Õpikud laual
igapäev,  Laps

Ma ei taha, et mu laps kooli läheb

Ma vaatan, et ma sügisel kirjutasin kooli teemal sellest, kuidas ma natuke ootan tulevast sügist ja muretsesin A. koolivalmiduse pärast. Ütleme nii, et see koolivalmiduse mure on hetkel usinalt tagaplaanile vajunud ja küll ta hakkama saab. Ma endiselt ei tea, kas tehakse lasteaias suurepärast tööd või on tegu lihtsalt taibuka lapsega, aga alati kui ma mingi tema oskuse pärast muretsen, siis üsna kiirelt suudan ma üllatuda, et ta järsku on hakanud seda oskama. Näiteks selles koolivalmiduse postituses ma kirjutasin, et lugemisega on nii ja naa ja siis ma millalgi hakkasin kodus temaga natuke rohkem sellega tegelema. Samas “tegelema” on täiesti valesti öeldud. Põhimõtteliselt oli asi nii, et emps ostis Annule Karu-aabitsa, sest ta arvas et sealt oleks meil lihtne harjutada. Vist maksimaalselt nädal aega iga õhtu võtsime sealt paar lehekülge läbi (need lihtsamad eest poolt) ja asi jäi kuidagi soiku. Läks mingi aeg mööda ja ma olin arvamusel, et äkki ta mingi 6-tähelisi sõnu ikka kokku suudab pusida, kui ta ühtäkki minu imestuseks mingi mega pika sõna kokku veeris. Takkaotsa veeris ka muudkui kirjatähtedest sõnu kokku igalt poolt. Ja mul ei ole aimugi, kust see oskus tekkis. Päris soravalt ta muidugi ei loe või sedasi, et ta üksi õhtuti raamatuid loeks, aga minu arust ikka väga hästi tuleb juba.

Aga tegelikult ma ei tulnud siia seekord oskustest või koolivalmidusest rääkima, vaid koolist üleüldse. Kõige esimene samm selle teekonna juures on ju üldsegi see, KUS koolis laps käima hakkab? Idee poolest on asi lihtsaimast lihtsam – määratakse elukohajärgne kool ja tegelikult ei olegi vaja selle üle muretseda, sest kõik tehakse lapsevanema eest ära, aga… siis hakkad mõtlema, et kas see elukohajärgne kool on üldse hea? Kas tegu on normaalse kooliga? Kas sealt saab hea hariduse? Äkki peaks panema fäänsisse erakooli? Äkki peaks panema mainekasse ja garanateeritult hea tasemega kooli? Ja nii edasi.

Ma olen juba mingi 2 aastat elanud teadmisega, et A. elukohajärgseks kooliks saab olema Variku Kool ja ma üldse rohkem asjale ei mõelnudki, sest mulle see asi täiega sobis. Mulle meeldis, et tegu on “endise kunstigümnaasiumiga” ja kooliga, kus ka edaspidi on alles jäetud kunsti kallak alates esimesest klassist. Lisaks meeldis mulle, et juba esimeses klassis on võimalik valida suunaks ka hoopis ettevõtlusõpetus, lisaks informaatikale. Ainult hea meel, et ettevõtlusõpetusele juba noorest peast tänapäeval tähelepanu pööratakse ja mul on hullupööra kahju, et minu ajal koolis sellist teemat isegi mitte õrnalt ei puudutatud. Ja no rääkimata sellest, et Variku Kooli näol on tegu värskelt valminud (remondi läbinud) kooliga, mis läks maksma 11 miljonit eurot ja näeb välja ilus, uus ja kaasaegne. Lihtne, eksole.

Paraku mida lähemale see kooli teema jõuab, seda rohkem olen ma ilmselgelt ka erinevate koolide kohta lugenud ja kuulnud ning Variku Kooli kohta on jäänud silma valdavas enamikus see, et “sinna ei paneks oma last elu sees.” Sellel koolil ei ole apparently eriti hea maine ning ka haridustaset ei peeta isegi mitte heaks ja siis tekibki nagu mure, et… kas ma saadan ta nüüd kuskile hukatusse, kui ta sinna läheb? Kas seal ei ole mingitki lootust, et seal koolis toimuks peale uuenenud koolimaja ka mingid sisesed muutused ja isegi kui on (praegu või eelnevalt) halb maine, siis äkki see kujuneb järgnevate aastatega paremaks? Elukohajärgne kool määratakse Tartu linna haridusosakonna sõnul “lähtuvalt koolitee pikkusest ja koolihoonete mahutavusest,” mis on igati loogiline, aga kui su lapse elukoht on sattunud halva kooli lähedusse, siis ongi nagu GG (sarkastilises tähenduslikus “good game”)? Tjah…

Kolmsada meetrit kaugemal kui Variku, asub meile Tamme Kool, mis on näiteks tunduvalt (oluliselt) parema mainega ja väidetavalt hea tasemega kool. Väga paljudele tartlastele on kuulu järgi tuttav kahe nimetatud kooli vahel elamine. Kui asi oleks lihtne ja saaks ise valida, siis loomulikult valiks ju hoopis Tamme ja asi ants, aga noh, nii lihtne ei ole, sest oleneb kus pool X tänavaid sa elad ja nii edasi ja meie näiteks elame seal pool, kus määratakse ilmselt ikkagi Varikule. Muidugi on pärast 15. märtsi (I could be wrong) ehk kuupäeva mil teatakse, kuhu kooli laps määrati, võimalik taodelda kohta mõnes muus elukohajärgses koolis, näiteks siis hoopis Tammes, aga eelis on (kohtade olemasolul) muidugi neil, kes on pärast 10. märtsi kolinud lähemale, kelle õde või vend juba käib seal koolis ja siis kõige viimasena vaadatakse otsa nendele, kes “lihtsalt tahavad.”

Ehk siis šanss on üliväike, eriti arvestades seda asjaolu, et väga paljud inimesed kirjutavad ennast justnimelt enne kooli määramist kellegi suvalise (ok, tuttava vms) juurde sisse, kes elab koolile lähemal jne, et tagada just sinna kooli koht. Samas aga olen lugenud ka piisavas koguses halbu kogemusi Tamme kohta, kus keegi on kiusu ja muude ebasobivate asjade tõttu sealt koolist lahkunud, siis võib ka järeldada, et tegelikult on kõik nii suhteline. Ei saa olla olemas kooli, kus absoluutselt KÕIGIL oleks hea ja ei saa olla olemas kooli, kus absoluutselt KÕIGIL oleks nüüd halb.

Loomulikult on peale elukohajärgsete koolide ka teisi valikuid nagu erakoolid ja ülelinnalise vastuvõtuga koolid. Väga tuus oleks ju, kui laps käiks eriti heas koolis nagu Miina Härma, aga ütlen ausalt, et ma ei pannud teda isegi sinna sisseastumisüritusele kirja, sest selle kooli asukoht on meile ebamugavalt kauge. Kas ma olen nüüd hooletu lapsevanem, kellele on mugavus olulisem kui haridus? Ma olen arvamusel, et ka lapsele on mugavam kui kool on pigem lähemal, kui kaugel, aga võib-olla on see minu enda lapsepõlvest tulenev vaatenurk, sest mina elasin koolist vaid 600m kaugusel, aga samas oli mu klassis ka lapsi, kes tulid lausa kümnete kilomeetrite kauguselt kooli. Aga ma reaalselt imestan, et Miina Härma nii soositud kool on, sest minu arust on selle asukoht absoluutselt 90% Tartu lastest jumala ebamugav, aga noh, võib-olla olen ma liiga palju mugavust otsiv inimene ja teisi sellised asjad lihtsalt ei häiri. :D

Vahepeal uurisin ma ka Tartu hinnatud erakooli TERA kohta, mille kohta on kohe eriti häid jutte liikvel ja paistab, et tegu on kooliga, kus ei ole mitte ühtegi muret ja kõik on nii eliit-ideaalne kui olla saab (küllap eks ikka on seal ka kellelgi mille üle nuriseda, aga tunduvalt vähem kui ikkagi tasuta koolides). See oleks nagu eriti uhke värk, kui mu laps käiks sellises koolis ju? Mõtlesin kiirelt üle ka rahaasjad ja tegelikult ei tundunudki erakoolid nii väga kallid olevat, kui esmapilgul eesliite “ERA” järgi arvata võiks. Selles suhtes, et lasteaia kohatasu on praegu tartus 81 eurot kuus + söögiraha, mis teeb ~110 eurot kuus + veel jooksev raha rühma tegevustest. Päris täpselt ma erakooli kuutasust aru ei saanud, aga see oli vist selline 200 euro kanti ehk siis natuke panna praegusele kulutusele juurde ja olemas. Samas on aga erakooli kuutasu sisse arvestatud juba kõik õpikud, vihikud, ekskursioonid, söök jms (nagu ma aru sain) ehk siis kõik on kaetud ja ise tuleb vaid osta koolivorm. Et ei tundugi nagu väga kallis ju lasteaia kõrval? Ma isegi mõtlesin, et viiks ta lihtsalt uudishimust ja oskuste testimiseks sinna katsetelegi ja siis vaataks edasi. Et kui saab näiteks sisse, siis mõtleks kas võtame koha vastu ja kui ei saa, siis nii lihtne ongi. Aga ma siiski ei teinud seda, ilmselt sellepärast, et see toimus juba jaanuarikuus ja imelik oli juba nii vara sellele mõelda.

Üleüldse on minu arust igasugustesse koolidesse, huviringidesse ja asjadesse panemisega just see kõige tüütum asi, et sinna tuleb regada laps mingi aasta aega ette ära ja siis on kindlad kuupäevad ja kui magad maha, siis oledki lihtsalt loll, kes veel terve järgmise õppeaasta tühja peab tiksuma. Mulle üldse ei sobi selline asi. Minu jaoks oleks nagu loogiline, et koolide vastuvõtud algavad mingi mais või juunis, nagu pärast põhi- ja keskkooli on vms. Et saad mingi oskuste kaardi või tunnistuse kätte ja siis sellega lähed edasi. Üleüldse miks ei võiks olla, et saab kirjutada kuskile, et “Tere, sooviks lapse järgmisest kuust alates teie juurde trenni panna?” Ei, on nii, et kui sa juba aprillikuus oma last tantsutrenni kirja ei saanud, siis enne järgmise aasta aprillikuud sellele enam mõtlegi.

Ma näiteks tahaks Annabeli panna kuskile huviringi ja mäletan, et eelmine aasta vaatasin ka igasuguseid tantsu- ja muusikaringe, aga kuna näiteks Tartus on mingi 10 tantsuringi ja 10 lauluringi ja mul on suva, KUHU ta läheb ja KÕIGIS on erinevad katsete ajad, siis lõpuks lihtsalt ei oskagi ühtegi välja valida, ühtegi kuupäeva endale kirja panna jne (ma võin siinkohal natuke ka liialdada, aga u get my point äkki?). Aga noh, kisub teemast välja ja ma see KEVAD (!!!) tahaks ta kuskile ikkagi kirja panna, aga mul ei ole siiamaani aimu, et kuhu siis. Kas kõik teised lapsevanemad tassivadki oma lapsi lihtslat mööda kõikvõimalikke sisseastumiskatseid või on mingitel põhimõtetel just kindlad kohad välja valinud?

ÜHE(tuhande)SÕNAGA!

Ma tegelikult ei oota hetkeseisuga enam üldse käesoleva õppeaasta lõppu, sest miljard korda lihtsam tundub olevat alla 7-aastase lapsega, kui on 7-aastase lapsega (ja vanemaga). Tahaks, et kähku leiutataks mingi võimalus, kuidas inimesed saavad näiteks mingi tablaka alla neelata ja jääda oma praegusesse vanusesse kinni vms. Võtaks ise ühe ja annaks Annule ka. Ma olen ise oma praeguse vanusega nii rahul ja minu arust on tema ka oma parimais aastais. :D Milleks me peame selle seisu ära rikkuma siis? Miks me peame hakkama mingit elu elama, kus kõik sõltub PARIMATEST VALIKUTEST?

Ja tulles tagasi mingite eelnevate lõikudeni, siis ega ma ei teagi, mis sellest kooliasjast siis saab. Ilmselt esitan avalduse ka Tammesse, aga kui meie elukoht on kooli jaoks sobimatu ja vabu kohti enam ei ole, siis ega ei olegi midagi muud, kui jään kindlaks oma esialgsele plaanile ja jääb Variku. Big deal! Äkki ei ole nii halb kui räägitakse? Täpselt sama kogemus on mul ju lasteaedadega. Kõik lasteaiad, kus A on käinud, nende kohta on hoiatatud, et nii halb ja “ma just võtsin oma lapse sealt ära” jne, aga meie oleme kõigis lasteaedades rahul olnud. Äkki joppab kooliga sama? Besides, üleüldine lapse haridustase sõltub ju eelkõige lapsest endast? Äkki tuleb selline mega õpihimuline inimene (kuigi ei usu)? Klassi õhkkond sõltub ka nii paljust, alustades klassikaaslastega ja lõpetades õpetajaga. On ka eliitkoolides lapsi, kes on kiusamise pärast kooli vahetanud. Ja kui midagi ei sobi, siis saab ka ju hiljem igasuguseid koolivahetusi teha (mida ma muidugi ei poolda ja ideaalis ei tahaks, aga võimalus on olemas)?

Ma ei teagi, mida lõpetuseks öelda siinkohal. Tegelikult ma ei muretsegi nii väga, sest nagu öeldud, varem on kõik iseenesest paika loksunud ja teiste arust halbadest asjadest meil hoopis head sündinud, nii et vast läheb ka seekord nii. Üht või teistpidi. Põhimõtteliselt on hetkel kõik need käesolevad mõtted pähe tekkinud, sest keegi kuskil ütles, et “on halb.” Aga ma ei tea.. kui ma nagu iseenda sisetunnet kuulan, siis ma arvan, et tal ei oleks Varikul midagi halvasti ja reaalselt usun sellesse, et tal läheks seal ka hästi. Nii et…

27 kommentaari

  • Heily

    Algklassides loeb õpetaja mitte kool. Mina oma kogemusest lähtudes soovitan mõelda ka Veeriku Koolile. Mu lapsed käivad seal ja olen ülirahul (algklassides erinevates ainetes vajadusel õpiabi, tublimatele erinevad ringid + mingist vanusest õpe tasemerühmades, st iga laps saab omal tasemel areneda). Lisaks huvitegevus kohe tundide lõpus (võibolla see mujal ka, aga see on ülimugav, kui laps ei pea vahepeal ootama). Väga tugeva tasemega kool, kus nt inglise keel algab esimesest klassist ja inglise keelt nad ei pea võõrkeeleks, leiavad, et seda peaks igaüks valdama (mu 8. klassi plika tuli viimasest keelelaagrist Šotimaal tagasi C1 tunnistusega).
    Ah jaa, buss peaks ka sinu kandist minema, vähemalt varem läks.
    Ainult, et sinna ei pruugi saada, tung on suur ja kool on öelnud, et üle nelja klassi nad vastu ei võta.

      • Kadi

        Mul küll endal lapsi ei ole, aga käisin ise põhikoolis väikeses maakoolis, mida peetakse halva tasemega kooliks. Gümnaasiumit alustasin taaskord halva tasemega ühes koolis Tallinnas (kooli valides jäi hea mulje, eksisin) ning olude sunnil lõpetasin hoopis Täiskasvanutes, mis teadagi on iga lapsevanema õudusunenägu. Minu koolikogemus? Aasta Täiskasvanutes oli absoluutselt mu senise elu üks parimaid otsuseid ning pean seda vastupidiselt juttudele kõige kõrgema tasemega kooliks, kus käinud olen.

        Nüüd õpin ülikoolis, oman 21-aastasena 5 aastast töökogemust, ühte ka juhtival positsioonil, ning pean end üleüldiselt arukaks ja tubliks neiuks, hoolimata oma haridusteest.

        Mis ma öelda tahan – ma ei usu, et eriti põhikoolivalik nii oluliselt lapse tulevast elu mõjutab. Nii palju on hoopis tähtsamaid asju: kas laps leiab sõpru, tunneb end armastatuna, omab head kodust õhkkonda jms. Koolis olev õhkkond küll kindlasti kujundab last mingil määral, aga ühel hetkel see on tema jaoks minevik ning siis aitab tal elada ja häis otsuseid teha hoopis see kõik muu, mis ma nimetasin.

        Ning nagu Sa ka juba ütlesid: pole olemas kooli, kus KÕIGIL oleks hea ning kooli, kus KÕIGIL oleks halb. Küll kõik läheb hästi! Just sellepärast, milline ema Sa ise oled ning millised teadmised ja väärtused oma lapsele kodunt kaasa annad.

        Palju edu!

  • Getter

    Täiesti teemaväline tähelepanek, aga uskumatu, et möödas on 7 aastat, sest nagu alles sa olid rase ja leidsin su blogi ja nagu…. mõned silmapilgud ja seitse aastat möödas:D
    Kooli koha pealt ei oska kaasa rääkida veel, aga ma olen ka arvamusel, et alati ei saa lähtuda kõikide teiste arvamusest, kuna seal nii palju faktoreid, miks midagi ei meeldi, mis ei pruugi sinu arvamustega üldse kattuda. Seega nagu kirjutasid, võib-olla teie kogemused on just megatoredad ja oled väga rahul oma valikuga… sellegipoolest prooviks teise kooli ja kui õnnestub kooliga/õpetajatega tutvuma minna, eks siis tekib parem tunne ilmselt.

    • Katre

      Lohutan sind – päris 7 veel ei ole isegi blogi esimesest postitusest möödas! Nii et natuke aega saab meid ikkagi veel kuueseks lugeda. :’D

      Tegu pole otseselt siiski “minu valikuga” vaid “mingi ametniku määratud otsusega.” Väike parandus. :D Aga jah, võib-olla ma olen lihtsalt nii kaua juba arvestanud selle kooli mõttega, et ma ei suuda uskuda, et see saaks nüüd mingi mega halb olla ja mõtlen ka selliselt, et sellel koolil on nii suur potensiaal just nüüd kasvama hakata. Varem oli lagunenud ja ajale jalgu jäänud koolimaja, mis ise tekitas kõhedust, aga kui ikka 11 milli alla panti, siis tahaks arvata, et asi saab ainult kasvama hakata ja võib-olla 10a pärast näiteks on tegu hea “mainega” kooliga. Keegi ei tea ju ette. :D

  • reet

    Ühe mu tuttava vanem laps on Variku kooli lõpetanud, teine veel käib seal. Pole kuulnud, et tuttav rahul ei oleks, olevat tavaline kool. Vaadake jah õpetajat, algklassides sõltub õpetajast kõige rohkem, klassikaaslased on niiehknii vedamise küsimus.

  • Nella

    Ma olen üles kasvanud samas asumis, kus sina praegu elad ja siis oli enamvähem nii, et akadeemikute lapsed (ülikooli töötajate) lapsed käisid üldjuhul Härmas (sinna sai otse bussiga), siis muidu tublid vanemad püüdsid panna oma lapsed kas Tammesse või Reinikusse, kus olid hinnatud muusikaklassid ja kuhu mõlemasse sai ka mugavalt bussiga ning siis mingi ports käis Varikus, mille tase tol ajal ei kõlvanud mitte kuhugile. Aga ma usun, et uus Variku on ikkagi hoopis teine kool.

    LõunaTeras on nn kogupäevakool, mis üksikvanemale võiks väga hästi sobida, pluss muidugi sinu jaoks mugav asukoht.

    • Katre

      No LõunaTera rong on selleks aastaks juba läinud ka nagunii, muidu jah mugav jms, aga jätaks selle asja esialgu mingisuguseks lisavariandiks, ikka saab ju vahetada, kui peaks midagi “lappe” minema. :D Aga uut Varikut veel ei ole minu teada, maine on ikka selline, nagu vanast ajast on, aga ma tahakski arvata, et potensiaali on neil seda muuta. Iseasi, kas mingeid muutusi toimuma hakkab, aga ilusal koolil võiks ka ilus maine olla, muidu on see raha vastu taevast visatud investeering ju… Samas direktor on “tollest vanast ajast” saadik, mis natuke pärsib seda lootust, sest mingil määral peaks kardinaalsete muutustega käima kaasas paraku ka “juhatuse” vms vahetus.

  • Stella

    Koolide osas ei oska veel kaasa rääkida, aga huviringides eelkooli vanustel katseid küll ei ole. Muidugi kui tahta last panna sellesse kõige popimasse tantsukooli või laulustuudiosse, siis on keeruline. Muul juhul, kui tahta a la lihtsalt last tantsutrenni panna, on ühekordse registreerimise vaev. Mingeid katseid või kindlaid kuupäevi ei ole. Kuna lasteaedades pakutakse palju erinevaid huviringe, ei ole täheldanud ülisuurt tungi. Teil muidugi selle teadmisega enam pole suurt midagi teha, sest kooliealistele mingid katsed tantsutrennidesse juba on, aga need on ikka palju lebomad kui koolikatsed :)

      • Evelin

        Ma nüüd lisan siia ka selle arvamuse, et algklassides oleneb õpetajast ja klassikaaslastest kõik. Mu õde, kel samuti sügisel koolimineja oli siin ka vahepeal täitsa ahastuses. Kuna ta on süsteemis sees, siis ta ütles, et selle põhjal ei tahaks ta päris ausalt mitte ühtegi kooli oma last panna. Kus lonkab üks, kus teine asi. Valiku siis tegi siis selle järgi(loodetavasti, sest kjndel veel ju pole)mis on kodu-tööl teekonnal kõige mugavam lahendus. Ja kuna ta õpetab Variku koolis, on tema kommentaar juba pikalt, et see kuvand, mis linna peal, et kohutav kool ei vasta tõele.
        Seega Variku koolist võin pikalt veel head ja halba rääkida, kui huvi on ☺️

  • Liis

    Kunagi kui minul poiss oli väike, siis ma olin endale pähe võtnud, et ta läheb raudselt Tamme kooli. See ju suht ok kool jne. Ja siis ühel hommikul, kui poissi lasteaeda viisin (käisime bussiga), siis ühel hommikul istus minu kõrvale üks tüdruk ja rääkis, et Tamme koolis on suured probleemid kiusamisega, kuna seal on koos n-ö rikkurid ja vaesemast perest lapsed. Tema läkski kiusamise tõttu ära Veeriku kooli. Mjah, eks seda kiusamist on igal pool, aga ikkagi kurb.
    Variku koolis on käinud minu vennalapsed ja jäänud väga rahule. Ma tegelikult soovitaks sul võtta rahulikult ja valida sisetunde järgi :) Meie kolisime mõne aasta eest linnast ära maale ja meil siin ainult üks kool :) Mõtlesin küll, et äkki panen linna, aga ei hakka endale lisakohustusi tekitama. Koolini on kodu juurest 800m ja turvaline kõnnitee, ning tunnel :)
    Mis puutub koolivalmidusse, siis mind pani paika lasteaiaõpetaja, et iga asi tuleb omal ajal ja probleemi pole mõtet ette põdeda, vaid siis kui see on reaalne. Minu poja probleemiks on püsivus. Ta ei suuda lihtsalt kaua ühte asja teha ka rapsib ringi. Võluväel on asi paranenud.

    • Katre

      Kiusamine on jah asi, mis vääriks omaette teemat täiesti ja ei ole vist ühtegi kooli, kus ei oleks esinenud kiusamist, olgu nii mainekas kool kui tahes. :/ See oleneb ikka väga palju sellest, mis sats juhtub klassi kokku sattuma. Liikluse mõttes meeldib mulle Tamme rohkem, igatepidi tõhusam ja minu arust ka turvalisem.

      Koolivalmidus või paigalpüsimine igal lapsel muidugi ei pruugi iseenesest tulla – näiteks neil, kellel ATH diagnoos, vaid peab ikka vaeva nägema.

  • Nell

    Ühinen nende eelkõnelejatega, kes arvavad, et algklassides on oluline õpetaja mitte kool. Ka kõige “eliidimas” koolis võib sattuda klassijuhataja, kes lapsega ei klapi või kellel jääb midagi vajaka. Algkool kestab neli klassi ning juba viiendasse klassi saab edasi minna teise kooli.
    Mul muidugi lihtne teoretiseerida, meie määratav piirkonnakool on see, millesse sisse saamiseks meie linnas elukoha registreerimisega susserdatakse :)

  • Helena

    Õpetaja soovitan uurida ka Tartu Luterliku ning Tartu Katoliku kooli. Ei pea kartma “usu peale surumist”, minul paljud tuttavad, kes pole usklikud, onlapsed sinna pannud ja ei ole last usklikuks seal muudetud midagi. Silmaringi küll laiendatakse nende põhjal ja oluline on seal toimub väärtuskasvatus. Nende koolide (eriti Luterliku kooli) asukohad on väga head (Luterlik kool lausa vanalinnas), õppemetoodika kaasaegna, kaasav ning iga õpilase arengust lähtuv. Ja kõvasti soodsam kui TERA. Soovitan uurida!

    • Katre

      Asukohas on asi. Kui juba Miina katsetele ei viitsinud asukoha pärast viia, siis need on seal samas kandis ja seega ei hakka kaalumagi. Ei ole ei mulle ega lapsele mugav. : ) Aga muidu tänud.

  • S.

    Minu meelest on see Variku kooli maine esiteks mingist iidvanast ajast (mul on juba 10 aastat gümnaasiumi lõpetamisest möödas ja need jutud käisid enne minu kooliminekut, et “lollide kool”) jne. Teiseks, mis on minu meelest põhiline, on see maine suures osas just selle vana koolimaja põhjal, mis tõepoolest väga kaua renoveerimata oli ja ainult hädapärast iluremonti sai. Nüüd on see ikka väga tänapäevane koolimaja, ka kooli ümbrus meeldiv jne. Asukoht on ju ka üsna ideaalne – rahulikus piirkonnas.

    Minu kooliskäimise ajast – jah, kui pole käinud mujal koolis, ei saa objektiivselt kõigi teiste koolidega võrrelda, aga ütleks, et tegemist on täiesti tavalise kooliga. Õpetajad tavalised, õpilased tavalised (ei olnud midagi sellist, et märkimisväärselt palju rumalaid, kasvatamatuid, kaake vms oleks kokku kogunenud, pigem ikka tavalised lapsed). Ausalt öeldes olen mõnest hea mainega koolist sealkäijatelt palju hullemaid jutte kuulnud (nt narko laialdane levik), kui minu koolis toimus. Kui ma poleks rahul olnud, poleks valinud sellesse kooli ka gümnaasiumisse edasi jääda, aga valisin jäämise, kuna kool sobis ja meeldis. Kunstisuund on tore, kellele see sobib. Ainus selle kooli spetsiifiline miinus, mille peale üldse tulen, on ehk see, et mõned õpetajad on seal töötanud aastakümneid, mis veidi nende arengut pidurdab, samas eks neid ole igas koolis. Ja ka selles koolis tean neid mitmekümneaastase õpetajastaažiga õpse, keda pean ikka heaks õpetajaks. Noori õpetajaid on seal ikka ka, lihtsalt neid nii hästi ei tunne :).

    Aa, ja mis juhtkonda puutub – ei ole kuulnud, et praeguse juhtkonnaga probleeme oleks. Minu meelest läksid asjad praeguse juhtkonna (direktori) tulekuga suurelt paremuse poole! Direktor polnud enam kuningas, kes sõrmega endale rahvamassis teed juhatab, et kõik kahte lehte tõmbuks ja austaks, vaid üks koolipere liige, keda ei pea kartma. Minu kogemuse põhjal on direkor igati meeldiv ja inimlik!

    Nagu eespool korduvalt öeldi – oluline on konkreetne õpetaja, kes klassijuhatajaks satub. Seda vist sisseastumise ajal kindlalt teada ei saa (aga ehk saab, sest on ju teada, milliste järgmisse astmesse liikuvate klasside õpetajad uuele ringile lähevad?) Nii palju, kui neid algklasside omi seal tean, on tegemist heade õpetajatega. Minul oli väga tore algklasside õpetaja, ajutiselt ka üks teine (töötab endiselt), kes oli samuti väga tore.

    Igatahes ei maksa Variku kooli karta :). Ja alati on võimalus kooli vahetada. Ükskõik mis koolis on võimalik, et konkreetsele lapsele ei sobi. Nii erakoolis, waldorfkoolis, hea mainega koolis kui ka halva mainega koolis. Jah, koolivahetus ei ole ideaalne variant ja muidugi ei tahaks seda praegu ette planeerida, lihtsalt julgustan, et päris nii ka ei ole, et kui esimesse klassi lähed ühte kooli, tuleb 9. ka seal ära lõpetada. Minu klassis oli neid liikujaid terve põhikooli jooksul päris mitmeid, nii äraminejaid kui ka juurdetulijaid ja see pole maailma lõpp. Kodulähedases koolis käimist (ükskõik milline siis valida) soovitan igati, eriti algklassi lapsele. Sõbrad on kodu lähedal, ei pea hommikul ja õhtul transpordile nii palju seda vähest vaba aega kulutama jne.

    Edu kooli valikul ja võimalikult vähe asjatuid hirme! :)

    • Katre

      Ega ma nii väga ei kardagi, lihtsalt mõtisklused. Kirjutan välja ja kulgen edasi, ei jaksa muretseda. :D

      Aga mõnus pikk, sisukas ja toetav kommentaar, tänks!

  • Maria

    Mina käisin algkoolis Audentese Erakoolis, mis on nüüdse TERA sisuliselt eelkäija – kui Audentese Tartu filiaal kinni pandi, siis sama kollektiiv moodustas TERA. Mulle mu kool küll väga-väga meeldis ja ise ütleks küll, et nende üldine lähenemine ja väiksem kollektiiv on väga toredad ja kindlasti pakuvad võimalusi individuaalsemateks, oskuspõhisemateks lahendusteks ka tundides nt. See oli muidugi juba ammu, aga kui selline lähenemine oli 2000ndate alguses (läksin esimesse klassi 1999), kui õpetamine oli laiaslaastus ikka päris vanakool veel, siis vaevalt nüüdki halvem on. Et kui on võimalus, siis ma soovitan küll TERAt kaaluda ka muuna kui tagavaravariandina. :)

  • Jane

    Aga kuhu kooli lasteaiasõbrad lähevad? Minu jaoks oleks see ka hästi tore, kui laps saaks koos sõbraga ühte klassi minna. Me ise elame maal ja pole selliseid teemasid üldse. Üks kool ja lähed sinna 😄 Aga kujutan ette, kuidas ma sinu olukorras ise samamoodi ajusid vaevaks.

  • siidiliblikas

    Minu laps käib Variku koolis. Eelinfot ja luuret tehes kuulsin ka n-ö “halvast mainest”, kuid vaid neilt, kelle enda laps antud koolis ei käi. Need, kelle lapsed käivad, on küll väga rahul. Muidugi oleneb palju õpetajast. Nende kohta uurisin nii palju kui sain ja olen oma lapse õpetajaga väga rahul. ARNOsse avaldust tehes kirjutasingi, et soovin konkreetset õpetajat. Kooliga olen samuti rahul. Boonuseks ilus vastremonditud maja, kodulähedane asukoht, ei ole vaja vedada, saab ise käia, klassikaaslased elavad ka samas kandis, saavad üksteisel külas käia jne. Oma kogemuse pealt julgelt soovitan Variku kooli. Ise olen käinud mitmetes Tartu koolides seoses õpingutega ja ausalt, ei näe küll, et Variku kuidagi kehvem oleks.
    Esimese klassi õpetajaid näed näiteks eelkoolis (mu laps eelkoolis ei käinud) või kevadel koosolekul (hoia kooli kodulehel silma peal). Tõenäoliselt on need aga need õpetajad, kes parajasti neljandas klassis õpetavad.

    • Katre

      See õpetaja valimine tundub paras katsumus, sessuhtes et mis ühele või teiste soovituste järgi hea on, ei pruugi ju jällegi hea olla mulle ja minu lapsele, kuna inimesed, suhtumised ja maailmanägemused on erinevad.
      Siiski on aga väga rahustav siinseid kommentaare lugeda ja näha, et Variku koolist ei räägita nii halvasti, kui silma on hakanud ja tõenäoliselt ei ole vaja hakata ka pead vaevama ja võib rahus leppida misiganes kooliga, mis määratakse. : )

Leave a Reply

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga