igapäev

Miski tapab mind seestpoolt

Mind on juba aastaid vaevanud üks kummaline pinge ja valu parema õla piirkonnas. Kummaline seepärast, et mul pole vähimatki aimu, mis see olla võiks. Liigesevalu? Mingisugune lihase nihestus? Kuidagimoodi sõlme läinud närvid (ma ei tea, kui reaalne selline asi on, aga kuskilt olen kuulnud, et närvid võivad ühte punkti kokku koguneda vms)? Umbeläinud tsakrad? :D

Igatahes ma ei tea, mis see täpselt on ja keegi pole osanud mind lähemalt valgustada ka. Valu tekkis juba nii umbes 8 aastat tagasi ja ma oletan, et ehk on see tingitud viiulimängimisest, sest seda sai omal ajal ikka hullumeelselt tehtud (kokku 9 aastat). Ühtlasi oli see ka ainuke niiöelda koormav asi, mida mu käsi paar korda nädalas taluma pidi.

Valu tekib alati ühte kindlasse punkti ja kohta, kui sinna vajutada või sealt katsuda, siis selline üks koht on kohe eritiii valus ja annab tunda. Ja kogu ülejäänud õlg kuni kaelani on ka muidugi pinges, pidevalt. Kui ma venitavaid kaelaringe teen, siis käib paremalt poolt kaela-õla juurest pidevalt üks väga tugev naks läbi justkui nihestuks midagi paika, aga samas kui uue ringi peale teen, on samamoodi. Ehk siis.. midagi ikka täiega logiseb seal ja paika ei lähe.

Käisin kunagi ammu ka perearsti juures, kes ei võtnud mu muret üldse tõsiselt ja soovitas Fastum Geliga määrida. Ma teadsin, et asi pole niisugune ajutine nähe, mida mingi geel leevendama peaks, sest see valu teke on üsna stabiilne ja see tekib eriti siis kui ma teen midagi, mis mu kätt koormab. Viimasel ajal ilmselgelt avaldub see üha enam seetõttu, et ma ühte aina raskemaks muutuvat inimest ringi tassin.

Eks ma muidugi aeg-ajalt olen igasuguste geelidega mökerdanud küll, aga tegelikkuses need isegi mitte ei leevenda seda valu. Ainuke asi, mis hetkeks leevedab on öö ja magamine. Hommikuks on kõik kadunud ja lõunaks tekib valu tasapisi tagasi. Kui ma ükskord siis arstile ütlesin, et need geelid ei aita, soovitas ta mulle Olfen plaastrikuuri. Tegin 14-päevase kuuri läbi, hoides 24/7 mingit plaastrit õlal, ja vist natukeseks aitas. Mingi paar kuud sai siis tõesti elada nii, et õlg ei muutunud valusaks.. aga ma ei saa ju ometi terve elu mingeid plaastreid kasutada? Imetamise ajal vist pole need üldsegi lubatud.

Ühesõnaga olen ma teinekord üsna õnnetu ja pinges just selle asja tõttu ja ei tea, kuhu peaks pöörduma. Kindlasti võiksin mainida sellest ikka vist oma uuele perearstile Tallinnas, lootes, et tema midagi paremat kui Fastumit oskab soovitada, aga ma ise tunnen, et peaks täitsa mingi spetsialisti juurde minema. Milline arst selliseid asju uurib ja ravib? Kuidas ma sellise inimese jutule saaks? Oskab keegi ehk soovitada, öelda, aidata või diagnoosida, mis mul viga võiks olla? :D

Pildil osutan ma umbes-täpselt sellele valupunktile. See asub mingi kõhre või luu või jumal teab, mille peal. Igatahes mingit kõvemat asja on tunda ja noh.. valu muidugi ka. Seoses kõige sellega soovin ma Keiolt valentinipäevaks ka ühte lõõgastavat massaaži, et oma keha neist pingetest vabastada, seega on oodatud ka mõni hea massaažisalongi soovitus, kuhu võiks minna ja kus mulle head tehtaks. :)

IMG_4765c

43 kommentaari

  • Katre

   Ma just täna mõtlesingi, et kas Sina olid see, kes ka mingist kimbutavast valust rääkis.. asiis meenus, et üks sõbranna on, kellel ka pillimängust on selline asi ja mõtlesin, et vist ikka siis sina ei olnud.
   Aga ikkagi olid. :D

   • Mallukas

    Mul on täpselt sama koha peal ja täpselt sama valu, mida sa kirjeldad :D Nii haige. Ma mingi arsti juures pole käinud, aga massaaž küll ei leevendanud :(

 • Maria

  Massaaž peaks leevendama küll, kui ainult kui tegemist on lihaspingetega.. Soovitan ikkagi arsti juures ära käia ja uurida ;) Teinekord aitavad ka ”kondiväänajad” Arstidega on tihtipeale see asi, et sa pead ise pidevalt neile ”pinda käima” et nad sind kuhugi edasi arsti juurde saadaksid. Ma arvan, et perearstist pole küll kasu pigem kiropraktik vmi. Soovin, edu ja loodan, et minust oli natukene ka abi. :)

 • Kertu

  Kõige loogilisem ja arukam variant on siiski minna perarsti juurde tagasi. Rääkida enda valu mitu korda tugevamaks, mainida aastate pikkust hootist valu ning nõuda saatekirja eriala arstile või täiendavaid uuringuid. Kindlasti peaks mainima vastumeelsust “valuvaigistite” peal elamiseks. Kõige tähtsam on ise NÕUDA ja näidata välja, et häda pole sinu enda jaoks tühine ning vajab lahendust. Seda probleemi suuremaks rääkimist pean just selles osas silmas, et mõned inimesed lähevad arstile kuna küüs murdub ning teevad sellist häält nagu kohe hakkaks surema, samas teised inimesed lähevad kohutavate valudega mida nad nagu häbeneksid välja näidata. Seega saab parema/kiirema ravi just tühise hädaga tulnud inimene, kes teeb enda mure kordades suuremaks ning kannataja jääb tihti kannatama. Nii et tuleks seada sammud perearstile ning teha seal siiski tugevalt häält ja rääkida elukvaliteedi langusest jne ja mitte rahulduda kõigest valuvaigistite retseptiga :).

 • Haldjapiiga

  Massaaz on ajutine lahendus. Sinna kogunevad pinged tulevad tagasi. Uuri arstilt saatekirja kiropraktiku/füsioterapeudi juurde. Kuni perearst muneb ja aeg tiksub kurda muret ka Annabeli võimlemistrennis. Teatavad võimlemisharjutused, vastavad hoidmisvõtted jms aitavad leevendada ja ennetada kogunevaid pingeid. Kindlasti hoia selga-kaela soojas.

  • Katre

   Massaaž vist jah samamoodi ajutine leevendus nagu need geelidki. Tahaks aga igaveseks sellest lahti saada.
   Mu isa rääkis, ta tal ka kuskil käevarres olevat kunagi mingi valuteema olnud ja sai mingit süsti sinna ja pole kunagi tagasi tulnud enam.
   Ja just täpselt seda ma tahtsingi teada, kas füsioterapeut on selle spetsialisti nimetus. Nende juurde vist niisama aega ei saa jah ja peab saatekirja küsima. Aitäh :)

 • Liisu

  Ma soovitaks ikkagi uuesti minna perearstile ja küsida siis saatekirja näiteks röntgenisse esialgu, kui sealt midagi ei selgu siis peaks perearst sind edasi suunama mingisuguse eriarsti juurde ikkagi.
  Valu kannatamine ei ole kindlasti normaalne, eriti kui see su elu juba segab.

  Ma ise kannatan liigesevalude käes juba 7ndat aastat vist, põhjust ei ole siiani tuvastatud, aga sellest mööda arste käimisest oli vähemalt nii palju kasu, et sain lõpuks ravimi, mis mind aitab. Suur kasu on olnud muidugi ka mu perearstist, kes diagnoosi puudumisest hoolimata ei arvanud, et ma need valud ise välja mõtlen ja mind ikkagi aidata sai.

 • Angela

  Mul on ka viiuli- (nüüd siis vioolamängust) selline asi. Tõenäoliselt on see lihaspingega seotud (või tõesti surub miski mingile närvile või on närvipõletik, aga see on natuke kahtlasem, närvivalu on päris terav, sellega asju väga üldse ei tõsta). Mind aitab pidev sallide kandmine (et kael soojas oleks), siis on valu ja peavalu vähem, ja ma olen mõned korrad massaažis ka käinud, vahepeal olen ma isegi ise kuumakotti õlale pannud. See kõvem asi, mida tunda on, on ka tõenäoliselt mingi sisemine lihas.

  PS. Liigeste naksumine on enamasti normaalne asi, vähemalt mu tantsuõpetaja ütles seda kunagi.

  Angela (olen juhuslik lugeja, aga ma loodan, et ei ole hullu, et ma sõna võtsin :) )

 • Kristi

  Tegelikult võivad lausa massöörid midagi soovitada või isegi valu tõelist põhjuse sulle öelda. Nad on üsna targad, kohati targemadki kui arstid.
  Minu ema sai tänu heale Viljandi massöörile jagu oma vastikutest aastaid kestnud põlvevaludest!
  Tuleks otsida massöör, kellel on ka tervendamise võimed. Viljandis on näiteks Maie Eks (http://www.maie.ee/).
  Tallinnas on veel väga tark, palju koolitusi saanud massöör Rita Vindi. Temas sa kindlasti kahtlema ei pea, räägib palju kaasa, võid kurta talle ka muid probleeme.
  Proovi ja katseta massööre, perearstid ei jaga sellistest asjadest tuhkagi!

 • Kata

  Soovitaks kindlasti kiropraktikut, kuna nemad tunnevad seljaga seonduvaid probleeme kõige paremini. Pigem jäta see perearst sinnapaika, alternatiivmeditsiini nad nagunii ei poolda, ilmselt kirjutaks ta sulle lihtsalt kangemad valurohud välja. Ka nõelravi võib imesid teha. Olen kõike seda kogenud ja sain hädadest lahti.

  • Katre

   Jaa. Saingi siit praegu päris palju soovitusi spets inimeste juurde ja kohtadesse ehk siis otse kiropraktiku juurde ilma saateleheta. Täitsa rumal, aga ise ei oleks osanud googeldadagi neid asju. Kogu aeg arvanud, et ikka perearsti kaudu käib. :D

 • Triin

  Mina olen ka kannatanud nende valude käes ja minu puhul aitas massaaz väga hästi. Alguses pidi käima 2 korda nädalas, hiljem kord kuus ning nüüd kord paari kuu jooksul ja valud on kadunud.

 • Simone

  Kui palju sa arvuti taga istud? Ma suutsin ennast mõned nädalad tagasi nii ära istuda, et terve parem kehapool alates peast kuni varvasteni oli ülivalus ja ebamugav ning suri igas asendis ära. See kestis ligi nädal aega, enne, kui ma otsustasin, et ei, see vist ikka ei ole tromb (mida ma meeletult kartsin), vaid pidevas sundasendis olemisest tingitud.

  • Katre

   Omaarust nii väga enam ei istu.. enamjaolt laman voodis ja asendeid vahetan pidevalt. :D
   Aga kui ma riidepoes töötasin ja päev otsa riideid pidin sättima, siis ka, sellisest sundasendist jäi hullupööra valusaks. Ükskõik mis koormus käele avaldub, sellest kohe jääb.

  • Haldjapiiga

   Sedasi ära istudes võib proovida nii:
   Heida pikali kas siis põrandale ja aseta jalad diivanile nii, et tekiks kaks täisnurkset nurka(vööst kus kõverdub ja põlvedest). Kui voodis siis leiuta midagi jalgade alla. See võtab küll paar tundi aega aga aitab suurepäraselt.

 • Sirli Lump

  Mul on täpselt sama asi ja sama punkt ja maadelnud olen sellega alates 8ndast eluaastast sisuliselt ehk siis praeguseks juba 16 aastat!
  See ei tundu mulle lihasvalu vaid pigem närvivalu ning olen hakanud täheldama aegu mil eriti tugevalt tunda annab. Ükski arst mind samuti aidanud pole ja nende soovitus on ikka Fastum või Diclac.

  Algselt hakkas see valu mul sisse tulema samuti pillitunnis (mängisin sünti või noh okei klaverit siis) ja nii tuli absoluutselt iga kord ja igas tunnis. Kui talun seda valu ja teen muudkui edasi ja edasi (sest ma ei saanud ju lapsena öelda, et ma ei saa mängida mul on valus) siis tunnen justkui õlg läheks seest kõik kuumaks kuni valu on väljakannatamatu juba ja lihtsalt haaran käega õlast kinni.

  Aga mis ma siis täheldanud olen… Nimelt tuleb see asi jah sisse siis kui käega on vaja midagi toimetada või eriti kui seda on vaja teha kiiresti ja stressirohkes olukorras. Nt on vaja ruttu midagi valmis saada või tööl midagi lõpetada tähtajaks. Siis on pinge peal ja ma arvan, et mingid närvid seal siis tapavad mind.

  Peale seda 16 aastat massaaž mind enam ei aita absoluutselt. Samamoodi aitab niisama lamamine. Õla valu on jäänud selliseks, et kui mees aegajalt paneb käe vastu seda õlga, siis ma võiksin karjuda ta peale. See puudutus juba on valus ja kuigi õlg ei tundu talle nt soe ega midagi siis minul on tunne nagu see põleks seest.

  Mulle on soovitatud infrapuna ravi aga kahjuks ma pole sinna hetkel veel jõudnud. Samuti pidi infrapunasaunas käimine natukene parandama.olukorda. :)
  Aga kui sa leiad mingi lahenduse, siis ma oleks sulle ka väga tänulik, kui sa jagad seda! :)

  • Katre

   Mul selle puudutusega on see asi, et kui ma kellelgi palun sealt mudida ja masseerida ja seda punkti näppida, siis .. oh god, it feels like heaven! Paraku aga nii kui tegevus lõpetatakse, on valu jälle platsis. :D
   Eks ma nüüd võtan asja natuke käsile jah ja sain siit palju soovitusi, kuhu minna, kellega kontakteeruda – ehk keegi oskab aidata. :)

 • CriSs

  Tundub, et see valupunkt on üsna laialt levinud.. olen ise ka hädas sellega juba aastaid. Põhjus miks see tekkis on lihtne.. süüdi on sülearvuti! Asend mis seda soodustab on selline.. oled voodis ühe küljepeal pikali.. toetad küünarnukile. Ja teise käega surfad netis vms. Asend avaldab tugevat survet sellele piirkonnale ja lihased on surve all. Olen ise parema käeline ja vasakpool on see nõrgem.. selle poole peale ka toetasin.. nüüd kui õlaringe teen kõik nagiseb. Ühesõnaga lihas on sealt deformeerunud. Ja luud käivad omavahel kokku.. põhjstades sellist rõhuvat valu.. aitab trenn, soovitati ka ravivõimlemist. Lihas tuleb niiöelda uuesti töökorda saada. Massaazid leevendavad, aga puhtalt nende abil terveks ei saa. Ise venitan kummi natuke selle teemaga.. võtsin isegi traumatoloogi saatekirja, et saada proffesionaalne ülevaade asjast, aga pole veel jõudnud tegeleda.

  • Katre

   Mul ikkagi pillimängust tekkis see. Kui sa tead, kuidas viiulit mängitakse, siis kujutad ju ette, kuidas parem käsi poognaga vehib ja trenni teeb. :D
   Läpakat mul veel ei olnudki üldse, kui see valu tekkis. :)

   • CriSs

    Ok.. põhjustaja võib olla erinev, aga asukoht on sama ja tundub, et tunne ka.. ise viiulit mänginud ei ole, aga klaverit 2’st eluaastast alates klimberdanud.. hiljem ka natuke õpetaja käe all :) ise süüdistan sülearvutit ja tean, et harjutused ja trenn aitavad.. erru läinud sportlane ka lisaks :D

  • CriSs

   Olen samuti üks Teie (sinu Katre ja Malluka) blogide suhteliselt ammune lugeja, kes enamasti kuskil sõna ei võta.. seekord tundsin, et nüüd võiks küll sõna sekka öelda ja “muret” jagada :)

 • Kadi

  Minul on täpselt sama valu juba aastaid vasakus õlas. Mõnel perioodil rohkem, mõnel vähem. Kui väga hulluks läheb, siis olen lasknud mehel masseerida. Ta vajutab siis nii kõvasti et minul pisarad silmis, kuid paari minutiga asi kohe paraneb. Aga pikaajaliselt aitab minul selle vastu suurepäraselt trenn ja jooksmine. Kui jooksmas mõnda aega käin on õla valu suhteliselt kadunud. Ilmselt aitab jooksmise juures see käte sundimatu ja loomulik liikumine, vähe raputab ka õlga ja igasugune pinge ülaseljas kaob.

 • kristi

  Rumal küsimus , aga kas Eestis kiropraktikuid pole ? :) mul oli sama jama…massaaz oli ka mõnus ja leevendas natukeseks , aga reaalset abi sain siiski jah kiropraktikult . Füsioterepeut aitab ka , aga peaksid siis kodus harjutusi tegema ja kellel meil ikka seda aega sellele nö kulutada :)

 • Jane

  Mul on ka kaela-6lapiirkonnaga probleemid juba viimased 7-8 aastat kindlasi. Esialgu ka arst käskis neid geele ja määrdeid peale möksida, aga see p6him6tteliselt ei aita mitte midagi mul..siis olid mingid soojendavad plaastrid, mis oli minu jaosk 6udus ja lisaks muule ei aidanud ka..L6puks saadeti siis massaaži ja käisin seal vist 7 korda, see isegi aitas natukeseks..ja üldse, kui keegi masseerib 6lgu, siis ikka läheb natuke paremaks..aga asi on selles, et valu tuleb ju tagasi.
  Igatahes, mulle arst ütles, et kui paremaks ei lähe, tuleb ortopedi juurde minna(mida ma oma laiskusest endiselt veel teinud ei ole..).
  Ah jaa, sain kunagi ühe füsioterapeudi käest harjutuste lehe kaelale, et kui neid korralikult teha, peaks ka leevendama..aga ma ei ole väga korralik ja teen neeid harjutusi vaid siis, kui valu tapab.

 • Kadi

  Kui Tartu plaanite tulla, siis pane end Vene Arvo juurde kirja;) oskab oma asja. Mu ema ei saanud aastaid ühe põlve pärast magada ja raskeid asju teha, arstid arvasid, et tsüst. Pani end siis sinna kirja ja mõtle (ptuiptui) siiamaani kõik korras, noh ilmamuutusega annab natuke tunda, aga see on korraks ja talutav :) või siis mine füsioterapeudi juurde, mina käisin peavaludega. Igasugused võimlesid olid ja hiljem massaaž :) aga nende massaaž on midagi muud kui ilusalongides, tugevam ja toimib paremini :)

 • Mari

  Kindlasti kiropraktiku juurde. Ise käin aastaid seljaga juba seal. Emal läks kaela liikuvus nulli ja käib ka seal. Mina soovitan http://www.kiropraktikastuudio.ee
  Muidugi, kiropraktikaga on nii, et see ei ole ühe korra abi. Et korralikult aitaks, tuleb järjepidevalt käia. Aga see aitab.

 • Maria

  Tundub triggerpunkti moodi http://en.wikipedia.org/wiki/Trigger_point. See on ka üks tüüpilisest tekkimiskohtadest, kuhu sa pildil osutad. Seega raviga aitab füsioterapeut, ka hea massöör. Võid ka ise proovida: suru sellele valusale punktile tugeva, ühtlase survega 10 sekundi jooksul. Valu peaks selle aja jooksul vaikselt vähenema. 10 sekundit suru, siis 3 sekundit pausi ning suru uuesti 10 sekundit ühtlase survega. Valu peaks natuke vähenema, kuid väline ravi on ka kindlasti vajalik! :)

 • merebriis

  Ma küll eelnevaid kommetaare ei lugenud, ent soovitan minna kiropraktiku ehk rahvakeeli “kondiväänaja” ja ka massööri juurde. Nemad oskaksid sul seda (eeldatavasti) lihaspinget leevendada ja/või sootuks ära kaotada. See pingepunkt võis sul tekkida ka võimalikest vaimsetest pingetest viiulimängimisel ja siis surve sinna kohale muidugi suurendas seda.

  Palju edu, jõudu ja tervist! :)

  Helina

 • trigger

  Maria kommentaar oli hea. Oleksin ka ise trigger punkti pakkunud. Peale ravi võimle ja tee kaelale ning peale harjutusi ise iga päev kodus edasi. Kahjuks regulaarse võimlemiseta kipub kõik korduma.

 • Maris

  Tuttav valu. Mõ
  nikord on parem õlg nii pinges, et kaelagi ei saa pöörata. Selle jaosk on venistuharjutused. Kinesiotep aitab ka. Aga valu tuleb alati tagasi. Sundasendid ja eriti psühhiline pinge tekitavad seda. Mind aitas ägedal juhul teipimine ja tagasituleku vastu joogaga tegelemine. Kui on pingelisem periood ja treeningud mingil põhjusel vahele jäävad, on valu tagasi. Proovi joogat. Kui kohe ei aita, siis aja jooksul aitab – emotsionaalsed pinged ei kogune sedavõrd, et füüsilisele tervisele hakkaks.

  • Maris

   Lisan veel, et massaž ja kiropraktika aitavad valu vähendada või ära võtta, aga tagasituleku vastu aitab õige mõtlemine, hingamine ja lõõgastavad protseduurid, eriti jooga, mis tasakaalustab Sind mitmel tasandil- nii füüsiliselt kui emotsionaalselt.
   Proovi ka vabastavat hingamist.

Leave a Reply

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga