beebiblogi

Miniminipuhkust planeerides

Kui ma üldiselt olen pikka aega olnud arvamusel, et nii väikesest lapsest (alla aasta või veidi peale) ei tohiks puhkust tahta ja peaks ikka alati olemas olema, siis tasapisi hakkan ma kalduma ikkagi sinna poole, et puhkama peab.

Oh my. Eile torkas mul pähe, et aitab kah imetamisest.. varsti. Noh, et suvel tahaks ikka mõnest üritusest rahulikult osa võtta, ilma et peaks südaööks koju last söötma tormama või põdema hommikuse pohmaka pärast. Jah, olen kohutav inimene, aga tunnen tõesõna, et ma puistun lihtsalt ära kodus juba. Minusse on selle 9 kuu + 7 kuu jooksul kogunenud nii palju maharahustamata laenguid, mida on vaja endast välja saada. Mõtlesin, et 8-9 kuud imetada on hea tulemus, sest nagunii oli mul plaan seda esialgu teha vähemalt pool aastat ja võimaluse-viitsimise korral kuni aasta. Kauem ei tahaks.

Sellega seoses sattusin muidugi perekooli, sest ma ei tea neist jätkupiimasegudest õieti ju midagi. Milline Annule sobida võiks? Mis vahe neil kõigil üldse on? Ja millest ta seda jooma peaks? Noh, ideepoolest on ta ju nii suur juba, et lutipudelit enam ei tahaks külge harjutada, et siis paari kuu pärast seda küljest ära võõrutada. Aeg-ajalt lonksab ta mingisugusest tilaga tassist vett ka, aga sealt samas tundub, et ta nii isukalt just ei söö ja ei oskaks kogu kogust sisse juua.

Aga noh, seoses sinna perekooli sattumisega leidsin muidugi sarnaste teemade hulgast nii meeletult seda negatiivset vastukaja. Milline hea ema lõpetaks imetamise, kui piima jätkub. Ja et veel NII pisikesele lapsele. Mulle endale tundub, et Annabel on nagu suur inimene juba, sest ta aina müttab ringi ja vajab tähelepanu, aga tõsi on, et.. tegelikult ta vist ikkagi on veel imepisike. See kipub meelest minema. Igatahes tundsin ma eile õhtul, et olen maaaaaailma halvim ema, et ma midagi sellist üldse mõelda suudan ja teha tahan. Samas mõni ütles, et isegi 1-2 aastase lapse puhul rinnaga toitmise lõpetamine tekitab süümekaid. See lihtsalt on nõnda, olgu see millal tahes. Aga noh, kuigi räägitakse, et vähemalt esimesed 6 kuud on rinnapiim eluolulise tähtsusega, siis peetakse sama oluliseks ka ikkagi aastani vähemalt ära imetada.

See selleks. Jõudsin siis sinna punkti, et mul ei olegi iseenesest imetamise vastu mitte miskit ja ma täitsa meeleldi teen seda edasi seni kuni saan, aga fakt on ikkagi, et suvel tahaksin ma mõnel korral endale puhkust lubada. Ma olen Annabelile olemas olnud 247 juba väga väga kaua ja ilma eriliste üksiolemise võimalusteta, seega.. minu sisetunne ütleb, et on aeg. Aeg end korraks lõdvaks lasta, laengud maha laadida ja kogu see stress seljast ära saada. Ja siis saan jälle olla rõõmsatujuline, hea ja puhanud ema.

Mõtlesin välja sellise süsteemi, et.. katsetan mingit segupiima siiski, et kas talle sobib. Noh, et kas maitseb, kas on nõus kuskilt mujalt sööma-jooma ja kas ei tekita mingeid vaevusi ja siis kui.. kui mul on vaja käia ja olla.. et ehk ta siis saab ööpäevakese selle segu peal hakkama? Kas tohib nii? Olen hoolimatu? Tean, et sellega kaasneks ka see jama, et kui ma siis puhkan, selle aja jooksul rinnad täituvad piimaga ja pean sellega jändama, but still. Ja noh, eks siis edasi läheb sellega nii nagu läheb. Kui saan, siis imetan ja kui vaja, saab feikpiima ja edasi läheb nii nagu minema peab. Arvestan asjaoluga, et sellest võibki saada tasapisi rinnapiimast võõrutamine.

Ühesõnaga on see teema kuidagi nii raske. Ühest küljest tunnen, et on õige aeg hakata nii talitama, sest see koju aheldatud eluolu muudab mind teinekord juba õnnetuks ja ma ei taha õnnetu olla. Vaevalt, et Annabel ka tahab, et ma õnnetu oleks, seega usun, et õigem ongi teha nii nagu see sisetunne ütleb, et me mõlemad saaksime lõpptulemusena õnnelikud olla. :)

pilt näpatud Taive telefonipiltide kollektsioonist :)
pilt näpatud Taive telefonipiltide kollektsioonist :)

30 kommentaari

 • Kati

  Mina arvan,et iga ema koostöös oma lapsega otsustab ja teab täpselt kuna aitab tissitamisest…sul ta juba kõige tähtsama aja saanud ka,et sa ei peaks küll mingeid süümekaid tundma,kui otsustadki lõpetada.Mitte kellegil ei ole õigust sellepärast kedagi halvemaks emaks pidada….kahjuks aga paljud ei mõista jah seda, et mismõttes lampi lõpetad ära,kui piima tuleb veel w..Nojah eks ole igasuguseid…samamoodi need,kes imetavad veel oma 2-3 aastaski, täitsa nende asi…not my cup of tea aga nagu ma ütlesin,et eks see ole iga ema enda otsustada. Rinnapiim tõesti lapsele parim aga tuleb võtta ka muid asju arvesse;)

  RPA aga niipalju, et eks sa pead lihtsalt katsetama,mis sobib..üldjuhul aptamilli soovitatakse väga ja sobib enamustele..samas ka hippi-i.

  • Katre

   Mul sisetunne ütleb ka, et Aptamili proovida essana.. ja Hippi. :D
   Rinnapiimaga selline lugu, et sellega ma tunnen, et võin teda elulõpuni ka imetada. Noh, et küllap jätkuks. Aga paraku nii ei oleks nagunii sobiv teha. :D

 • trimami

  Pärast kuuendat elukuud ei ole otseselt rinnapiimas mingeid vajalikke aineid, mis lapsele kasulikud, sest alustatakse ju tasapisi hoopis lisatoidu andmisega ehk normaalsele toitumisele üleminemisega. Imetamine on siis rohkem lihtsalt ema-lapse hellushetk.

 • i.a

  …, et siis alates sellest hetkest kui laps saab 6kuuseks, siis enam piim vajalikke aineid ei sisalda? andke andeks, ma pole pikka aega nii rumalat juttu kuulnud, ausalt.
  teemaalgatajale, rahu ja kannatust, katsetamist. see 2 päeva last seguga toita pole üldsegi paha mõte. kui lapsel kõht tühi, küll sööb.

 • ratataaa

  See tirmami väide on jah mingi tibuemme vabandus sellele, et vahel Venuses tahab läbustamas käia :D Tõesti pole nii rumalat asja juba pikka aega kuulnud.

 • Lugeja

  Miks te kallid inimesed üldse seal perekoolis käite? Minu meelest on seal väga palju üldse negatiivset ja halba..
  On olemas armas portaal pereklubi, kus on registreerunud kasutajad, keda on oluliselt vähem ja hulga toredamad inimesed koos:)

  • Katre

   No tegelikult ma googeldan asju ja lapsega seonduvaid asju googeldades on need esimesed vasted lihtsalt perekoolis.. ja tuleb veel kohe mitu erinevat teemavalikut ka ette. :D
   Aga noh, ega see mu mõtteid siiski muuta ei suutnud. Pigem mõtlesin ikka, et olgu mis ma olen, aga tunnen vajadust nii teha nagu teha tahan. :)

 • Diana

  Aga palju ta sul hetkel lisatoitu saab ja kui tihti saab rpd? Mina olen tissitamise lõpetamas, alustasin kui laps oli 8 kuune. Nüüd saab kaks kolm korda päevas veel rinnapiima (nädala pärast saab tüdruk aastaseks), samas kui mind kodus ei ole, saab ta midagi muud ja väga ei igatse:) kui tasakesi lõpetada, nii on parem sulle ja lapsele.

  • Katre

   Lisatoitu 2x ja RP mingi 3x + öösel ka kui tahab. Samas viimasel ajal püreedega streigib ja korralikult sööb ainult 1x päevas lisa, õhtuti putru.

 • Diana

  Siis sa oled poolel teel , sest ei saa ta sul nii tihti rpd nagu mõnel :) kuna ta nii tihti ja hästi lisatoitu veel ei söö, siis ainuke variant asendada toidukordi kui sind pole lähedal ja rinnapiimasendaja on vist ainuke variant. Minul oli see probleem ei tahtnud ühtegi rpad, katsetasime mitmega, pudelit ta ka ei tahtnud.
  Ära tunne ennast nüüd sellepärast süüdi, kui tahad puhata ja olla lapsest eemal. See tekitab veel rohkem stressi, siis olete mõlemad õnnetud.

 • Liis

  Arvan,et võib küll Vaikselt tissitamist lõpetada. Proovi rpa anda talle tilaga tassist, sest lutipudelit pole tõesti mõtet talle enam tutvustada. Mina tegin esimese lapsega nii,et päeval sai ta putru/püreed(2xpäevas) + rpa(püree/pudru järel + veel eraldi toidukorrana).Laps oli siis umbes 7-8 kuune. Õhtuti ja öösiti andsin rinda. Kui ta oli rpa harjunud, andsin ka õhtul(lapse magama jäädes) ja öösel (siis kui ma polnud väga väsinud) talle rpa.
  Aga ei oska aidata mis rpa võiks sobida, seda tuleb sul ise katsetada. Jõudu ja edu :)

 • T.

  Sa ei maininud praegu üle, aga kas sul oli see jama ka, et pumbata ka ei õnnestunud, või oli see keegi teine? Kui pumbata saaks, ehk saaks selle aja ka ilma RPA-ta siis elatud, kui tõesti ainult paarist päevast räägid? :)

  • Katre

   Mingi aeg ma sain jah pumbata, sest rinnad täitusid hommikuks nii hästi, et pressis lausa välja piima. :D
   Nüüd aga rinnad selle tootmisega nii ära harjunud, et enam niimoodi kõvaks ja liigselt täis ei lähe, et pumbata annaks. Pehmest rinnast ei tule tilkagi pumbaga ja käsitsi ka lüpsta ei viitsi (ilmselt niimoodi tegelt üle 10-20ml ei saaks ka). Praegu ta on hakanud ööösiti ka rinda tahtma ja seega ei kannata jah pumbata enam. :)

 • v2ikepiiga

  Piimasegu hakka talle andma tassist. Mitte see nokatass, vaid päris tavalisest tassist. Lapsed oskavad sealt väga hästi juua ning õpivad ka kiiresti ära. Pluss jääb ära hilisem nokatassist päristassile ümber õpetamine.

  • Katre

   See tass peaks olema pigem õhukese servaga siis? Ma olen tahtnud küll talle mingit plastmassist tassi osta, aga pole leidnud kuskil, et milline oleks hea käes hoida ja millest hea juua.

 • Kätlin

  Kui sa vaid paar päeva tahad eemal olla siis selle aja võib hoidja talle RPA-d anda, kuid kui sa tagasi tuled võid ju rinnapiima edasi anda. Kuna sa ütlesid, et sul rinnaga toitmise vastu midagi ei ole, siis lihtsalt sellepärast RPA-d anda et 3 korda väljas tuulutamas käia, pole küll mõtet hakata ümber pulbritoidule harjutama. Pealegi võib osutuda suuremaks stressiks nii sinule kui lapsele ümberharjutamine , et ta enam rinda ei saa, temajaoks on see ju koguaeg nii olnud ja võib olla nii, et ta ei taha üldse leppida sellega et ta tissi enam imeda ei saa. Rinnaga toitmine ei ole ainult lapsele parim toit vaid sellega kaasnev hellus, turvatunne, ema lähedus, tuttav piimalõhn on sellises vanuses lapsele küll veel üpriski oluline. Saan aru, et sul kopp ees aga ära tee rutakaid otsuseid, võta omale vabad päevad, kui sa neid tahad ja lase aga julgelt aastani välja, või rohkemgi. Käid ära, oled puhanud ja jälle lapse jaoks olemas. Piim ei kao 2-3 päeva jooksul küll kuskile.

  • Katre

   Plaan ongi jah ikka edasi imetada, aga need paar korda siis RPA anda, kui käike teen. Siiski selle jaoks peab välja selgitama, millist ja millest ta nõus jooma on ja mõtlen, et võiks aeg-ajalt nagu pakkuda, et ühel hetkel see nii järsult ei tuleks talle. Noh, et järsku mind ei ole ja et topitakse mingi pudel ka nina alla ja võõrama inimese poolt ka. :D

 • Age

  Normaalne oleks ikkagi anda need korrad piim lutipudelist. Kui laps on harjunud rinnaga ja saab söömisega rahuldatud ka imemisvajatuse ja lähedustunde, siis tassist joomine pole ju üldse see.
  Need mõned korrad pudelit ei tekita seda, et tuleb pudelist ka võõrutama hakata, rind ju jääb nagunii alles, lihtsalt mõned korrad on vaja asendada. Kui öösel ka veel piima tahab, siis unisele lapsele tassi pakkumine lõppeks vist kohutava nutuga.

  • Katre

   Makes sense. Imemisvajaduse saab ta tõesti söömisega samal ajal kätte, seega võtan selle pudeliasja ka mõttesse. Aitäh.. :)

 • Kati

  Mina arvan, et igal emal on sees see nn tunne, millal on õige aeg lõpetada. Ma olin pikalt arvamusel, et üle aasta laps rinda ei saa. reaalsuses sai ta pooleteise aastani. Ta pole iial RPAd saanud ja pudelist keeldus rinnapiima ka võtmast.
  On täiesti arusaadav, et Sa puhkust tahad. Sa oled ju 90% ajast temaga koguaeg kahekesi. Kui ta Sul pudelit võtab, siis piim aga sügavkülma rinnast pumbata ja kui tagasi tuled, on olukord sama, mis ära minnes. :)

 • Nel

  Mul noorem õde plaanis ka siin suure hurraaga vaid 6-kuud toita, aga kus sa sellega – tütar saab tal 15.mai 6-kuuseks ja võõrutamisest pole haisugi :D Vanem õde lõpetas eile – lõppes see õhtune “piimalonks” – poisil saab 8.mai aasta ja 1 kuu vanust täis.
  Mina lähen ilmselt ema soovitusi kuulates (kuigi mul saab tütar 17.mai alles 5-kuuseks), et rinnaga toitmist on hea lõpetada enne suve ja enne talve. Suvel just palavuse ja mugavuse mõttes. Talv mul seepärast, et neiu saab 17.dets aastaseks ja plaanin (!!loota ja unistada ju võib) enne ta meie toidu peale saada :)
  Kuid ilmselgelt Sinu puhul paar tundi kuni päev-kaks ei tee midagi halba teile kummalegi ;)
  Ja tassi soovitus ka minu poolt! :) Minu pisike joob juba mitu kuud tassist vett väga hea meelega ja väga ilusti :)
  Jään ka oma puhkusest unistama nüüd :D

 • koaala

  Mina sain Perekoolist ka väga negatiivset vastukaja, kui tahtsin oma aastast last võõrutada :) Aastane olevat ka kaugelt liiga väike võõrutamiseks, sest WHO ametlik soovitus on toita last rinnaga 2 aastat.
  Mina jäin oma arvamusele ikkagi kindlaks ja hakkasin võõrutama. Tegin algust 11-kuuselt, asendades tasapisi rinnapiimakordi RPA-ga. Andsin esialgu lutipudelist, kuna minu meelest tegi see lapsele ülemineku kergemaks. Mingit rasket pudelivõõrutust küll ette ei tulnud, hiljem läksime lihtsalt rahulikult nokatassile ümber.

 • Kadi

  Minu laps lõpetas ise 8ndal kuul rinnast söömise. Lihtsalt paar nädalat toitsin teda läbi nutu ja mulle tundus, et see on ebaõiglane, et ma SUNNIN last rinda imema. Ja mul oli ka kindel plaan, et annan aasta aega, aga raseduse ja lapse puhul ei pea ükski plaan paika :) Annabel on isegi hästi rinnapiima saanud. Ja pigem, mida aeg edasi, seda raskem on võõrutada, sest laps kasvab ja saab ka targemaks :)
  Ja ära loe ja kuula seda, mida arvatakse, et enda heaolu pärast jätad lapse piimata. Noo tegelikult ka ? Miks arvatakse, et ema ei vaja puhkust. Sinu ees ma üldse kummardaks, sest sa saad üksi kõigega hakkama, ma oleks miljon korda hulluks läinud. Ma lihtsalt ei suudaks, kui keegi arvab, et olen jube halb ema, siis olen. Aga ma lihtsalt pean saama tuulutamist. Esimest korda oli lapsest eemal kolm ööd, kui ta oli 8-kuune. Ja teist korda oli ühe öö, kui ta oli 9-kuune, siis käisime mehega puhkamas. Ja korra nädalas käin linnas/poes ilma lapseta ja kord kuus sõpradega väljas.

 • B

  Mul on aastane poeg.
  Peale 6 kuud imetamist tundsin sama, et voiks otsi koomale tombama hakata.
  Hakkasin siis RPAd andma ja peale 2 nadalt nende pudelitega vehkimist ( eriti oosel) ma andsin alla. Lisaks sellele tyytule segu moksimisele mu poeg nt moni paev ei tahtnud seda pudelit nahagi, samas vahel soi ilusti.
  Yhesonaga, see idee RPAd anda kolab kaunilt aga tegelikkuses voib osutuda igaveseks nuhtluseks.

  Rinnapiimaga on mugav :)

 • Tiina

  Mina arvan ka, et kui oled sellisele otsusele jõudnud ja tunned et nii on õige, siis on õige aeg :)
  Selle rpa koha pealt tundub, et paljudele sobib Tutteli. Eks sa pead jah lihtsalt proovima. Muidugi ma ka ei tea, mis ühe teisest paremaks teeb jne. Mina proovisin kohe enda lapsele Tuttelit ja kohe sobis, niiet ei hakanudki muid proovima.

  Ole siis ikka sama tubli edasi ja nii vahva on ikka näha kuidas Annabel kasvab :)
  Palju päikest!

 • Krrr

  Meil jälle Tutteli kummalegi lapsele ei sobinud, tekitas kõhuvalu. 1. Laps sai algul Hollet (ökopoodides ja Selverites on müügil), kuna see on üsna kallis, läksime hiljem Nan-i peale üle. 2. laps saab ka Nan-i. Mul endal ei tekkinud kummagi lapsega vaatamata kõigile ponnistustele piisavalt piima, muidu oleksin kindlasti rp andnud. 1. lapsele andsin rinda siiski terve esimese eluaasta, midagi ta sealt natuke ikka sai, ja lähedust samuti. 2. laps kahjuks rinda enam peale seda ei võtnud, kui pudelist toitma hakkasin.
  Igal juhul pooldan seda, et ka ema oma valikutes õnnelik ja rahul oleks, ükskõik siis, kas ta annab rp v rpa-d. Mulle tõi rinnaga toitmine nt kaasa suure stressi, sest näha oli, et laps jäi nälga ja ma ei teadnud kunagi, palju ta sealt tegelikult piima kätte sai. Alles kaaludes selgus, et rp oli liiga vähe, kuigi laps oli peaaegu päev otsa lõpuks rinna otsas. Tundsin end lisaks halva ja laisa emana, sest paljud muudkui küsisid, et miks laps rinda ei saa ja et nii ju ometi ei saa olla, et piima ei teki… 2. lapsega tekkis sama probleem, aga nüüd olen juba paksunahalisem – loeb ju ikkagi ainult see, et laps ikka toidu kätte saaks ja ema ka masenduses poleks :). Nüüd läks pikaks kurtmiseks kätte…
  Aga nõude koha pealt – ma soovitaks sellist lihtsamat nokatassi, kus on tavalisel tassil lihtsalt väikese aukudega tilaga kaas peal. St kui laps sealt tilaga osast juua ei taha, siis saab selle kaane ära võtta ja on nagu tavaline tass. Koduekstras on selliseid müüa olnud. Sellisel on 2 sanga – hea lapsel kätte võtta, materjal on kerge läbipaistev plastik. Meil oli ka Tommee Tippee nokatass, aga sealt laps ei õppinudki jooma + igavene keeruline ventiiliga süsteem oli seal sees, mida oli väga ebamugav puhastada ja uuesti kokku panna.

 • Mare

  Ega tegelikult kui keegi ütleb, et sul ju piima jätkub veel, et miks lõpetad. No seda piima võib sul veel 2 aastat jätkuda, sest laps ju saab rinda ja tellibki piima. Minul saab 2 nädala pärast 6 kuuseks ja tunnen, et ikka annan siis kuni aastaseks saamiseni ikka piima kui ta ise ei soovi vahepeal loobuda. Praegu kui lõpetaksin 6. kuu täitudes oleks see temale küll shokk ja ta pole valmis loobuma rinnast veel kindlasti. Aga huvitab mind see, et kui aastasel lapsel on juba nii palju hambaid suus kas ta ei hammusta? :D Minu pojal 2 hammast ja näksib küll nendega juba :D

Leave a Reply

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga