igapäev,  Laps

Millal päkapikud käima hakkavad?

Pühapäevast saati on minu arust üks hull taidlemine olnud selle ümber, et millal peaks advendikalendri esimese aknakese avama ja millal päkapikud käima hakkavad. Nagu ma kõrva sisse kuulen ja facebookist lugedes näen, siis väga paljudel algas kogu see jant pihta just nimelt pühapäevast saati. Aga aru ma ei saa, miks.

See, et 1.advent pühapäevale sattus ja järele jäi veel 2 viimast päeva novembrikuud ei muuda minu arust kohe kuidagi mitte midagi seoses advendikalendritega või päkapikkude käima hakkamisega. Kalendri põhjal saab ju näiteks rakendada loogilist mõtlemist, et kui seal on 24 ava, siis 24-s tuleb avada ikka jõululaupäeval ja kui sa avad oma kalendri 2 päeva enne detsembrit, siis oled sa jõululaupäevaks ammu oma kommid ära söönud (kuigi olgem ausad, seda juhtub nii või naa vist väga paljudel niisamagi). :D

Samuti toob see minu arust parajat segadust lasteaialastesse, kellel päkapikud käivad. Näiteks kujutasin ma eile, esmaspäeval, ette, kuidas lapsed lähevad lasteaeda ja mõni tuleb kilgates, et temal juba käivad päkapikud, samas kui teise lapse vanemad hakkavad päkapikke mängima alles 1.detsembril. Et kas siis see laps tunneb ennast lasteaias veidi kehvalt? Et noh.. äkki mõtleb, et ta on halb laps olnud, et päkapikud 2 päeva varem ei söandanud tulla? Või kuidas te selle olukorra oma lapsele lahti seletaksite?

Mis puutub aga Annabeli, siis mõtlesin, et sellel aastal ma veel talle advendikalendrit ei osta ja päkapikku mängima ei hakka. Kiusatus on muidugi suur, sest see on ju niivõrd armas ettevõtmine, agaa.. kuna tema maailmataju on ikkagi kuidagi nii arenemas alles, siis see tundub väär. Ma usun, et ta saaks väga edukalt ca 7-päevaga selgeks, et hommikul ärgates aknalauale sussi sisse piiluma minna, aga millised tunded võivad teda valdada pärast 24-ndat detsembrit? Et miks siis järsku enam sussi ei ole?

Võin ju talle rääkida küll neid päkapikulugusid ja et käivad ainult 1-24 detsember, aga ega ta aega, kuupäevasid ega kuid ega jõuluaega ei tunne ja ma arvan, et ei ole mõtet. Ma usun, et järgmine aasta, 3-aastaselt, on täpselt paras aeg selle asjaga alustada nii, et sellest talle mõnus mälestus ka veel jääda saab. :)

Agaaaa, kui vanad teie lapsed on ja kas neil käivad päkapikud ja millal need päkatsid käima hakkasid? 

20 kommentaari

 • Gerli

  Mulle meeldib Su mõtlemine, et raske on seletada, miks pärast 24ndat enam pole. Ameerikas näiteks käib ainult ühel päeval “päkapikk,” 7.detsembril, mis on siis Saint Niklaus tegelikult ja seal käib ta lastel sünnist saadik, sest seletatakse, et jõuluvana abiline käis piilumas ja jättis üheks päevaks ja ei teki segadust. Oma hoiulastel siiamaani on kõikidel kolmeselt päkapikud tulnud, kolmene saab juba aru, et pisikesed asjad lõppevad 24ndal suure kingiga.

 • Evelyn

  Meil on kaks last, üks on 2,5 aastane ja teine 8 kuune. Meil vanemal lapsel käivad päkapikud ja hakkasid käima tänasest. Mina seletan lapsele, kuidas päkapikud käivad hiilivad ja toovad sussi sisse maiustusi ja pisikesi asju. Meie ntx 24. Detsembri hommikul ei pane sussi sisse midagi, sest siis toob jõuluvana suure kingituse.

  • Katre

   A mis sa näiteks paned nii väikesele sinna? Mina šokolaadi ja kommi ei taha talle iga hommik anda ja mingit väikest pudi-padi ei viitsi ka koguda. :D

   • Evelyn

    Ma ostsin selle kinderi pulgalaadsed asjad (üldse ei tule nimi meelde) ja neid panen, siis maximast ostsin -40% mudelautosid. Siis veel väikse kriidipaki ja neid laste-cornisid. Neid mis seal beebide letis on.

   • Maarja

    Meil tõi 1 aasta ja 9 kuusele nt hipi küpsiseid, puuvilju erinevaid muid snäkke, mis talle meeldisid.

    Peale seda tuli üllatusmunade kalender kinderi oma.

    Eelmine aasta oli muumi kujude kalender (muumi advendikalender anttilast) ja seda fännas väga ja kujudega mängib siiani.

    See aasta on Frozeni teemaline kalender.

 • k.

  Meil tulid esimesed päkapikud just siis, kui laps oli 2a2k vanune. Minu meelest sai ta väga kenasti aru, kui seletasin, et päkapikud käivad/käisid kuni jõuluvana tulekuni ja siis tuleb järgmist talve oodata. Samamoodi sai advendikalendri põhimõttest aru – üks päevas. Lapsed on targemad, kui sa arvata oskad ja kahene ei ole enam sugugi arusaamatu totu. :)
  Mis puutub aega, siis hakkasid meil ka ikka tänasest päkapikud käima.

 • Nell

  Mina oma 2-aastasele hakkasin sel aastal päkapikutama. Ikka 1. detsembril, on ju jõulukalendril ka 24 akent, päevi loetakse jõululaupäevani. Lisaks on advent minu meelest kristlik püha, mis loeb nädalaid Kristuse sünnini aga päkapikud üsna ilmalikud tegelased.
  Kui laps peale jõule jaurama hakkab, et enam sussi seest nänni ei leia siis seletame, et päkapikud läksid jõuluvanaga koos oma koju tagasi ja tulevad uuel aastal jälle. Meil ei käi sussi sisse ainult kommid ja maiustused vaid ka väikesed mänguasjad ja näiteks kleepsud ja plastiliinid. Asjad mida ilmselt niikuinii ostaks aga päkipikusussi seest leides on lapse rõõm asja üle suurem ja seda siirast rõõmu on nii lahe vaadata :)

 • Mari

  Mu poeg on 20 kuud vana ja otsustasin, et las tal täna tuleb küll päkapikk. Aru ta küll väga ei saanud, et peab jõulusoki sisse vaatama, aga ehk jõulu poole on. Ja pärast jõule ehk on suurematest kinkidest elevil. Täna sai ta väikese raamatu. Veel on plaanis kuuene pakk vannimänguasju paari päeva peale ära jagada. Lisaks väikesed autod, veel raamatuid. Kahjuks mandariini ta ei söö, aga mine tea, ehk mõni hommik toobki päkapikk vaid banaani :P

 • Triin

  Mu poisil hakkasid pãkapikud käima, kui ta oli 2,5 aastane. Ta sai väga hästi aru, käis hommikuti sussi sees piilumas ja oli üli õnnelik. Pärast jõuluõhtut seletasime, et päkapikud läksid koos jõuluvanaga ja tulevad uuel aastal. Hommikul ta sussi sussi ei hakanud otsima. Niiet nad mõistavad väga hästi. Tõesti 2sesd on targemad, kui me arvatagi oskame. Sussi sisse me magusat ei pannud, sest ma ei poolda nii väiksele magasa andmist. Sussi seest võis leida nt. õhupalle (ostsin paki ja jagasin päevade peale ära), plastiliinid, pliiatsid, väiksed mudelautod, goji marjad (panime üllatusmuna topsi sisse ja ta oli nii õnnelik). Tüdrukutele annab ju patsikumme panna jms plikalikke asju :)

 • Sandra

  Mul üks laps 8 ja teine sai okt. 2 aastaseks. Päkapikud peavad paraku käima mõlemil. Aga kuna nad on ka puu-juur- ja aedviljadega suured sõbrad , siis lisaks kommile leiavad sussist ka teisi asju + ka praktilisi asju, mida igapäevaelus nagunii vaja. Üks aasta sai vanem tütar sukapükse ja pesu jne – ta polnud pettunud, sest kalendri maiuse sai nagunii :)
  Advendikalendri said nad täna ja need on hoiul minu toas, et päevaga kõike tühjaks ei tõmbaks. Samuti mõtlesin ,et võin vabalt jätta mõnikord sussi sisse lisa panemata sest kalendri seest maiuse saavad.

 • E.K

  Issand no täpselt minu mõte.Endal ka kahe aastane ja no ei näe kuidagi mõtet sellel päkapiku jandil.Okei, advendikas tal küll on, aga no seda sellepärast ,e t selle ti vanavanaema, ise poelks arvatavsti ostnud.
  Aga jah, ma ei saa ka aru,miks kahe aastastel,kes eriti ei taju seda asja veel, päkapikud käima peavad.Kui küsida neilt,mis asi päkapik on, siis mis nad vastavad ? :DDDDD

 • K.

  Kui minul veel (vanemate poolsed) päkapikud käisid siis alustasid nad ikka esimesel advendil, lõpetasid 24.dets ja 31.dets käisid ka veel korraks meeles pidamas. Kindlasti kavatsen kunagi oma mudilastega neid ema, isa tekitatud päkapiku-traditsioone jätkata, niivõrd armsad on. Nüüdki kui täskasvanuna vanemaid jõulude paiku külastan on suss mind aknal ootamas ja kommidki sees :D
  Jõulukalendreid kui selliseid meil vennaga väga ei olnudki. Pealegi, kuidas seonduvad omavahel imelised päkapikud ning poest ostetavad advendikalendrid? Mis neil ühist on? Et kui lapsel on kaender siis päkapikud ei käi või vastupidi? Kuna jõuluaeg algab ju ikkagi 1. advendiga siis on ju imelik, et päkapikud ühtäkki mõned päevad hiljem välja ilmuvad… Pealegi kui päkapikke ja kalendrit omavahel ühendada soov siis miks ei võiks päkad 1.det hommikul kingiks tuua kalendrit? Igati loogiline ju. ;)

  • Katre

   On olemas ka kuid, kus 1. advent on näiteks 3.detsembril. Millal siis päkapikud käima hakkavad? 1. advendil? Ei ju. Ikka 1.detsembril.
   Lihtsalt nii on normaalne. :D

 • sips

  Meil hakkasid täna päkapikud käima.
  Ostsin frozen mängukaarte, mingi pisikese raamatu, patsikumme jne. Advendikast saab endal musi magusaks teha.

 • Maasikas

  MInu laps oli eelmiste joulude aeg 2a3k vana ja otsustasin, et liiga vaike selleks pakapikutralliks. Nuud on ta 3ne ja pakapikud kaivad esimest korda. Tal ripub aknalaual joulusokk ja sinna poetan iga hommik midagi, enne tema arkamist. Ostsin muslibatoone, ullatusmunasid, Minionsi kujukesi, vaikeseid loomakujukesi, jouluteemalisi pisikesi sokolaade jms.

 • Heli

  Meil hakkasid päkapikud esimesel lapsel käima, kui ta oli 3-aastane. Tänasel päeval on meie lapsed 7a, 4,5a, 3a ja 1,5a. Nii toovad päkapikud loomulikult neli kingitust. Enamasti on see pisike maiustus. Kuna 1,5-aastasele me aga nii väga veel maiustusi ei anna, siis jagame selle suurematele lastele või sööme mehega ise ära :) Aga kõik peavad saama.

  Meil ei ole päkapikud väga hirmutamise teema (no olgu, mõnikord õhtul kasutame ära, et “minge ruttu magama, muidu päkapikud ei saa tulla ja lähevad mööda”), pigem on vahva lastele pisikest rõõmu pakkuda. Me pole neile rääkinud tohutuid teooriaid sellest, kuidas ja kust päkapikud tulevad. Aegajalt anname vihjeid, et neid tegelikult pole üldse olemas. Olulisem on see, et lapsed teavad, et saavad kord päevas mingi üllatuse. Jah, seda võib igal ajal teha, aga meie peres on see siiski osa jõulude ootamisest. Et jõulud ei oleks vaid 24.-26.detsember, vaid kogu detsembrikuu.

Leave a Reply

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga