beebiblogi

Lastetoitudest

Ma muidugi võiksin selle postituse teha paari kuu pärast, aga kuna eeldan, et mu blogi lugejate või blogisse sattujate seas võib ju olla ka veidike vanemate laste emasid, siis ehk on neile see info juba praegu kasuks. Samuti endale ka huvitav natukene ette uurida, sest olen vägagi kärsitu juba igasuguste uudsete lapsega seosnevate tegevuste suhtes. Tahaks ju juba rohkem saada temaga tegeleda, kui vaid niisama kussutada ja imetleda. :)

Annabel on küll hetkel (ja kindlasti mõned kuud veel) ainult selle kõige parema toidu, rinnapiima, peal, aga kunagi varsti-varsti tuleb ju aeg, kus saab hakata talle maiustamiseks igasuguseid uusi ja huvitavaid asju pakkuma. Selle jaoks olen avastanud toreda saidi nagu LASTETOIT.EE, mis pakub kõike head ja kasulikku söödavat kasvavale lapsele alates 4.elukuust ja kuna nad tegelevad hulgimüügiga tuleb hind kokkuvõttes odavam kui poest üksikult osta.

Palusingi endale varajaseks proovimiseks, katsetamiseks ja uudistamiseks mõningaid tooteid , et teaks, mida täpsemalt oma lapsele pakkuma soovin hakata ja mida üldse saada on. Jagan nüüd teiegagi, mida siiani neist toodetest arvan. Sellest, kuidas need Annabelile maitsma hakkavad või kuidas tal nende söömine edeneb saab rääkida siis, kui õige aeg käes.

Alates 4. elukuust
Kindlasti julgen kiita näiteks Ella’s kitcheni beebitoite. Nende püreesid proovisin ma juba oma raseduse ajal, sest aeg-ajalt tuli kummalisel kombel mingisuguse mõnusa puuviljapüree isu. Beebitoitude letist poes möödudes, olid need kihvtid pakendid samuti väga ligikutsuvad ja ma loodan, et ma neid kunagi Annabelil eest ära sööma ei hakka, sest imemaitsvad on need samuti.

Alates 7.elukuust
Selleks ajaks peaks lastel siis juba mõni üksik hammas vist suus olema ja neile saab proovimiseks hakata pakkuma Organix näputoite. Või kui ka hambaid ei ole, siis on need tooted parajalt pehmed, ent siiski krõbedad ja lapsed peaksid oskama neid ka keelega vastu suulage surudes niiöelda pudimaks teha. Ka ei sisalda need suhkurt. Mina proovisin maisirõngaid ja kuigi need olid minu jaoks maitsetud, olid need ikkagi ka maitsvad ja terve paki krõbistasin küll kiirelt lõpuni.

Alates 12.elukuust 
võib pakkuma hakata juba veidike nätskemaid ja krõbedamaid asju nagu Goodies’i müslibatoonid ja hommikuhelbed. Müslibatoonid olen samuti ise järele proovinud ja need on võrreldes poesmüüdavatega kindlasti pehmemad ja laste hammastele mõnusamad. Ma ei oskagi hästi kirjeldada, aga nende hammustamiseks ei pea niiöelda hullult vaeva tegelikult nägema. Need ei sisalda samuti suhkurt ja on seega lastele kasulikumad kui toidupoes saadavad krõbuskid.

Kõigile, kes aga oma lastele näiteks HiPP tooteid pakuvad, soovitan samuti pigem lastetoit.ee lehelt neid pigem karbi kaupa tellida kui poest üksikult osta. Ja ega pole unustatud ka need emad, kes oma lastele rinnapiima pakkuda ei saa või (enam) ei soovi, sest ka piimasegusid saab sealt kindlasti odavamalt. :)

IMG_1711 IMG_1726c IMG_1727c

30 kommentaari

    • Katre

      Kindlasti püreestan ise ka. Selle tarbeks ju blender ja saumikser ostetud said. :D
      Aga kuskile välja minnes on hea mõni pakike kaasa haarata ehk. Loomaaeda või kus kurat. Kui ta sealt pakikesest ise nt imema juba õpib seda püreed kunagi, siis saab ju selle lihtsalt pihku anda. :)

      • Liisu

        Hea alternatiiv jah :)
        Mulle endalde meeldivad ka need puuviljapüreed tegelikult. Lapsi mul ei ole, aga vahel olen neid püreesid endale ostnud :)

        • Katre

          Võiks täiskasvanutele lausa suuremates pakikestes olla müügil. :D See üks saab nii kiirelt tühjaks pigistatud.
          Ma ise pole kunagi selle peale tulnud, et endale puuvilju püreestada vms. Ikka sööd banaani-õuna eraldi tervelt ära. :D

    • Katre

      Need püreed ise ütlevad, et alates 4.elukuust tohib anda. Seega miks ma peaksin kolmekuusele söötma hakkama? :D
      Ise olen muidu mõelnud, et ka nii 5-6. elukuul hakkaks juba proovima küll. See pidi selline keskmine lubatud aeg olema, millal võib. :)

      • Age

        Neljas elukuu ongi ju see aeg, kui laps on kolmekuune ;)
        Tänapäevased soovitused on, et kuuendal elukuul hakkad vaikselt lapsele lisa proovima. Kui perearst soovitab varem hakata, siis tasub uurida, millal ta viimati ennast laste toitumise alal täiendas.

        • Katre

          Ma arvestan ikka nii, et nelja kuu vanuseks saab ta siis kui neli kuud sünnist möödas on. :D Ehk siis praegu näiteks on ta mul ju ikka ühe kuune, mitte kahe kuune, kuigi täpsem arvestus on 1k 2n

  • Triinu

    Mina panin rõhku rohkem sellele, et tegin ise lapsele püreesid. Poepüreesid sai ainult juhul kui oli kuskile välja minek. Poepüreed on ikka hoopis teise maitsega kui enda tehtud ja pärast on raske lapsele enda tehtud toite sööta kui ta poe omadega harjunud on.

    • Katre

      Eks ma arvan, et üritan ka ikka ise kokata ja nagu just ühele kommentaarile vastasin, siis püreed on teinekord head, kui kuhugi kaasa võtta või midagi parasjagu näiteks ei ole. Niimoodi kiirelt olemas. Koju võib ju mõned pakid ette varuda igaks juhuks. Säilivusaeg neil paar kuud ikka. :)

  • Kats

    Aga mul juhtus selline asi et minu laps ei tahagi poe püreesi ja need mis ma ise teen peab ka just pragu tehtud olema. Osad teevad püree valmis ja siis sügavkülmutavad. Aga meie preilile see ei sobi. :) Loodame et Annabel nii valiv toidu suhtes ei ole :)

    • Katre

      Huvitav jah, kuidas niimoodi vahet teeb, kas nüüd poe oma või mitte. No mina näiteks kinnisilmi küll vahet ei teeks. :D
      Aga eks beebid ole targad ja kavalad ja ma loodan, et Annabel ei hakka vigurdama. :D

  • Svea

    Tegelikult pole mõtet enne 6-kuu vanuseks saamist lisatoitu anda. Me proovisime 5k ühe ampsu anda, aga ei tundnud laps huvi ja samas polnud vajagi lisatoitu, seega me alustasime täpselt sel päeval, kui preili oli poole aastane. :)

    • Katre

      See vist erineb. Kes alustab 5. ja kes 6. elukuul seda proovimist. Eks ma selleks ajaks viin end rohkem kurssi ka ja kindlasti lastearst ka annab vihjeid, et millal alustada võiks. Ega hetkel ette ei teagi, millal täpselt see hea aeg proovimiseks tuleb, aga kuskile sinna poole aasta kanti ju ikka.

        • Katre

          Seda küll, aga ega see rinnapiim kuulduste järgi kaob ka mõnel ju päevapealt ja ei saa selliseid asju täpselt ette plaanida, millal lisa anda. :)
          Aga jah, ideaalis ma arvan, et 5.kuul millalgi proovin juba kindlasti. Eks siis näeb, kas tahab või peab veel ootama. :D

          • Svea

            Eks ta kaob jah mingi aeg ära, mul kadus ära, kui preili oli 7k vanune, oleks tahtnud natuke kauem imetada.. aga kui ikka ei tule midagi, siis ei saanud anda ;D

  • Maiken

    Meie alustasime küll juba proovimisega ja lisaga 4k vanuselt.Laps oli lihtsalt sündides juba väike ning arst arvas ,et see on parim. Esimene asi oli lillkapsas ja mahedamad püreed nagu õun suvikõrvits . Nüüd aga praktiliselt kõik . Lapele meeldivad kõigerohkem hommikused pudrud. Ma teen püreesid ise.Esiteks on tunduvalt odavam ning võtab max 30 minutit teha suurem kogus ning panna külma. Poe purgikaid ja pakipüreesid saab laps juhul kui on kuskile minek kuid üldiselt ka siis saab kodust kaasa võetud . Üks vahva link kaa kus on igasuguseid retsepte ja kokkamis ideid .http://www.2in1.ee/beebitoidud/

    AGA rinnapiim on beebile parim esimesel eluaastal kohe kindlasti .

    • Katre

      No hetkeseisu järgi ma nii vara alustama vist ei peaks, sest plika kosub ja kasvab mühinal. Aga eks paari kuu pärast näha ole, mis seis siis on. :)
      Rinnapiima saab ta ka muidugi ikka nii kaua kuni piima jätkub ja kuni endal mul ka jaksu. Pool aastat kindlasti. Edasi kindlasti ka juhul kui piima jätkub ja kodune olen. Siis ei ole ju nagu põhjust lambist ära lõpetada. :) Samas olen raseduse ja nüüdki juba 1kuu beebiga olles õppinud ära ka selle, et pole mõtet mitte midagi oletada. Aeg käes, teed ikka teisiti. :D

  • Liisa

    Aga kas need poetoidud üldse tervislikud ka on? Või on igasugustest lisaainetest ja säilitusainetest pungil? Nt maitsetugevdajad või lõhnatugevdajad või värvaine vms. Ja kas seal on see puuvilja või köögiviljasisaldus ikka 100 % või on kasutatud mingid muud kräppi ka?

  • miiu

    Ellad ja Plumid on näiteks sada protsenti puhtad ja orgaanilised, lisaks on “soolastele” (soola seal muidugi pole) toitudele, à la püreeritud lambapraad jne, lisatud maitseks münti, tüümiani, mõnel toidul maitseks natukene sidrunimahla jne. sellepärast need mulle nii muljetavaldavad on, et ei ole mingi riisist ja lillkapsast tapeediliim, vaid päris toit – lihtsalt teise tekstuuriga :)

  • V

    Minu tegin kõik püreed ise, aga tõesti kui oli kuhugi terveks päevaks minek, siis oli lihtsam poetoiduga läbi ajada, eriti mugavad olid need tuubid lennukis :) Andsin Ellat ja Plumi ja vahel sai Hippi ökoloogilist ka. Need tundusid parimad valikud, teised venisid rõvedalt nagu tatt. Mina nt alustasin arsti soovitusel juba 4 kuuselt. Muidugi see esimene kuu nägi välja nii, et sai ühe lusikatäie päevas. Laps oli selleks valmis ja üleminek läks väga libedalt, nüüd 14 kuuselt sööb ta mul absoluutselt kõike ja ühegi toiduaine vastu allergiat tekkinud ei ole.

  • mutukamoos

    Esialgu sööb laps lisatoitu ikka nii vähe, et siis on purgi või tuubi avamine toidu raiskamine – kui sa just ise tõesti seda ära ei söö. Smuutid veel, kuid soolased ei ole täiskasvanutele enam nii maitsvad :) Ja alustama peaks ikka köögiviljadega, mitte magusate marjasmuutidega.
    Aga Ella’s Kitcheni ja Plumi tuube kiidan ise ka, asendamatud abimehed kodust välja minnes. Need olid laias laastus ka ainsad poetoidud, mida ma lapsele anda julgesin, sest muu kraam on ikka paksult lisaaineid täis (üksikud erandid välja arvata).
    Muide, soovitan tutvuda selle kuu Pere ja Koduga, kus on juttu näputoitumisest. See on hea alternatiiv püreedele. Me küll 100% seda ei rakendanud, kuid kasutasin sellest meetodist nii mõndagi nippi. Püreed läksid meie põnnile ikka väga kehvasti peale (v.a. EK tuubid…).
    Ja veel üks hea abivahend, mis meil oma lapsega tükitoiduga alustamisel esialgu kasutusel oli, on puuvilja lutt, umbes nagu see siin => http://www.kidsfirst.ee/vmchk/Lutid/EMMA-puuviljakotike.html Siis sai lapsele ka värsket kraami anda kui tal veel hambaid ei olnud.

  • meri

    Rinnapiim peaks katma kõik toitainete vajadused kuni 6-kuusele lapsele. Sealt edasi võib pakkuda lisatoitu, kuid põhitoiduks kuni esimese eluaasta lõpuni peaks jääma rinnapiim.
    Kindlasti ei tohiks esimene lisatoit olla magus püree, kuna selle järgselt on last väga keeruline “soolast” sööma harjutada. Lisatoidu andmist tuleks alustada ühe köögivilja püreest või teraviljapudrust.
    6-kuusele lapsele peaks lisatoidu kogus päevas olema 50-100 grammi, iga kuu võib seda 50grammi võrra päevas tõsta. 4-kuusele lapsele ilma arsti soovituseta ei ole vaja lisatoitu anda, talle piisab rinnapiimast täiesti!

    Edu :)
    -Ämmaemand

  • Ethel

    Siin ei ole õiget ega valet vastust et kas anda 4-kuusele või 6-kuusele vaid sõltub hoopis lapsest. Laps on lisatoitu valmis saama kui ta on kahekordistanud oma sünnikaalu või kui ta teeb mälumisliigutusi jne. Mõnel on see valmisolek 4 kuuselt, mõnel hiljem. Mina hakkasin neid märke jälgides oma poisile lisatoitu andma kui ta oli 4 kuune ja sobis väga hästi. Infoks: http://www.babycenter.com/0_introducing-solid-food_113.bc

    • Katre

      Mu oma teeb mälumisliigutusi juba mõnda aega. Vahepeal küsin talt, et kas nätsu närib või mida ta matsutab. :D
      Ja gaasirohtu annan ka lusikaga. Võtab ilusti ja huviga ja pärast matsutab otsa ka veel. Nii maitseb. :D

    • Erle

      Meie arst ka ütles, et proovimist võib natuke varem alustada, kuna proovimise aeg võtab ka aega. 6 kuuselt peab ta juba lihaga alustama. Meie alustasime ka 4,5 proovimist , laps oli väga rahul. Koguaeg vaatas kui meie sõime ja suu hakkas käima tal..kahju kohe vaadata :D Nüüd kui sai 7 võtsime ka pudru menüüsse :) Ma olen kuulnud, et kui alustada lisatoiduga väga hilja, ei õpi laps iseseisvalt lusikaga sööma siis kui ta seda juba tegema peaks. Igaüks ise näeb mil ta laps valmis on ja mida tema arst soovitab :)

      • mutukamoos

        Selle kohta on ka erinevaid seisukohti, millal lihaga alustada. Samuti olen kuulnud, et mingi uuringu järgi tõuseb allergiarisk 40-70% kui lisatoiduga enne 6. elukuud alustada.
        http://triinuniinu.blogspot.com/2009/05/kokkuvote-titade-lisatoidu-loengust.html
        See on muidugi jälle edasiräägitud jutt ja algallikat ei ole ma suutnud tuvastada. Samuti nagu oleks ilmselt raske leida selle uuringu algallikas, mis väidab, et lihaga peaks alustama 6-kuuselt. Minu perearst ei teinud sellest probleemi, et andsin lapsele esimese lisatoidu ampsu täpselt 6-kuusel sünnipäeval. Ja lusikaga hakkas iseseisvalt sööma küllaltki varakult, paljudel temavanustel läks kauem aega. Lusikaga söömise oskus tuleb pigem sellest, millal vanemad julgevad lapsele lusika kätte anda ja mökerdamist pealt vaadata :)
        Seisukohti on palju ja isegi eksperdid räägivad erinevaid jutte. Eks valiku tegemine on raske :)

  • Krissumissu

    Minu kindel soovitus ja kindel veendumis, et mida rohkem edasi lükkad lisatoiduga, seda parem beebile. Alates 6 kuust ja siis 1 tl kauppa nädalate viisi.
    6 kuud ja esimene u 5 päeva vaid kõrvits, 1 tl päevas
    järgmised 5-6 päeva vaid suvekõrvits, kartul või lillkapsas jne
    kuu keskel hakkas koguseid tõstma vaikselt päevas 2 tl päevas, nädalapärast 3 jne kuni mac 50 ml. 7 kuul hakka juba neid komponente omavahel segama. Alles 8-9 kuul hakka mõtlema neile poe asjadele, sa ei tea mis seal sees on ! vaikselt 6 kuu keskel hakka ka liha sisse tooma, hautatud liha aga sama, 1 tl päevas. Segas aga kokku need 1-3 tl juurikaid ja liha jne ;)

    Minu laps hakkas saama 5 ja poole kuuselt
    http://missukrissu.blogspot.fi/p/laste-toitud.html
    seal on lingid lisatoidust

    Mina kasutasin vaid ökotooteid esimesed kuud. Mida vähem ja vaiksemalt lapse organism teeb tutvust allergia allikatega (erinevad valgud) seda parem talle. Öeldakse, et varajane suur kokkupuude võib tekitada suuri allergiad.

Leave a Reply

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga