Philips Sonicare hambaharjade haip ehk minu kingisoovitus jõuludeks*
Ma olen seda postitust juba pikalt teha tahtnud, aga pole mahti leidnud. Nüüd enne jõule tundub õige ja tagumine aeg see ära teha, sest mine tea, võib-olla on kellelgi veel jõulukingid ostmata ja leiab siit postitusest ühe hea idee selle tarbeks. Mina nimelt ei ole väga suur tilu-lilu fänn ja pigem eelistan kinke, mis on praktilised ja leiavad ka kasutust. Eriti hea on, kui selliseks asjaks osutub midagi, mille muretsemist ise nagu prioriteediks ei pidanud, aga kui juba olemas on, siis mõtled et püha issand, kuidas ma enne üldse ilma selleta elada sain. Nagu suurest esipildist oletada võib, siis meie kodus on selliseks vidinaks viimasel ajal osutunud Philips Sonicare elektrilised hambaharjad.
Kurval noodil pean siinkohal mainima, et mind ei ole õnnistatud just megatugevate hammastega – vähemalt selliselt arvates jõudsin ma oma eluga 2019. aastasse. Päris pikalt olin ma viltu vaadanud sellele, kuidas hambaarstid väidavad, et hammaste tervisel pole mingitki pistmist geneetikaga, sest noh kammoon, natuke ikka on ju? On olemas näiteks inimesi, kes ei hoolitse oma hammaste eest üldse korralikult ja ei juhtu midagi ja on need, kes pesevad/niiditavad/loputavad ja ikkagi tekib auk. Väga palju on muidugi siiski ka meie endi teha peale pesemise. Kuna ma Annabeli hambaid hoian nagu teemante ja tahan, et temal ei tekiks hambaarsti hirmu ega muid hädasid, siis olen ma hoolega ennast kurssi viinud Suukooli hammaste tervise reeglitega (link) ja rakendame neid ka kodus. Tänu sellele olen mõistnud, et õige hammaste eest hoolitsemise viis tuleb ikka kodust kaasa ja paraku pean tunnistama, et valdava enamiku oma elust ei jälginud ma ühtegi sealset reeglit, sest ma lihtsalt polnud neist teadlik, nii et…
Reeglite järgimisest hoolimata aga tekkis Annabelil suvel kahe nädala jooksul näiteks KAKS hambaauku korraga ja kui me hambaarstil käisime, siis jõudis kahe hambaarstivisiidi vahelisel ajal veel üks auk end ilmutada. Ma olin täiesti ahastuses, et mida ma valesti teen? Pesen ta hambaid 2x päevas, ei luba näksida suvalistel aegadel, joob ainult vett, ei kasuta samu söögiriistu vms. Kuidas selline asi juhtub siis? Selles suhtes arvan ma natuke, et mingi geneetika ikkagi loeb ja loodan, et piimahammastega tal see probleem piirdub ja jäävhambad tulevad head tugevad. Ühesõnaga tahtsin veel midagi ära teha, et veelgi rohkem kindlustada hea hügieen ja veelgi kindlam hambapesu.

Philips Sonicare hambaharjadest olin ma kuulnud, aga nende kohta midagi lähemalt ei teadnud. Mulle hüppas päris mitmel korral Instagramis ette reklaam nende kohta, klikkisin, uurisin ja tundsin, et OHH JAA – VAU! Kunagi oli Annabelil üks Oral-B laste elektriline, pöörlev hambahari ja mul ka mingisugune Oral-B elektrikas, aga ma ei olnud üldse vaimustunud. Sellega pesemine ei tekitanud erilisi emotsioone ja oli kuidagi ebamugav ka, nii et me eriti tihti ei viitsinud neid kasutada ja eelistasime tavalist hambaharja. Philips’i tehnoloogia aga tundus huvitav ja väga paljulubav. Eriti meeldis mulle asjaolu, et Sonicare Kids hambaharjaga saab kasutada lõbusat telefoniäppi ja mõtlesin, et see võib lapsele kindlasti hambapesu pigem toredaks kui kohustuslikuks tegevuseks teha. Parajasti oli Annabeli sünnipäev ka lähenemas ja seega palusin vanaisal, et ta Annabelile Philips Sonicare for Kids kingiks.

Mina olin vaimustuses esimesest hetkest ja tänu nimetatud telefoniäpile Annabel ka. Eriti lahe on laste hambaharja juures veel see, et sellel on kaasas kleepsud, millega saab oma hambaharja välimust muuta ja seda ise kujundada. Meil on praegu välja mõeldud plaan, et iga kord kui vahetame hambaharjapead, siis vahetame ka hambaharja kleepsu ja nii oleks justkui iga 3 kuu tagant jälle uus hambahari.
Telefoniäppi (link) vist saab tegelikult niisama ka alla laadida ja kasutada ka tavalise hambaharjaga (päris kindel pole), aga kuna Philipsi oma on BlueToothiga, siis äpp tunneb selle ära ja need on ikkagi omavahel mõnusalt ühenduses. See tähendab näiteks seda, et äpp salvestab automaatselt ära, kas hambaid on ikka pestud hommikul JA õhtul ilusti 2 minutit. Juhul kui äppi saab niisama ka kasutada, siis vist peab neid asju ikkagi ise manuaalselt märkima sinna, ma ei tea. Enne seda äppi kasutasime me selleks otstarbeks igatahes Suukooli hambakalendrit, kuhu Annabel ise riste tõmbas. Nüüd aga on kogu hambapesukalender jälgitav hoopis telefonist.
Teine hea asi on see, et see äpp reaalselt näitab ette õiged hambapesuvõtted ja seda, kuidas 2-minuti jooksul oma suu 4-sektoriks jagada ehk siis Annabel pesebki oma hambaid sedasi, et äpp on kraanikausiserval ja näitab koguaeg ette, kus hambahari parajasti suus olema peab. Veel on Sonicare hambaharjale sisse ehitatud taimer, et hambapesu kestaks ikka raudpolt 2 minutit ja iga 30-sekundi järel kõlab märguanne, mis annab teada, et tuleb edasi liikuda järgmisse sektsiooni. Igatahes on selle äpiga Annabelil hambapesu väga hästi ja kiirelt selgeks saanud ja mul on ainult hea meel, et tal selline õige harjumus maast madalast külge saab harjutatud.
Kõige tähtsam selle hambaharja juures on muidugi see, et see reaalselt pesebki mingi miljon korda paremini nagu ta reklaami järgi lubab (tegelikult lubab vist mingi 7-10x paremini pesta, aga u get the point :D) ja seda on reaalselt kohe näha/tunda ka, kui pesete nt eelmisel päeval tavalise hambaharjaga ja siis järsku sellega.
Äpis ei ole ainult vanemate jaoks kasulikuna tunduvad asjad, vaid seal on ka üks tegelane, kes niiöelda sünnib, kui äppi esimest korda käivitada ja temaga saab natuke mängida ka. Kõigepeal tuleb täita loomakese sünnitunnistus, kus on kirjas vastav kuupäev ja panna talle nimi. Annabeli loomakese nimi on näiteks Nunnuke. :D Pärast iga hambapesu annab Nunnuke talle ka kingituse, milleks on näiteks mingi tervislik toiduaine (piim, juust, vesi, brokkoli jne), aksessuaar (prillid, mütsid vms) või värv, millega saab oma loomakese värvi muuta. Annabelil vähemalt on kogu aeg huvitav oma loomakest tuju järgi värvida, talle erinevaid aksessuaare külge toppida, tausta vahetada vms. Kingitust aga ei saa, kui hambaid ei pestud 2 minutit. Ükskord Annabel pesi näiteks 1 minuti ja 59 sekundit ja jäi kingitusest ilma. :D
Ahjaa, veel on äpis ka kahte sorti saavutused: lapse saavutused ja loomakese saavutused. Lapse saavutusteks on näiteks “Tubli, oled 2 nädalat järjest hambaid pesnud, kordagi vahele jätmata!” jne ja loomakesel on ka mingid enda omad ja mida rohkem tal neid täitub, siis avanevad mingid uued võimalused, mida temaga teha. Need ei ole küll midagi erilist, aga lapsele täiesti piisavad asjad, mille üle rõõmu tunda, et tema loomake areneb, õpib ja kiidab. : )
Jessas, ma vist võikski seda siia haipima jääda, sest noh, see on ka akuga ja laetav ja igast coole asju veel. Ühesõnaga ma täiega kiidan ja soovitan teil see oma lapsele muretseda, kui te veel peaksite tavalise hambaharja peal olema, sest see on legit KASULIK ja äge asi, sest hambapesu saab selgeks lõbusalt.

No ja muidugi kui temal niisugune lahe vidin oli, olin ma kohe päris ausalt päris kade ja üsna mannetu oli tavalise hambaharjaga oma hambaid nühkida selle kõrval. Umbes kaks kuud pidasin sedasi kadetsedes vastu, kui leidsin, et mul ikkagi oleks ka seda vaja. Kuigi need hambaharjad ei ole just väga odavad, oleks see kindlasti väärt investeering, sest olin seda juba Annabeli pealt näha saanud. Umbes 10 päeva tagasi, panime me tuppa jõulukuuske üles ja mõni hetk hiljem märkasin, et Smartpostist oli pakiteate sõnum. Ma juba oletasin, mis see olla võib, nii et suure entusiasmiga tõttasin kiirelt pakile järele ja see, mida ma ootasin, see oligi – minu oma Philipsi hambahari. Naljakas, kuidas võib hambaharja saamise üle nii rõõmus olla. :D Minu valituks osutus Philips Sonicare Protectiveclean 5100.
Ma olin mega õhinas, kui pakki avasin ja Annabel oli ka rõõmus, et mina ka sellise laheda hambaharja sain, samal ajal mulle õlale patsutades ja öeldes, et “Mul on väga kahju sinust, et sinu hambaharjaga Nunnukest kaasa ei tulnud.” :D Samas, tehniliselt peaksin saama enda telefoni ka selle äpi allalaadida ja kuna hambaharjal on BlueTooth olemas, siis ka ühendada, aga noh.. väga ei näe vajadust selleks. Samas, kellel näiteks väikseid lapsi pole (või on vanem laps) ja suurte hambaharja ostab, siis on mingi suurtele mõeldud äpp ka (link), kus on igasugust huvitavat värki ja saab oma hambapesude kohta statistikat vaadata. Siinkohal mõtlen, et kohe pärast postituse kirjutamist tõmbangi endale selle ja katsetan.
Kui laste hambaharjal on 2 pesurežiimi (üks vibreeriv ja teine vist edasi-tagasi nühkimiseks, me kasutame vibreerivat), siis suurte omal on need režiimid väheke edasijõudnumad. Minu hambaharja mudelil on selleks näiteks Clean, White ja Gum Care, millest siis clean on tavapäraseks hambapesuks, white hammastelt tee/kohviplekkide eemaldamiseks (sest peseb tugevamini, veidi poleerides vms) ja Gum Care igemete masseerimiseks. Viimane vist tegelikult on niiöelda tavapesu, millele lihtsalt lõpus lisandub 30 sekundit pesuaega, mille vältel siis igemeid masseerida. Noh, et 2 minutit pesed tavaliselt ja siis ei lülita hambahari end mitte välja, vaid töötab veel edasi, et saaks masseerida ka. Pakis on karp, millega on hambaharja hea kaasa võtta.
Kui me muidu väga samal ajal hambaid ei harjanud, siis nüüd oleme seda õhtuti päris tihti teinud ja väga äge on tema äpi järgi endagi hambaid pesta. Minu esimesel katsetusel sai meil ikka päris palju nalja, sest selline hambahari oli harjumatu ja tekitas vastu igemeid puutudes korralikult kõdi ja vibratsiooni läbi kogu pea. Annabel muudkui naeris ja kemples, et tema on juba ära harjunud ja küll mina ka varsti ära harjun ja siis ei ole enam üldse nii hull. :D Harjumiseks läkski aega vist kõigest 2-3 päeva ja nüüd ei ole enam mingit veidrat tunnet. Väga mõnus on hoopis ja hambad on pärast keelega ülekäies ikka tuntavalt puhtamad, kui tavalise hambaharjaga.
Igatahes on need Philips Sonicare hambaharjad ja Nintendo Switch (millest rääkisin siin) meie selle aasta garanteeritult parimad elektroonikavidinad, mida soovitan KÕI-GI-LE! Kui ise ei raatsi osta, siis paluge kingituseks, sest see oleks tõesti hea jõulukink, mida tahta! Mina näiteks plaanisin seda endale ka Annu vanaisalt nuiata, aga läks lihtsalt teisiti.
*Annabel sai oma hambaharja vanaisalt sünnipäevakingiks. Minule tegi kingituse veebipood, mis on hetkeseisuga suletud, nii et tekstis olevad lingid on asendatud Euronics'i linkidega. : )
Kas Sul on elektriline või tavaline hambahari? Kui ei ole, siis kas see postitus näiteks ajendas veidigi seda tahtma? ;)



4 kommentaari
Varikas
Mingi teema nende eesti laste hammastega on jah. Kunagi lugesin, et 60% lasteaiaealistest on hambaauke olnud. Norras, kus me elame, on see protsent 10! Võibolla on asi joogivees… Abikaasal polnud kuni 32eluaastani ühtki hambaauku (siis ka öeldi, et hakkab tekkima ja tarkusehambasse, mis on raskemini ligipääsetav) ja mingit Philipsi elektrilist harja pole ta kunagi kasutanud :D
Katre
Joogivesi pidi tõesti väga palju mõjutama ja selle fluoriidisisaldus vms.
Laura Kohlin
Otsisin just head kingiideed siit: https://www.kingitustesaar.ee/et/ aga nüüd sain veelgi ideid juurde, aitäh! :)
Katre
Väga tore kuulda. Meil on hambahari endiselt igapäevaselt kasutuses ja ka hambaarst on soovitanud just seda hambaharja kasutada. :)