Sünni “registreerimine” raseduse ajal
Nagu ma aru olen saanud, ei ole ma ilmselgelt sugugi ainuke, esimene ega viimane inimene, kes rase on ja kelle lapse isa raseduse ajal kaitseväes aega teenib. Sellest olen juba juttu teinud (viide postitusele) varasemalt, mis moodi kaitseväest vabastatakse kui laps ajateenimise ajal sünnib. Nüüd aga üks info veel lisaks sünni registreerimise kohta.
Kuna sisse olen ma kirjutatud teise Eesti otsa ja sünnitada plaanin ikka Tallinnas, siis hakkasin ma huvi tundma selle vastu, kus ma sündi registreerida saan või pean. Et noh, kas tõesti pean esimese lapse elukuu jooksul Viljandisse selle pärast ekstra sõitma. Äkki nagu ei ole selleks eriti mahti või isu või jaksu. Kirjutasin siis Tallinna Perekonnaseisuametisse, kust vastati, et saab nende juureski sündi registreerida – ei ole vaja midagi selle pärast Viljandisse sõita.
Kuna me abielus ei ole, siis kaasnevad sünni registreerimisega veel mõned agad. Näiteks, et isadus tuleb tuvastada, st see tuleb allkirjaga omaks võtta ja sünni registreerimisele on seetõttu mõlemaid vanemaid vaja. Hakkasin aga mõtlema, et kui juhtub, et plika otsustab sündida miskil sellisel ajal, kui Keiol kaitseväest puhkus läbi ja hiljem mul vaja minna sündi registreerima, siis ta ju ei saagi kaasa tulla, sest kaitseväest tööpäeviti välja ei saa.. ja perekonnaseisuametid on avatud vaid tööpäeviti. Et siis ta ei saakski ju isaks.. paberite järgi. Ja minust saaks hoopis üksik vallasema?
Siis leidsin niisuguse asja, et erandkorras saab selle isaduse avalduse teha ka raseduse ajal st enne lapse sündi – mõjuval põhjusel. Käisimegi siis eile perekonnaseisuametis, kus täitsime allkirjadega pool sünni registreerimise avaldust ära ja panime nii minu kui tema vajalikud andmed ja allkirjad juba ette ära. Ja lapse andmed täidame siis, kui ta sündinud on. Kui tõesti peaks juhtuma mingisugunegi vajadus, saan hiljem ka üksi sündi registreerima minna ja mehe poolsed vajalikud allkirjad on avaldusel juba olemas ja ootamas.
Ahjaa. Lapse nime kirjutasime ka avaldusele juba ära, sest nime panekul on samamoodi vaja isa nõusolekut. Öeldi küll, et nime saab hiljem muuta ka veel, kui peaksime tahtma, aga et siis on kuidagimoodi ikkagi vaja uuesti mõlema allkirja selle jaoks.

14 kommentaari
K
Aga kui sa registreerid lapse Tallinnasse ja ise elad Viljandis, kas sa siis sünnitoetust saad? Mul sõbranna elas ühes Eesti otsas, sisse oli kirjutatud teise ning kolmandas kohas oli ka korter ja nii ta uuris, et noh kuhu sisse kirjutada, siis vald kus ta elas, ütles, et kui ema ise pole pool aastat sissekirjutatud, siis toetust ei saa ja nii ta registreeriski sinna, kuhu ise oli sissekirjutatud.
Katre
Ma sain aru ikka nii, et vahet pole KUS sa sündi registreerid, aga lapse läheb ikkagi selle linna alla, kus ema registreeritud siis on, ehk siis registreerin küll Tallinnas, aga laps läheb Viljandi registrisse ikkagi. Ta ei saa ju kuidagi ilma minuta üksi Tallinna nimekirja jääda. :)
Nii et sünnitoetust saan riigilt ja Viljandilt ikka. Selle jaoks aga vist pean küll Viljandisse kohale minema kui just neti teel ei saa kuidagi ära räägitud (digiallkirjastamine jms).
Väike Päike (@sofie25_)
Digiallkirjstda pole ka vaja :) Täidad avalduse blanketi ja saadad TÄHITUNA kohale :)
Katre
Siis eriti hea ja mugav. :) kuid omavalitsus vist mingisuguse kokkusaamise ikka korraldab? See hõbelusika üleandmine jms?
Krissumissu
Päris hea võimalus loodud, et ennem ära paberid ajada aga kas see kaitsevägi tõesti on siis nii karm, et ei lase meest nüüd korra välja pabereid ajama. Kas ta sünnitusele ikka lubatakse ?
Katre
No ta tähtaja paiku saab 2 nädalat puhkust võtta ja kui laps otsustab mul millalgi 42+ sündida, siis on ta tagasi kaitseväes ja enam puhkusele ei lubata jah. :)
Britt
Oh juudas küll. Ma olen väga selle poolt, et mehed käivad sõjaväes jne. Aga see reeglistik on ikka naeruväärselt karm kui aus olla. Eriti see, et eraldi sünni jaoks ei lasta meest välja. Lapse sünd on kordumatu ja imeline hetk samas kui kuskil mudasele põllule võib ju iga hetk roomama minna. Aga ma loodan, et laps sünnib ikka ilusasti siis kui su mehel puhkus on :)
Katre
No nad omaarust ilmselt niigi vastutulelikud, et 10 päeva puhkust pakuvad ja et selle sinna tähtaja paiku välja saab võtta. Ega sellele nad ei mõtle, et laps ei pruugi ju nende 10 päeva sees sündida. :D
Krissumissu
minu laps sündis 2 nädalat hiljem, täpsemalt 13 päeva. Samas võib ka sündida 14 päeva varem ja igati normaalne. Seega kas seda puhkust ei saa samal päeval välja võtta kui sul sünnitegevus algab, et siis ütleb, et nüüd hakkab tema puhkus ja heaaega mehed ! ;) aga igaljuhul on hilja nüüd nii teha, kuna ta sinuga koos. Üldse nõme on rase olla ja väiksega kodus, kui beebi nii väike, nad võiks anda vabastuse siis ju !!!
Katre
Ta nüüd homme läheb veel tagasi sinna viieks päevaks, siis hakkab see puhkus. Ja saab küll iseenesest nii ka, et sünnitamise päeval seda puhkust võtta. Ei teagi, miks me selle peale pole tulnud, et niipidi teha ja oodata. Samas tahaks, et ta oleks ikka õigel hetkel kodus ja saaks autoga mind sinna sõidutada, seepärast vist ikka võtab niimoodi sinnakanti selle puhkuse välja. :D
Ma pelgan natuke just seda, et kui pihta hakkab, siis olen üksi ja lähen peast ogaraks, et kuhu helistada, mida kaasa võtta ja kellele teatada üldse jne. :D
Krissumissu
Jagan sulle kohe soovitusi. Paki kott valmis ja tee suur nimekiri mida sa tahad kaasa võtta, kirjuta paberile ja pane kotti, et saad minemise aeg kontrollida veel, kas kõik valma. Mina olin nii ähma, kui hakkasime haiglasse minema. Takso oli ammu majaees kui ma edasi-tagasi sahmisin, kuigi kõik oli pakitud. Selline adrenaliini pauk oli igatahes ! Mallu blogis oli just see teema ja jagasin seal ka soovitusi. Kas sul sünnitusplaan valmis kirjutatud ;) Soovitan see ka paberile teha ja haiglas sura see arstile kätte, ämmakale siis. siis ei pea valude vahel selgitama ja õiendama ja mehel ka hea vaadata sinu nõudmisi.tingimusi ;)
Kerli
Minul oli samamoodi, et elasin Tallinnas aga sissekirjutus oli Viljandis. Sain Viljandi linnalt sünnitoetuse (oli siis kahes osas) ja vastuvõtule kutsuti ka (Aita), kus kingiti hõbelusikas ja sai linnapeaga perepilti ka teha.
Krissumissu
st. mitte nõme pole nii olla (ahhaaa) vaid raske, ja igav ja paha ;))) aga peamiselt raske. Ma ei saanud raseduse lõpus ise enam voodist ka välja, poest kojugi taarusin kui part ja koti tõstmisest polnud juttugi, mees pidi mind ka veel toetama. Mul sündis augusti lõpp, aehh raske oli kuumaga,
edu sulle ja loodame, et mees saab olla ikka lapse sünnijuures toeks !
Katre
Mul õnneks see toimetamine nii vaevarikas ikka ei ole. Voodist püstisaamisega natukene oigan, aga kui juba püsti olen, siis on tiptop enesetunne. Elujõudu täis ja jaksu jagub. Iseasi, kas lihtsalt viitsin enam. Viimasel ajal nii mugavaks läinud et lihtsalt ei taha enam midagi teha. :D