igapäev,  Laps

Laste perearstinduse erinevus Eestis ja Soomes

Üks, mida ma Eesti puhul täiega taga igatsen, on meie perearst. Noh, mul vist on sama perearst veel ikka, ma loodan? Ma ei teagi. Patsient.ee-s pole nagu kirjas, aga samas kuna ma pole enda ümberkirjutust ju muutnud, siis miks oleks pidanud minu oma seoses Annabeli Soome kirjutamisega ära kaduma. Tema mõistagi sellega seoses külastab hoopis siinseid arste.

Ühesõnaga, meil oli Eestis nii suurepärane perearst, et ma täiega igatsen teda. Ta tegeles lastega alati nii hoolitsevalt ja armsalt – mitte niimoodi üleliiga ja feigilt ninnunännutades, vaid kohe tõesti oli näha, et ta naudib oma tööd täiega. Ükskord, kui Annabelile vaktsiini tehti ja ta nutma hakkas ja ma tahtsin Annabeli lohutada, võttis arst hoopis ise Annabeli sülle ja kukkus talle laulma. See oli no niiiii armas. Nii super inimene oli see arst. Ma lihtsalt pean tema alla tagasi saama, kui kunagi peaks tagasi Eestisse minema ja ma ei lepi sellega, et tal kohad täis. :D

Seoses sellega, et Annabel sai nüüd 2-aastaseks, siis tuli mõistagi üks läbivaatus ette võtta ja postkasti potsatas millalgi kiri, et oleme oodatud vastuvõtule. Kaks nädalat tagasi käisimegi.

Esmalt olin ma positiivselt üllatunud, KUI hästi rääkis lastearst inglise keelt. Kohe väga hästi. Samas tegu oli ka üsna noore arstiga, alla 30 kindlasti. Arst oli samuti hästi tore ja sümpaatne ja temaga oli kerge ja vaba vestelda.

Ta kirjutas üles Annabeli varasemad kasvud kuude kaupa ja mõõtis teda siis üle aasta aja uuesti, et võrrelda seda, kus ta sellel kasvukõveral asub. Eks ta on alati olnud selline nõks alla keskmiste näitajate joont, aga natuke valmistas muret see, et kuigi kasvu on juurde tulnud, siis on tema kasv kasvukõveras veelgi allapoole siiski vajunud, võrreldes siis jällegi selle keskmisega. Aga noh, mis sa ikka teha saad. Kasvu inimesele ju kuidagi juurde ei tekita vägisi. :D

Mina ise selle pärast ei muretse. Küllap viskab hiljem pikkust ja tuleb mingi kasvuspurt peale. Ega ta sellest ju ometi ei pääse!?

Kõne pärast ei tundnud arst veel samuti muret ja leppisime kokku, et kevadel võiks seda asja uuesti kontrollida ehk siis 2,5-aastaselt ja siis ehk külastada kõneterapeuti, kui ikka veel ei ütle lühikesi lauseid vms. No elame näeme.

Siis tuli üle vaadata muidugi ka vaktsineerimised. Eestis sai Annabel esimese eluaasta jooksul vist kõik vaktsiinid, mis selles riiklikus kavas olid. Millegagi mingeid tüsistusi siis ei tekkinud (ptüi-ptüi-ptüi) ja kõik oli korras. Lasin need lihtsalt teha, et noh.. las siis teevad. Ega ta midagi hullemaks ka ei tee.

Eestis ja Soomes aga on paraku erinev vaktsineerimiskava ja kui ma seda ise ka natukene rohkem uudistasin, siis ma.. imestasin, et miks ometi on Eestis NII palju vaktsiine NII väikesele lapsele? Esimene tehakse ju ca 1-päeva vanusele lapsele vms. Miks? Soomes näiteks on esimene vaktsiin vist alles 2-kuusele lapsele, mis on nagu natukene.. normaalsem. Samuti ei ole soomlastel kavas üldse tuberkuloosivaktsiini, aga Eestis on see just see üks esimesi ja “põhilisi.”

Ühesõnaga, seal kohas tekkis kerge lühis, et milliseid vaktsiine Annabel juba saanud on, mida võiks saada või peaks saama jne, sest noh, kavad on erinevad ja ka vaktsiinid on kohati erinevad. Esimesel visiidil ütles arst, et paistab, et kõik on olemas ja ega ma ka tingimata teda siiski süstida ei taha, nii et mulle sobis.

Paar päeva hiljem aga lendas ukse vahelt sisse kiri (jep, paberkandjal nagu Soomele omane, mitte meilitsi), et ta uuris neid vaktsiine uuesti ja märkas, et 2 mingisugust vaktsiini võiks ikka teha ja need siis võiks teha järgmise viisidi ajal, mis oli täna.. ja kus ma täna ka käisin. :D

Ma muidugist oletasin, et me läheme täpselt selle sama arsti juurde, kes meiega eelmisel korral tegeles, sest tema saatis meile ju ka kirja. Seega paistis, et ta nagu.. tegeleb meiega isiklikult. Kohale jõudes aga juhatati mind hoopis mingi võõra arsti juurde ja sel hetkel mulle meenus, et ahjaa, mulle kunagi räägiti, et Soomes olevat nõnda, et ei olegi oma KINDLAT perearsti, vaid käid lihtsalt ühes perearstiasutuses ja iga jumala kord võtab sind vastu uus inimene, kes siis hakkab su haiguslugu läbi sirvima ja kellele sa pead ise seletama, mis viimasel arstivisiidil tehti ja mis toimus. Suht tüütu. :D

Seega, selline süsteem on mulle natukene.. mitte meelt mööda. Armsam on käia minu meelest ühe kindla arsti juures, kes teab sinu haiguslugu ise, nii palju kui ta mäletab (sest noh, eks patsiente on palju) ja tal on kõik enda süsteemid, kuidas midagi üles märgib ja kerge on enne sinu arstiaega üle vaadata, mida sinuga seekord tegema peab. Mitte, et pead ise seletama ja meenutama.

No ja siis see uus arst ei teadnud väga midagi. Vaatas noid eelmisel korral kirjapandud andmeid, uuris silmi, kõrvakuulmist, kuulas hingamist ja tundis samamoodi selle kõne pärast korraks muret. Et noh, VÕIKS juba 2-sõnalisi lauseid öelda, aga nõustus ka sellega, et milallgi kevadel uuriks seda asja uuesti.

Mainisin talle ka, et pidime seekord mingid vaktsiinid saama, millest ta ei teadnud midagi. Siis ütlesin, et eelmine arst saatis kirja ja uuris neid ja siis ta pidi ise mööda seda maja korraks ringi kondama, ehk siis läks selle teise arsti juurde, kes meiega eelmisel korral tegeles, ja küsis temalt, et mis värk on ja siis käis mingi õe juures ja küsis, mis värk on (ma küsin, mis värk on noh? :D), kuni lõpuks sai enam-vähem aru jah, et mingi vaktsiini vist võiks teha.

Suunas mind siis edasi õe juurde, kes vaktsiine teeb, kes rääkis mulle mingist vaktsiinist, mis paar aastat tagasi Soome vaktsineerimiskavva võeti, aga mida vist Eestis ei olegi. Et selle nagu võiks teha. See on siis mingite hingamisteedehaiguste, kõrvahaiguste nakkuste vms vastu.

Oleks selle Annabelile vist isegi teha lasknud, sest arvestanud ma olin, et ta täna mingi vaktsiini saab, aga samas mõtlesin, et.. kuna see Eesti kavas ei ole ja kuna tal nagunii see vaktsineerimiskava nii sassis juba on, siis.. äkki parem ikka mitte teha. Vähemalt mitte praegu, mitte täna. Arst ütles, et saab vabalt ka hiljem teha ja sellel vaktsiinil ei ole mingit kindlat vanust, millal tuleb teha, seega leppisime kokku, et kui ma peaks otsustama, et seda ikkagi tahan, siis saan lihtsalt kohale minna ja lasta selle teha või leppida mingi aeg kokku. Eks näis. Selle vaktsiiniga oli mingi see värk ka, et 2-kuu pärast tuleb seda uuesti teha, ehk siis 2 korda ja see mõte mulle ka eriti nagu ei istunud hetkel.

No ja lõppu mainin lihtsalt, et kuigi Annabel on arsti juures käies üsna tubli laps ja rõõmus, nagu ta ikka alati on, siis ta lihtsalt hüsteeeeeeeeeeriliselt ikkagi kardab arste. No kui arstitädi tahab sülle võtta või oh jummel, hingamist kuulata (see võrdub Annabeli jaoks pmst mõrvakatsega vist). Ka ei olnud ta eriti käpp, et teda normaalselt mõõta saaks (ei püsti ega pikali) ja kui me arstiga koos teda kahekesi jõuga kinni hoidsime, imestas ka arst, milline JÕUD sellel pisikesel tüdrukul on.

No ausalt on. Kui Annabel juba rabeleb, siis mul on ikka päris raske temaga võidelda, näiteks teda vankrisse suruda vms. Vahe muidugi selles ka, et tema paneb mängu kogu oma jõu, mida tal on metsikult palju, aga mina… kuigi ma omast arust nagu kasutan kah jõudu, siis tema jõud käib ikkagi üle, hmh. Aga noh, tal on selline vihajõud ja minul on selline… armastav jõud. Ega ma täie rauaga ei julge panna. :D

IMG_6838-1

18 kommentaari

  • Nell

    Mulle tundub, et see vaktsiin mida soovitati on ilmselt pneumokoki vastu. Pneumokokk põhjustab kõrvapletikku, kopsupõletikku, meningiiti jms raskeid haiguseid. Eestis on see tasuline aga mina kuulun nende hulka, kes siiski selle lapsele teha lasid. Parem karta kui kahetseda.

    • Katre

      Vist oli jah “pneumonia.” Ei jäänud inglisekeeli kohe meelde. Mõtlen veel selle üle. Lihtsalt, et kuna jõulude ajal plaanis jälle pikemalt Eestis olla, siis ma ei teadnud hetkel, kas saab 2-kuu pärast raudpolt kordusvaktsiini teha. ;S

  • A.K.

    Tuberkuloosivaktsiin ei ole sugugi halb mõte kohe pisikesele titele teha. Nimelt liiguvad paljud inimesed oma järelkasvuga ühistransporti kasutades. Ühistranspordis aga leidub igasugu baktereid, mis pisikesele organismile kraesse võivad hüpata. Tuberkoloosihaiged, kes end ei ravi ja haigust vabalt levitada võivad, on näiteks kodutud, keda teadupärast Tallinnas ühistransport jahedamal ajal täis on.

    Muidu on vaktsiinid selline teema nagu nad on, kõigil on valik, aga valikuid tehes peaks iga lapsevanem mõtlema üldisele ühiskonna heaolule.

    • Katre

      Ma ei väitnudki, et tal midagi häda oleks, aga et miks soomlased seda ei tee. Eriti arvestades, et väikeste laste ja vankritega kasutavad nemad ühistransporti rohkem, sest see on vankrilapsega ju tasuta. :)

        • Katre

          Vist oli jah, ma ei mäletagi enam. :D
          Ühesõnaga Eestis vist võib mu teada see laps sul jalgsi ka olla, ikka saad siis tasuta tema saatjana, aga Soomes peab sul vanker olema, seega võid 5-aastast ka seal hoida. Seda ma ei tea, kas ilma vankrita ka mingi vanuseni tasuta on. :D

      • MM

        Soomlased ei tee seda vaktsiini sellepärast, et ametliku statistika järgi on Eestis tõsised tuberkuloosinakkused väga laialt levinud, Soomes seevastu….mitte nii väga. Sellel lingil, http://www.erswhitebook.org/chapters/tuberculosis/, on ära toodud riikide kaupa ja seal on näha, et pea kõikides mõõtmetes oleme Soomele kõvasti allapoole kui tuberkuloosist rääkida :)

      • Kristina

        Hei! Tuberkuloosi vaktsiini ei tehta Soomes sellepärast, et seal on aastas väga vähe tuberkuloosi juhte. Eestis on aga vastupidi – tuberkuloos on üsna levinud ja see on ka väga nakkav haigus. Samuti on Eestis väga laialdaselt levinud ravimresistentsed tuberkuloosibakterid. Soomes ja Rootsis on ka selles osas olukord kordades parem. :)

  • Helena

    Ma pean oma pojaga järgmisel kuul vist nüüd minema neuvolasse, siis ta on 1 aasta ja 6 kuud täis. Me kolisime Soome selle aasta jaanuaris, aga perearst on meil endiselt Eestis ja mina lasen pojale teha vaktsiinid ainult eesti riikliku kava järgi, sest muidu läheb kõik liiga segaseks.
    Midagi ma kuulsin sellist ka, et Soomes ei tehtagi kõiki neid vaktsiine, mida Eestis tehakse. Ma ei tea nüüd kui tõene see väide on.
    See on mul praegu lihtsalt plaan, et tahan lasta süstid ainult Eestis teha, eks see näha ole mis päriselt saab :D

  • sips

    Karoliisa on sünnist saadik elanud soomes ja siiani on tal üks ja sama arst neuvolas. Ise käin igakord erineva arsti juures ja ausalt on see segav.
    Vaktsiinidega oli sama asi. Karo sündis pelgulinna haiglas ja kui soome tulime tagasi, läksime arstile. Ta oli kohkunud, et nii väikesele lapsele vaktsiine tehakse. Väga meeldis, et siin on neid vähem.

  • Annu

    Elan ise ka soomes ja laps on sündinud soomes. Minul on näiteks olnud koguaeg sama perearst oma lapsel ja ta on tõesti väga hea ja tore. Oleneb ehk sellest mis kandis elada kui on vähe suurem linnaosa siis võivad ja arstid vahetuda. Ja selle tuberkuloosi süstiga on meil nii olnud et arst on kysinud et kas me seda soovime, esimene syst on tasuta nii vanematele kui lapsele. Kohustuslik pole veel vaid on vabatahtlik.

  • Mariliis

    Tuberkuloosivaktsiini osas on eelmainijatel õigus – Soomes lihtsalt on haigusjuhte vähe, Eestis on oluliselt kõrgem risk see bakter endale kuskilt “korjata”. Kui sulle pakuti pneumokoki vaktsiini, siis selle soovitaksin lasta ikkagi teha. Enamik laste hingamisteede ning kõrva- ja põskkoopapõletikud on põhjustatud just pneumokoki poolt, sellega peaks Annabeli tulevane lasteaiaaegne haigestumine ka väiksem olema.
    (ma ise õpin arstiks, nii et pean enda teadmisi vaktsineerimise osas päris adekvaatseks) :)

  • K

    Minul oli kogu raseduse sama terveydenhoitaja, kes nüüd ka minu last jälgib :) Kusjuures, olen mõelnud, et kui vahest mängukaaslast-jutukaaslast soovite, siis võid mulle kirjutada. Jätan oma meili Sulle siia :)

  • M.

    Kuna endal ei ole ühegi teise riigi arstisüsteemiga kokkupuudet siis oli see väga huvitav lugemine :) kas kuidagi saite Annabeli mõõte kätte? Et palju ta sul kaalub ja kui pikk on?

  • Katrina

    Ilmselt oled jätnud kohalikus arstikeskuses oma “perearsti” valimata. Vähemalt Helsingis on samasugune oma arsti süsteem kui Eestiski.

  • Riin

    Ju lihtsalt oli sp teine hoitaja Neuvolas, et kutsuti tagasi ja teie omal ei olnud vb vabu aegu. Muidu ikka alates rasedusest juba on üks ja sama, kes tegeleb sinu ja siis juba edasi lapsega.

Leave a Reply

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga