beebiblogi

Eilsest ööst ja ööunest üleüldse

Ma vist olen maininud, et Annabeli ööunne panemine on päeva üks (natuke) raskemaid hetki. Pea alati saabub see ööuni ikka sellega, et lasen tal voodis veidi aega joriseda, kuni ära vajub. Tänutäheks jauramise eest on ta siis maganud ikka terve öö jutti. Eile õhtul aga oli mu laps kui vahetatud. Ta lihtsalt ei jääääänud magama. Mul ei ole ausalt mitte midagi selle vastu, et temaga mitmeid tunde tegeleda, aga eile õhtul ärkas ta umbes kella seitsme paiku ja magama jäi alles öösel kella 3-4 vahel ja terve selle pika aja ma aina rahuldasin ta soove.

Enamik sellest ärkveloleku ajast möödus täiesti muretult. Selles suhtes, et ta ei nutnud ega jorisenud ehk siis sellist otsest üleväsimust nagu ei paistnud olema (kuigi ilmselgelt vist oli). Kella üheksa paiku olid silmad tal parajalt pahupidi küll, aga siiski otsustas ta, et magama jääda ei taha. Tissi otsas natuke aega silmad kinni mõnules, aga see paistiski piisav olevat. Ka mitte kella 23-ne tissitamine ei pannud teda magama. Ja mitte ka kella ühene tissitamine.

Lasin tal oma 15 minutit voodis nutta, lootes, et ta end unele soigub, kuni lõpuks asi täitsa käest hakkas kiskuma. Tõrelesin siis temaga veidike rahulikul toonil – naeratas mulle rõõmsalt näkku. Nii kui ma ta voodist ära võtsin ja tegelustekile panin, polnud unest ei kippu ega kõppu. KUIDAS? KUIDAS tal ei ole und kui ta on ligi kuus tundi üleval olnud, selle aja sees mitu korda söönud, vannis käinud, võimelnud.. kuidas?

Lõpuks uinus ta alles kella poole neljase tissitamisega ja selleks ajaks olin ma pea 9 tundi järjest juba tema alluvuses olnud. Muidugi mõista polnud pärast niiii pikka jändamist ka pikast unest märku ja süüa tahtis ta juba kell 7. On ka arusaadav, et ega päevad pole vennad ja olen teadlik sellest, et selliseid ootamatuid rutiiniväliseid öid tuleb ka ette, aga kui see kord tuleb, siis see on ikka parajalt tüütu. :D

Kõige enam oli mulle vastumeelt see, et ta ei nutnud ja seega justkui täitsa niisama tahtis mind vaikuses terroriseerida. Üldiselt on ju ikka nii, et ootad lapse ööunne minemist, sest siis tekib kogu ööpäeva jooksul see kõige magusam aeg, kus paar tundi täiesti vabalt ja sõltumatult ise ka olla ja puhata saab enne magamaminekut. Seetõttu tahaks ma tegelikult, et ta läheks magama ka lapsele kohaselt normaalsel ajal nagu 21-22 paiku, et mina saaksin magama järgneda kella ühe paiku. Kui ta aga uinub tavaliselt enamjaolt umbes kella 1-paiku, siis mina järgnen talle kell kolm.

Olen mõelnud, et ehk selle režiimi muutmise jaoks peaks päevaga varem alustama, aga nii hilise magamasaamise puhul ma ei suuda end lihtsalt varakult üles ajada. Seega olen ma sattunud üsna suletud nõiaringi.

Ootan siinkohal väga meelsasti teie kogemusi, soovitusi ja nippe, kuidas lapse uneaega varasemaks sättida. Olen üritanud seda, et luua mingi režiim – näiteks, et enne und on vannitamine ja tuduriietesse panek, aga vahet pole mis kell ma teda vannitan, tema enamjaolt uinub ikka alles kell 1, seega pole see toiminud. Tal oleks nagu mingi bioloogiline kell sisse ehitatud lihtsalt, et kell sai nüüd üks ja nüüd jääb magama (välja arvatud eile!) ehk siis, tal on üsna sünnist saati mingi vale režiim sisse kujunenud ja mina ei oska seda muuta.

Pildilt on minu arvates täitsa hästi näha, et ta silmad on väsinud küll, aga samas.. midagi nii nii tähtsat on ikkagi vaja teha, vaadata ja kuulata ja mõtiskleda, et magamiseks pole aega. :D

IMG_3922c

21 kommentaari

  • Mennu

    Ohh see on nii normaalne :D Praegu ta ju sul,kui ma õigesti aru olen saand…õppis keerama nt. Ja beebidel on kombeks..uue asja ära õppimisel vana maha jätta.Ehk siis ta praegu avastab selle keeramise ja kõigega maailma ja magamine on teisejärguline :) Meil jättis tüdruk nt kuuks ajaks jutustamise maha,kui õppis asju kobama oma kätega..nad ei suuda mitut asja korraga teha…meil on olnud ka selliseid olukordi,aga meil aitaski,pime tuba ja tiss ikka :)

  • Britt

    Tuleb ka meil selliseid päevi/öid ette. Meil tegi siiski olukorra paremaks see varajasem alustamine. Tavaliselt on nii, et kuskil 6.30 nõuab ta süüa, ma toon ta suurde voodisse ja siis ta jääb süües magama. Nüüd me aga mõnda aega äratame ta peale söömist ülesse. Ehk siis kui söömisest saab niisama mõnulemine siis tsaupakaa ja maailma avastamise aeg hakkab. Kuskil tunnikene-poolteist avastab ja siis on uni majas ja panen esimesse unne.
    Samas kui hommikul laseme tal magada kaua tahab, siis ta hakkab lõpuks jagelema ja läheb öö ka käest ära.
    Raske on see ärkamine, aga katsu üks-kaks päeva. Vaata kas muudab midagi või ei.

    • Katre

      Eks ma olengi katsunud ärgata, aga seda tema hommikust mähkmevahetust ja söötmist teen pooleldi silmad kinni ja luban endal ikka uuesti ära kustuda. :D
      Eile öösel selle jandi peale lubasin endale, et nüüd aitab, TÄNA ärkan vara.. noh. Täna luban, et homme ärkan. :D

  • Diana

    Meid aitas kindel päevarutiin sünnist saadik, eriti õhtupoolne osa ning samuti füüsiline tegevus. Õhtuti ujusime swimpal’iga ning tibu oli nii väsinud, et jäi kohe magama.

    • Katre

      Ma eile õhtul täiega väsitasin teda omast arust. Tegin pikalt vanni ja veel võimlesin (ehk füüsiline tegevus) ja siis lõpuks tuli söögiaeg ja võis loota, et tissiotsas ikka uinub, aga pigem tundus, et ta jõi sealt iga söögikorraga aina uue doosi energiat sisse. :D

  • Kaisa

    Katre, ma soovitaksin soojalt uurida raamatut “Nututa uni”, ingliskeelne “Sleepsense” vms peaks olema ka internetis PDF-na üleval.Beebidele pidavat meeldima rutiin ning me saime oma plika juba paarikuuselt magama öö läbi, kella 19st õhtul kuni 07ni hommikul.
    Mina pooldan tohutult kindlat graafikut, aga eks ma ole ise ka päevase rutiini armastaja.
    Elisabeth saab 24ndal veebruaril juba kolmeseks ning endiselt elab kindla päevakava järgi ning probleeme ei ole ühegi magama minekuga.
    Ma ei usu, et ma nii oleks teinud, kui õel poleks aasta vanem poeg olnud, kes magas kaootiliselt ja ei omanud mingeid kellaaegasid magamaminekuks/ärkamiseks ning vanematel olid närvid püsti.
    Proovida ju tasub :)

    • Katre

      Kas selle rutiini loomisel päevased uinakud ka kindlatel kellaaegadel? Ma kipun sellega ikka mõtlema, et vahepeal on ju vaja mingi arstiaja või muu toimingi järgi seda päevaund sättida ja enamasti lihtsalt üritan selsieid 2h vahesid hoida.

      • Kaisa

        Jah, päevased uinakud ka kindlatel aegadel. Ma võin nüüd kole “tibuemmelikult” kõlada, aga ma sättisin arstiaegasid ja muid toimetusi alati lapse uneaja järgi, et kindlast magamise ajaks oleksime kodus tagasi. Minu jaoks oli äärmiselt oluline, et see nii oleks, sest nii olin ka ma ise rahulikum, lapsest rääkimata.
        Kui tal see rütm sees, siis lõpuks jääb ise oma uinakuaja saabudes magama, ükskõik kus te siis parajasti ei oleks. Minu magas arsti juures laual ka ja sugugi mitte ainult vastsündinuna :)
        Loomulikult on kõik lapsed erinevad, aga nagu ennistki mainisin, siis proovida ju tasub.
        Kahjuks ma enda “Nututa uni” raamatu olen juba edasi pärandanud, muidu oleksin lugeda andnud. Raamatupoodidest ta enamasti väljamüüdud, aga teise (või isegi kolmanda) ringi raamatuna kindlasti leiab.

    • Mar

      Kuidas sa ta ööläbi magama said? Tahaks kasvöi ühe öise söögikorraga? Kaua kolme kuuselt üleval jaksas olla ja umbes milline päeva plaan teil oli?

  • Kairi

    ära pane teda öösel tegelusmatile/mängima, ta harjub ära sellega ja arvab et öösel saab nii teha ja ei kavatsegi magada

  • ave

    Kindel päevakava ja kindlad magamise kellaajad on väga olulised. Loomulikult arstil käimised ajavad vahel natuke graafiku segamini, aga arstil ei käi ju iga päev, isegi mitte iga nädal. Need pigem erandid. Külast tuleme ka alati 20 ära, et saaks lapse hiljemalt 21 magama. Ma soovitan ka sulle “Nututa uni” raamatut lugeda.

  • Viki

    Tead loo ruttu kindel paevarutiin. Jah see voib olla tuutu aga kui palju sellest kasu on. Mina hakkasin koike tegema kindlatel kellaaegadel kui laps oli 2,5 kuune ja see toesti muutis asja. Laps hakkas palju paremini ja pikemalt magama ja uldse muutis see teda rahulikumaks. Arstiaegu saad ju ise maarata ja kui ei siis ega sa iga nadal arstil kai.

    • Katre

      Ma ise pole ka selles suhtes eriti rutiinse päevakavaga inimene, seega see paras ületus, aga kui nii paljud seda soovitavad, ju siis ikka tuleb midagi luua jah. Kuigi ta muidu on mul rahulik ja hea laps ikka, aga ainuke probleem ongi see ööunne sättimine, mis aeg-ajalt rohkem pingutust nõuab. :D

  • K. H.

    Mina oma kohe-kohe 5-kuuse poja pealt näen ka, et tema vajab hommikuse ja õhtuse magamise režiimi. Küll aga ei jälgi ma päeval minuti pealt kella, aga enamasti satuvad ka päevased uned enam-vähem ühele ajale,..eriti viimasel ajal.

    Nii, kui magame pikemalt, ei taha ta eriti päevaunedesse jääda ja õhtul jaurab (isegi, kui ma üritan õhtul “õigel” ajal magama panna). Kui õhtul magaminek läheb hilisemaks, siis ta väsib väga üle..

    Seega, mina soovitan ka soojalt varem ärgata (ausalt öeldes tundus mulle ka algul jabur, et mis mõttes tuleb varem ärgata…et mis vahet seal on, aga tundub et on), sest tänu sellele jääb minu laps ka palju paremini ööunne ja magab enamasti öösel 1-2x söötmiskorraga hommikuni…(eks on meilgi erandeid, kui ärkab teinekord tihedamini või tahab peale söötmist pimedas jutustada)
    Meie seda 7 ja 19 kella siiski ei jälgi, meil on 7.30 äratus ja õhtul 19-19.30 vann ja kuskil seal 19.45-20.30 vahel uinumine…
    Arvan, et nädal vbl 2 võib raske olla, aga siis peaks laps vaikselt aru saama, mis toimub ja uue päevarütmiga ära harjuma…
    Tegelikult harjub ise ka täitsa selle ärkamisega ära ja kui teinekord suurem unevõlg on, siis mina olen beebi esimese une ajal ise ka maganud :)

  • Siki

    Tundub, et tal öö ja päev küllaltki sassis, katsu kasvõi valgusega asju muuta, et õhtul ikka parajalt pime. Ütlen ausalt, minu poisile vannitamine ja mängimine ka unisemaks ei teinud, kuigi tal uneajad algusest saati korralikud olnud, aga päeval rohkem tegevust lihtsalt. Käige õues, mängige toas.

    • Katre

      Ei ole tegelikult väga sassis. Uinunud on enamasti kell 1 ja ärkab alles kell 10 ehk tal on minuga üsna sama režiim, sest ma olen ka hiline magamamineja ja hiline ärkaja ja eks ta sünnist saati niimoodi elades on minuga sama tempo võtnud. Tegelikult ju ka loogiline, et siis mõni öö und ei tule ja pikemalt jaurab. Need, kelle lapsed tavaliselt kell 9 magama jäävad, jauravad ju ka mõnikord poole ööni välja. :D

      Annabeli magamapanemisega ei ole ka üldiselt üldse probleemi. Päevauned on ka ideaalsed ja parajalt pikad. Ainuke asi, mida muuta tahaks, ongi see, et ta lihtsalt paar tundi varem ööund alustaks. :)

Leave a Reply

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga