beebiblogi

Et laps ei nutaks..

Umbes nädal aega tagasi kui Annabel jälle oma õhtust jauramist korraldas, pakkusin ma talle ühe hea diili välja. Nimelt iga päeva eest, mis möödub minimaalse nutuga ehk siis ilma selle õhtuse jorisemiseta, annan ma talle 10 eurot. Seega on tal oma esimese eluaastaga võimalik kokku ajada juba lausa 3000 eurot. Mina muidugi jääks siis puruvaeseks, aga mis seal ikka. Läksin riski peale välja, sest kui suur tõenäosus ikka on, et ta nii ideaallapseks hakkab, et üldse enam ei jorise, eksole.

Igatahes üks päev olid juba edusammud ja kui kell näitas üheksat, mõtlesin ma juba, et oi oi.. olengi kümne euro võrra vaesem ja Annabel selle võrra rikkam. Küll aga läks pool tundi mööda ja õhtune magamasaamise trall alguse siiski tol korral sai.

Kuid eile.. eilne möödus ideaalselt. Terve päeva oli ta täpselt niisugune nagu unistada võiks. Alustades sellega, et ööund kinkis ta mulle lausa 8h järjest. Siis sõi, magas veel veidike. Siis sõi jälle ja siis puhusime natuke aega juttu ka. Igatahes möödus päev hästi ja õhtu ilma tema mitmetunnise magamasaamisega – neiu kustus kenasti kuskil 22-23 paiku ära. Ja noh.. olgugi, et ta tegelikult meie diilist ju hästi aru ei saanud, siis lubadus on lubadus ja selle raha ma talle annan.

Nagunii oleme Keioga juba pikemat aega mõelnud, et Annabelile täitsa oma konto avada või miskit. Midagi sellist peaks ju saama teha? Kuhu siis talle iga kuu mingi summa raha kanname seni kuni ta 18-aastaseks saab ja siis ühe kopsakama portsu meie poolset elluastumistoetust saab, millega tehku, mis tahab. Loodetavasti ikka midagi arukat ja tarka nagu näiteks kodust välja kolida, auto osta või jumal teab, mis siin maailmas 18-aasta pärast huvitavat teha annab.

IMG_1931c IMG_1942 IMG_1946 IMG_1960c IMG_1974

23 kommentaari

  • Britt

    Ma olen ka mõelnud kogumishoiusele aga igasugune rahandus ja pagandus on minu jaoks üsna võõras ja kui ma ükskord ise uurisin ja vaatasin kuidas need asjad ja intressid toimivad ( a la et maksad 8000, heal juhul saad kätte 12 000 ja halval 5000), siis ma mõtlesin, et thanks but no thanks, ühegi Eesti panga kätte ma suuri summasid ei usalda :D Ja nüüd ma siis kogun iseseisvalt talle raha hoopis. Ühesõnaga see lastetoetus 19,18 eurot läheb iga kuu Eileeni jaoks kõrvale pluss jõuludel ja sünnipäevadel sümboolsem summa lisaks.

    Me ei ole veel kindlad kas me anname selle raha talle keskkooli lõpus lihtsalt kätte, et näe, vaata ise mis teed või siis aitame teda kuidagi oma äranägemise järgi aga abiks iseseisva elu alustamisel kindlasti :)

    • Katre

      Eks nii kaugele ette on jah raske mõelda, et kuidas siis talitada, aga selle poolt olen ma ikkagi, et kuskile raha koguda. Pole palju iga kuu tsipake ju kõrvale panna ja nii pika ajaga koguneb ikkagi päris kena summa. Võib-olla ilmselt mitte küll mingi maja ostu summa, aga noh, midagi sellist ikka, et saab endale midagi suuremat lubada. :D

      Ma nendele intressidele polegi mõelnud üldse. Ei ole ka eriti huvitanud see panganduse teema. :D

  • Karmen

    Mina tegin oma lapsele kogumishoiuse. Iga kuu kanname sinna kindla summa. Ei liitunud mingi investeerimispaketiga vaid tavaline pangakonto.

  • Benita

    Mina tegin ka swedis tavalise konto, mitte kogumishoiuse, mida saame hallata nii mina kui ka mees ja sinna siis paneme iga kuu ühe kindla summa. 18-aastaselt saab raha kätte ja selleks ajaks peaks seal juba üpris kena summa olema (ning kuna ka lapse vana-vanemad ja vana-vana-vanemad kinkisid katsikuks raha, mille me samuti kontole panime, on seal tihtipeale juba hetkel kuu lõpus suurem summa kui mu isiklikul pangakontol, haha :D)

  • Aili

    Meie mõtleme ka mehega mingi varalaeka noormehele teha, hetkel veel ei tea kuhu ja mida täpselt, aga kindlasti läheb osa rahast kõrvale, et kindlustada talle parem tulevik :)

  • S.

    Khm, niisama ei tasu raha pangakontole jätta, sest inflatsioon sööb väga suure osa ära. Selle asemel tasuks tegeleda investeerimisega.

  • Ethel

    Ma ei saa hästi aru neist, kes tavalist pangakontot eelistavad näiteks automaatselt pikenevale kogumishoiusele – teenustasuta mõlemad, kuid kogumishoius maksab vähemalt pisikest intressi. Sellal kui mina veel Eestis panganduses töötasin oli see intress 3%, ümber. Imepisikene tõesti aga parem ikka kui pangakonto 0 intress. Investeerimisriskiga tooted on hoopis teine klass ning kogumishoius (tähtjaline hoius kuhu saab juurdemakseid teha) nende hulka ei kuulu. Arvestades meie majanduse kasvavat inflatsiooni ei ole tavaline pangakonto just parim variant.

  • kala

    1. Teha lapsele tavaline arvelduskonto, kuhu peale hakata raha koguma. Esiteks võib tõesti inflatsioon selle raha ära süüa. Kui mõelda, mis 100 krooni väärtus 18 aastat tagasi oli, ja mis ta täna on… Teiseks on lapsel sinna ka varem kui 18 aastasena ligipääs. 7 aastasele saab teha kaardi, 16 aastane võib ise teha pangatoiminugid (juhul, kui lepingud on tehtud. Aga lepingu sa juba teeksid nüüd).

    2. Kogumishoius. Tavalise kogumishoiuse interss on hetkel 0,5% (tähtajaline) ja 0,2 (tähtajatu) maksimum aastas. Kuid siis peaksid panema kindla suurema summa kindlaks ajaks. Jooksvalt iga kuu lisada pole mõtet, sest peaksid alustama uuesti lepingut, mis tähendab, et ka seni kogutud intressid kaovad ära. Tähtajatu intress on liiga väike, et sellele üldse tähelepanu pöörata.

    3. Kasvufond. Mingi fondide teema. EI tea täpselt, kuidas seda alustatakse või mis moodi see käib. Aga kui soovite seda varem lõpetada. Nt oletame, et laps saab 16 ja tahab välismaale õppima minna ning soovite kogutud raha kasutada.. Et seda sealt enne lapse 18 saamist kätte saada, on vaja kohtu määrust. Kuna tegemist on LAPSE fondiga, siis tänapäeva maailm kaitseb lapsi pahade kavatsustega vanemate eest ning kohus otsustab, kas on õige aeg see fond avada.

    Kindlasti soovitan helistada panka kasvõi infotelefonile ning lasta panna endale kliendihalduri juurde aeg ja minna jutustama. Nad on spetsialiseerunud sellistele toodetele ning oskavad vastavalt teie vajadustest ja võimalustest kõige paremat nõu anda. Lisaks veel pakkuda erinevaid tooteid nt lastekindlustus…

    • Ethel

      Isver – hoiuste intress on tõesti näruselt väikeseks jäänud – vaid 0.26 swedis kogumishoius. :((((

      Kasvufond on investeerimisriskiga toode – ehk siis tõesti see, mis paljud emad murelikuks teeb sest kes ikka lapse rahaga riski võtta julgeb, Ise olen muidugi kõige rohkem just selle poolt – aga ma täiesti mõistan neid, kes seda ei ole.

      Alla 17 aastane laps saab kontol tehinguid teha ikka vaid lapsevanema loal – st kui vanem talle ise pangas kasutusõiguse annab – seda saab teha lihtsa pangablanketil volituse alusel otse telleri juures.

      Kasvufond, lastefond, laste kindlustusleping – kuidas iganes erinevates pankades need nimed on – on leping, mille kehtivus i saa olla varem kui laps on 18 aastane, aga vanem võib valida ka pikema kehtivusaja. Nt kui laps on hoopis 21. Kuni lepingu kehtivuse lõpuni on sellele kõik õigused vanemal, kes saab vajadusel lepingut ka ennetähtaegsel katkestada sõltumata lapse vanusest. Katkestamisel muidugi kohaldatakse lepingu lõpetamise tasu. Kuid migit kohtu määrust selle varem kasutamiseks vaja ei ole. Lepingu lõpptähtaja saabumisel aga lähevad automaatselt kõik õigused lapsele üle ja siis tõesti vanem ei saa miskit teha.

      Näiteks lapse nimele tehtava kogumishoiuse või pangakontoga on see viga, et kui laps on 18 on automaatselt kõik õigused kontot käsutada lapsel. Ja ema ei saa seda raha mitte kuidagi kauem kinni hoida – no selline tahtmine võib tekkida, kui laps on ülekäte läinud ja ei soovigi raha talle 18 aastaselt anda vaid oodata veel mõni aasta.
      Fondidega seotud laste lepingu puhul saab aga kohe eos selle tähtaja panna hiljem, sest nii mõnigi 18 aastane pole veel valmis arukalt rahaga ümber käima.

      • Katre

        Eks peab soome panka ka uurima. Äkki seal parem seis kui siin. :D Või kas see asi üldse käib nii, et igas riigis eraldi. Mulle üldse see rahandus ei meeldi. :D
        Eks on võimalik nii öelda põranda alla ka koguda, aga siis ei ole mingit intressi (nagu pangakaardi puhul) aga vähemalt on raha ikkagi olemas. Noh, ainult vargaid tuleb karta siis.
        Ühesõnaga päris suur teema tegelikult, mis tuleb endale selgeks teha ja parim lahendus leida. :) Igal juhul kasulikud kommentaarid. :)

      • kala

        Päris kindlasti saab kogumisfondi tänaste seaduste järgi ennetähtaegselt lõpetada ainult kohtumäärus. Kuna see on tehtud lapse nimele ja on lapse oma ning laps ei ole veel adekvaatne seda otsustama, kas kasutada või mitte.

        Sama asi on ju pärimisega. Kui pärijate hulgas on alaealine, peab olema kohtumäärus, et ka too alaealine saab ilusti oma osa kätte ning keegi talle liiga ei tee.

        Tegelesin just paar päeva tagasi sellise juhtumiga. Klient soovis meie pangaga kõik suhted lõpetada, kuid fond jäi siiski esialgu alles, kuna seaduse järgi ei tohi seda enne puutuda, kui on kohtu määrus või laps 18.

      • kala

        Välismaa pankadest võid kindlasti uurida, kui selle riigiga mingisuguseid sidemeid on. Võibolla neil hoopis paremaid tooted pakkuda… Panka tehinguid sõlmima minnes võta kaasa oma dokument ja lapse sünnitunnistus. Muidugi ma ei tea, mis keeles nad dokumente aktsepteerivad, see uuri enne järgi (Eestis nt sobivad eesti, vene ja inglisekeelsed dokumendid).

        Põranda alla pole mõtet. Parem siis juba teha eraldi konto ilma kaardita. Kasvõi enda konto juurde esialgu, kui kogumise himu on suur, aga veel ei suuda otsustada, mida, kui palju ja kuhu. Ise kasutangi hetkel sellist varianti oma isiklikuks tarbeks, sest olgem ausad, kaardiga konto pealt kaob raha ära kuhugi poodidesse :D

  • Juta

    Igal juhul mitte lihtsalt tuimalt koguda tavalisele kontole, inflatsioon on mulle kui panganduskaugele inimesele ka ikka täiesti loogiline põhjus. 18 aasta pärast pole see praegune 20 eur küll enam suurt midagi väärt, selles mõttes natuke mõttetu tõesti. Nii et tuleb jah siis uurida, mis võimalused on, päris nii rikkad te vast ei ole, et a la investeeriks kinnisvarasse ja siis tulevikus teeb sellega, mis tahab :D.

    • Katre

      Kui selle kinnisvarasse investeerimisega pead silmas korteriostu, siis see on meelel mõlkunud küll. Muidugi paariaastase pangalaenu abiga. Aga mismoodi see tulevikus talle kasuks tuleks? Et nagu päranduseks lapsele edasi? :D

  • naine50+

    Inflatsioon sööb raha ära.
    Minu lapsel oli kogumiskindlustus, mille järgi ta oleks saanud 18 aastasena 1000 rubla, see oli omal ajal päris kena summa. Aga lõpuks saadud 100 krooniga ei saanud kingapaarigi, need maksid siis 400.
    Loodetavasti lähitulevikus riigikord ei muutu, aga inflatsiooni eest me kaitstud ei ole.

      • S.

        Selle raha eest, mida sa ‘midagigi kõrvale paned’ muretse parem praegu oma lapsele head ja paremat, selle asemel et niisama pangakontole jätad. Tõsiselt, see on muidu ära visatud raha. Ja investeerimisvõimalusi on peale kinnisvara ju veel teisigi.

  • Eneli

    Meil ka plaan avada lapsele (kui ta meil ära sünnib siin 2 kuu pärast) päris oma pangakonto ja seda samal põhjusel, et sinna tema jaoks raha kõrvale panna. Inflatsioon sööb küll raha, aga mina vaatan asjale pigem nii, et kui lapsele on vaja midagi suuremat osta (näiteks jalgratas, mis ei ole just kuigi odav), on raha kuskilt kohe võtta. Oma lapsele avame konto kindlasti SEBs, kuna ise kuulume ka sinna ja järgmine kuu teeme endale sellise paketi, et kuutasu maksab ainult mul elukaaslane (SEBs on kaartide hooldustasud kuutasu sees) ja saan ise selle paketiga liituda ning lapse liidame ka.
    Kogumishoiustest. Tean, et Krediidipangal on olemas näiteks kasutushoius. Saad kanda iga hetk sinna raha juurde ja sealt raha välja. Krediidipanga kontole tuleb raha tagasi sekunditega. Aga selle hoiusega oli see teema, et pank hakkas intressi maksma alles mingist summast alates. Kuigi mul on endal see hoius olemas seal, ei mäleta ma enam, et mis see summa olla võis (äkki 300€?).
    Kui ise sain 18 aastaseks siis sain enda vanematelt päris ilusa summa. See oli mingisuguse elukindlustusega kogutud raha. Ma ei tea millal nad selle kindlustuse tegid, kuid summa oli ikka sinna 20 000 krooni kanti. Pole ju tegelikult üldse paha summa? Tean, et mul õed-vennad said jah mõned sajad kroonid midagi just selle kopika väärtuse tõttu, aga nad minust ka vanemad. Tean ka seda, et veel praegu mul ema kannab iga kuu mingi summa kõrvale (minu nimele) ja kui see aeg läbi saab, läheb see arvatavasti kõikide laste vahele jagamisele :).
    Hetkel ma ei ütleks küll, et inflatsioon nii tohutult seda summat sööks. Okei, mõned aastad tagasi sai 100 krooni eest vaata et rohkem asju poest kui praegu 10€ eest. Ja jah, kui 18 aastat kõrvale paned, siis vast küll, aga ca 5 aasta kaupa seda kätte saada, oleks küll ju ilus tegelikult :). Näiteks tehagi iga teatud aja tagant lapsele üks suurem kingitus :).

Leave a Reply

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga