rasedus ja ühistransport
Kui mu sõbranna kord ütles, kuidas talle üks noor neiu bussis raseduse tõttu istet pakkus, mõtlesin, et oi kui armas. Kuidagi automaatselt hakkasin ise ka mõtlema, et elementaarne viisakus ju olekski tegelikult rasedale naisele istet pakkuda, sest probleeme, mis jalgadel olemisest tekkida võivad, on rasedatel küllaldasemalt rohkem kui tavalisel inimesel. Ma küll ei õigusta siinkohal seda, et mõned rasedust kui haigust läbi põevad, vaid lihtsalt on paratamatus need veenilaiendid ja lihaspinged, halvimal juhul jalakrambid.
Näiteks on minul päris rasked tööpäevad seetõttu, kuna pean 12h jalgadel veetma ja olen nüüdseks 9kg juurde võtnud. Ega mu pisikestel jalgadel väga kerge seda koormat järsku kanda ei ole, aga tulen toime. Siiani pole veenilaiendid õnneks kimbutanud ja jalakrampe olen ka vaid minimaalselt kogenud.. ja tööpäevi on nüüdseks alles jäänud vaid 12!! Oh, kuidas ma loendan neid.
Igatahes sõidan ma hommikuti tööle ligikaudu pool tundi ühistranspordid ja kordagi pole keegi mulle kunagi istet pakkunud. Võimalik, et mu enda naiivne lootus või tobe õigustus istekohale, mille olen endale pähe võtnud, aga ühel hommikul tikkus mul pisar täitsa silma seetõttu. Kõigepealt vaadatakse mu kõhtu, seejärel vaadatakse nägu ja mulle tundub, et küllap mõeldakse, et miski noor rumal plikake ja ei tule kellelegi pähegi, et võiks istet vaja minna.
Minu jaoks on iga hetk tööpäeva juures, kus ma saan natukene jalgu puhata, püha hetk, kui aus olla. Aga ega leplik inimene nagu ma olen, ma väga ei pahanda ja olen nüüdseks sellega harjunud, et tuleb päevas see lisatunnike ka ühistranspordis võib-olla püstijalu õõtsuda. Küll aga loodan ma, et kord oma raseduse jooksul vähemalt ühte kena ja südamlikku inimest kohtan, kes mulle istet pakuks. Lihtsalt, et see linnuke kirja panna.
Lisaks olen ma palju kohanud vanemaid inimesi, kes endale paaniliselt istet nõuavad ja teisi toolidelt minema kupatavad ja sellega seoses on mul tekkinud hirm, et mis saab, kui mõni vanatädi üks hetk minu poole sellise kamandamisega pöördub, kui olen endale üle pika aja vaba istekoha leidnud. Tean, et ma ilmselt siiski tõuseks püsti ja pakuks närvilisele daamile istet, sest ma ei leia, et sellest peaks tegema draama. Küll aga olen ka mõelnud, et kellel oleks antud olukorras õigus sellele istekohale – võrdne, ma arvan tegelikult, aga kui üks juba ees on, pealegi viimaste kuude rase naine, kas siis oleks ilus ta püsti peksta ja samuti posti külge palavaga õõtsuma käsutada?
5 kommentaari
Krissumissu
arvan, et peagi tegema draamat vaid pidulikult sinna samasse saatma. Lõpu rasedale on lausa ohtlik bussis seista, mõtle oma lapsele, kui buss järsku pidurdab vms ja kari rahvast sulle otsa kukub. Jutt pole sinu jalgadest vaid ohtudest, mis püstiseismine endast kujutab. Igasugune järsk pidurdus-kurv jne on juba ohtlik. Mina ei tea kuidas need bussijuhid üldse Eestis loa saavad bussirooli keerata, nagu traktorijuhid, või rallimehed. Enne kurvi vajutavad veel vat ei gaasi, et kogu rahvas bussis peab varbaküüned põrandasse suruma ja hammastega torudest kinni rabama. Eriti lõbus on sõita kui käeotsas veel miski kott ;) Siis jääb üle vaid palvetada, et bussijuhil poleks viimane ring !
kats
Eks need sõidud siin üsna inetud ole jah. Esimestel raseduskuudel näiteks kartsin kohutavalt peetumist, sest nii paljud hirmutasid mind selle jutuga ära, et ohtlikud on kõik põrutused ja asjad ju. Ning ühe bussiliini tee oli kohutavalt auklik ja isegi istudes sa lihtsalt rappusid üles alla nii et kõhul oli teinekord päris valus. :D
Minu lõpp on minu algus.
Mingiaeg sattusin Tallinna ühistranspordis lugema mingid nö nõudeid reisijatele. Seal oli kirjas missugused on käsipagasile ja millega tohib bussis viibida ja millega mitte. Lisaks oli seal kirjas ka, kellel on eesõigus bussis istumiseks. Seal oli ära toodud siis rase, väike lapse ema koos oma lapsega, vanur ja puudega inimene. Selle järgi otsustades on õigus rasedal nõuda endale istekohta ja keegi ei tohiks teda püsti kamandada. Lisaks olen tähelepannud, et ka nüüd on tekkinud kleepsud bussi sinna, kus need eesmised neljased istmed on. Seal on raseda kleeps ehk seal on eesõigus rasedatele.
Katre
Polegi märganud niisugust asja seal, kus oleks niisugused reeglid või nõuded kirjas. :D Samas, ega nende mitte täitmine karistatav ka vast ei ole, seega inimesed vaevalt neid meelsasti täidavad.
Palju parem on ju ikka jõllitada abivajajaid ja mõelda “f*ck sake, tahan ise ka istuda.”
Minu lõpp on minu algus
Nägin seda nö eeskirja bussjuhi juures, kus on ka piletiinfo. Samas igas bussis neid eeskirju ei ole. Kahjuks ta nii on, et isegi kui inimene igavusest loeb seda, siis sellest kinni pidamine on juba iganimese oma südametunnistuse asi.