beebiblogi

(Eba)vajalikud beebiasjad

Siin siis minu visioon asjadest, mida mul igapäevaselt vaja ja mida ei ole üldse mitte. Mida võib alles hiljem osta jms. Võimalik, et mõni asi ehk ära ka ununenud mainida, aga loodan et mitte. Üritasin ikka mõelda kõigele, mis mul kodus on ja mida kasutan/ei kasuta. :D

(Peaaegu) igapäevaselt on mul kasutuses:

vanker/turvahäll
mähkimisalus, ühekordsed mähkimisaluslinad, mähkmed – need linad on siis mähkimisaluse peal. Ikka juhtub ju, et mähkmeid vahetades just sel hetkel kui mähet all ei ole, otsustab tema tegutseda. See lina imab vedeliku ilusasti kinni ja saab ära visata. Lapsel ka soojem sellel vakstul olla, kui seal midagi veel peal on.
beebisalfakad – kodusolles on ikkagi mõistlikum laps kraani all puhtaks pesta mähkmeid vahetades, aga erandjuhtudel – arsti juures, külas käies kuluvad kindlasti ära. Samuti kasutan neid mõnikord öösel, kui vaja mähe kiiresti vahetada ja laps mitte liialt üles äratada kraani alla toppimisega.
vann, vannirätik – vähemalt 2 rätikut, sest minu lapseksemplar näiteks tihti otsustab, et peale vanni on hea sinna sisse lasta. :D
riided lapsele – üllatus missugune, eksole!?
lamamistool – kui Annabel otsustab, et ta magada ei taha ja voodis igatepidi lamades ka ainult jonnib, siis hea abimees kuhu ta korraks tsillima panna, et saaksin näiteks nõusid pesta, süüa teha või pesemas käia. Seal ta rahumeeli on nõus ikka vähemalt pool tundi istuma, kuigi üritan muidugi tema sealtsillimisaega võimalikult lühikesena hoida.
kõhukott – juhul kui ta ka istuda ei taha ja tõesti ainult süles olla, siis vajalik
marlitampoonid – sellised pisikesed marliruudud, vatipatjade mõõtu, millega hommikul/õhtul silmi ja nägu puhastada. Parem variant kui vatitupsud, sest sealt pudeneb neid lahtiseid vatikarvakesi ja need võivad silma sattuda.
küünekäärid – korra nädalas peab ikka kasutama.

Olemas võiks kohe olla:

apteegikaubad – paratsetamool 80mg, humeri lahus, saialilletinktuur, marlitampoonid, vatitikud, kraadiklaas, ninapump, pepukreem, sest haigus ei hüüa tulles :)

(Hetkel) ebavajalik:

lapsevoodi – siiani on Annabel minuga samas voodis maganud, seega kui kellelgi näiteks on väga suur rahapuudus või niisama voodi ei jõua lapse sünniks paika, ei pea muretsema. Esimesed paar kuud võib vabalt last oma voodis hoida. Varsti aga on plaanis ikka ta oma voodisse ka tasapisi harjutada. :)
vannitermomeeter – minu arust lihtsalt üks rahapumpamise viis. Täiesti mõttetu vidin ja mõeldud vaid neile, kelle keha ei tunneta võib-olla veetemperatuuri või ma ei teagi. :D Igatahes katsun sobiva soojusega vett küünarnukiga ja toimib. Minu kraanil toimib ka see variant, kui kraan on täpselt keskmises asendis ehk siis külma/sooja vahel.
vanniiste – sai ostetud, sest ei osanud ju imikut kuidagi vannitada ja ei julgenud ilma aluseta. Tõsi aga on, et ainult esimesel vannitamisel see asi kasutuses oligi, sest edaspidi olen last ilma vannitanud. Käega toetan rinna alt ja toetan ka lõuga ja ilma selle istmeta saab ta mõnusamalt vannis ulpida ja end liigutada. Selle istme peal tundus, et vannitamise lõbu kaob lapse jaoks nagu ära ja ta ongi seal vaid pesemise eesmärgiga.
mähkmekonteiner – kes otsustab ökomähkmeid kasutada, siis pole sellist asja ju ilmselgelt vaja ja kes kasutab ühekordseid mähkmeid, siis alternatiivina on võimalik osta ka rull väikeseid läbipaistvaid kilekotte, sinna sisse kakane mähe, sõlm peale ja prügikasti. Peaks ka ilusasti haisu kinni hoidma. Kui ikkagi mähkmekonteinerit tahad, siis pole seda samuti kohe esimestel kuudel vaja, sest enne kui laps lisatoitu ei söö, siis tema kaka ei haise üldiselt. Vähemalt siiani olen ma mähkmeid suvalt tavalisse prügikasti visanud ja kodu ei haise.
lutt – ma olin ka enne lapsesaamist üsna lutivastane ja mõtlesin, et oma lapsele lutti ei taha anda. Küll aga oli mul igaks juhuks lutt siiski muretsetud ja olen seda huvi pärast korduvalt Annabelile suhu ka proovinud toppida, aga tulemusteta. Tema lutti ei taha. Siiani ei ole tal imemisvajadus ka tegelikult eriti suur.
kehahooldusvahendid – esialgu on lapse parimaks pesuvahendiks puhas vesi. Pealegi teevad igasugused õlid jms vee libedaks ja last on raskem vannitada. Ka ei ole vaja teda kreemitada või õlitada.

Saab osta alles siis kui tekib vajadus:

rinnapump, tegelusmatt, kõhukott, voodi, vanniiste, mänguasjad, voodipehmendus, lutt, lutipudel, juuksehari, kehahooldusvahendid (õlid, geelid, shampoon, kreemid), jms.

IMG_1925c

20 kommentaari

 • Irina

  Aitäh, väga kasulik teada:)

  Kuigi jah. Ise olen seda meelt, et laps võiks ikkagi oma voodis magada. Ma kuidagi tahaks ikka mehe kaisus õhtuti olla. Aga mine tea, kui endal laps tuleb, siis võib olla räägin muud juttu.

  Igatahes väga tore, et otsustasid sel teemal kirjutada, sest teada on, et kiputakse ostma rohkem, kui tegelikult vaja läheb.

  Piirame arutut tarbimist;)

  • Katre

   Oh, sellel teemal tahaks ma ka päris pikalt pajatada, mida kõike ma enne lapsesaamist mõtlesin ja plaanisin. Ma rääkisin kõigile aina, et “Misasja. Mina küll last enda voodisse ei võta. Üleüldse hakkab lapse voodi teises toas olema.” :D
   Mida aeg lähemalt jõudis lapse sünnini, seda enam leebusin. Lõpuks rääkisin, et “No okei, lapsevoodi jääb ikka meie magamistuppa, aga voodist ikka kaugemale. Teise toa otsa siis.”

   Ja noh, tulemus on käes. Haiglas üksi olles jäi ka laps minu kõrvale tuttu ja arstid ka rääkisid, et alguses on see lähedus oluline. Nii oli ka esimestel öödel kodus laps ikka meie kaisus.. :D Ja noh, nii on siiamaani. :D Pole takistanud mehega kahekesi asjatamist samuti. :)

   Varsti aga peab ümber hakkama harjutama jah, enne kui hilja.

   • Britt

    Rubriik mina enne sünnitust : last oma voodi ei võta, lutti ei paku, üle 6 kuu ei imeta, rpa’d kunagi ei paku (okei, seda sai ta küll olude sunnil), iga asja peale sülle ei võta ( okei, IGA asja peale ei võtagi, aga no..) :D Et jah, ma vist peaks ka kirjutama sellest :D

 • Svea

  Meil oli mähkmekonteiner väga vajalik asi, oota natuke, kuni hakkad lisatoitu andma, siis mähkmesisu hakkab päris koledalt haisema. :D
  Vanniiste oli üks parimaid oste mul üldse ja täpselt samamoodi ka vannitermomeeter, kasutasime seda iga kord, sest mina ei osanud seda õiget temperatuuri määrata, selle väikese vidina abiga sain hakkama:)
  Lutt – jällegi oli meil vajalik asjandus, thank God, et keegi luti leiutas. Mingi hetk otsustas B ainult tissi otsas magama jääda, siis oli lutt hea käepärast võtta, sest talle oligi oluline, et midagi imeda saaks, endal kõht ammu punni söödud. :D Ja muidugi hammaste tuleku ajal oli lutt väga hea asi!

  • Katre

   Eks need asjad ongi individuaalsed kõigil. Esialgu proovin mähkmeid ka siiski selle kilekoti variandiga visata, aga tean jah, et nad millalgi haisema hakkavad. :D Igatahes ei peaks see konteiner minu meelest olema esmavajalike ajade nimekirjas. :)
   Ja lutt läheb mul ka sinna HETKEL ebavajalike alla, sest noh.. äkki ta kunagi ikka hakkab tahtma, who knows. Praegu hakkab öökima ja üldse suus ei püsi see tal. :D

   • rallurallikas

    Minu poja ei võtnud ka algul lutti. Aga 7-kuuselt (sel ajal, kui rinnaga toitmise lõpetasin) sai lutt maailma parimaks sõbraks. Ja nagu eelnevalt öeldi: hammaste ajal thank god, et lutt leiutati :D
    Vannitermomeetrit ma ka maha ei kannaks.
    Mähkmekonteiner- ei tea, pole puudust tundnud ja kodu ei haise :) (väikemees praegu peaaegu aasta ja 3 kuud).
    Algul magas samamoodi minu kaisus, kuna voodi hilines (sai dislerilt tellitud, kuid poja otsustas natuke varem sündida). Ei kurda, et midagi valesti oleks olnud. Mulle meeldis, et ta mul kaisus magas. Tänasel päevalgi vaatan teda voodis ja tahaks nii oma kaissu võtta. Piirdun siiski põse silitamisega. Oma voodisse kolis sujuvalt juba varakult. Ei ole kunagi oma voodi vastu protestinud.

    • Katre

     Tisler* :D
     Aga muidu jah. Ma ükskord päevauneks panin ta tema voodisse ja siis muudkui ootasin, et ta ärkaks, et saaks ta sealt ära võtta enda juurde tagasi. Palju armsam kui ta siin samas nunnutseb. :D

 • Irina

  :) Eks jah, lapse saamine muudab nii mõndagi ja tõepoolest peab ilmselt osades asjades ka oma sõnu sööma.

  Aga tore on jälgida Annabeli kasvamist ning tubli, et ikka endiselt leiad aega kirjutada.

 • Mhm

  Minu jaoks on mähkmekonteiner asendamatu sest ma lihtsalt ei kannataks kakaseid mähkmeid köögis prügikastis. Üks väga kasulik vidin on lutisõltlastele lutikett, muidu aja seda lutti mööda elamist taga pidevalt, sellega seda muret ei teki. Minu jaoks täiesti asendamatu on veel tudukombe, see selline paksem käeaukudega tekk nö, kuhu lapse uneajaks sisse topid sest tekk tal elusees peal ei püsi.
  Minu jaoks t’iesti mõtetud asjad olid tegelustekk sest laps lihtsalt ei tahtnud seal olla. Rinnapump (kuna ei õnnestunud sellega tilkagi piima kätte saada, täiesti maha visatud raha). Rinnapadjad, mida sai suure hunniku varutud aga ei läinudki vaja kuna rinnad lihtsalt ei lekkinud :D
  Aga mina sõbralikult soovitan mingi aeg ikkagi laps oma voodisse magama õpetada sest mida hiljem seda teha, seda raskem see on ja lõpuks magategi oma 3a koos :D Minu laps läks kohe haiglast koju jõudes oma voodisse magama ja ei kujutaks ettegi kui ta minu ja mu mehega koos magaks. Juba sellepärast, et mõnus on õhtuti kaisutada ja filme vaadata ilma et lapse üles ajamise pärast muretsema peab või sosistades rääkima. Laps läks 4 kuuselt oma tuppa magama :)

  • rallurallikas

   Ma just mõtlengi praegu sellele, kuidas poja tema tuppa magama saada. Beebimonitori mul pole (pole enam mõtet muretseda ka). Meie tuba on hoopis teiselpool maja otsas. Ta ikka ärkab öösiti ja otsib oma lutti (mille ööjooksul ära kaotab). Eriti veel praegu, kui hambad tulemas.
   Ideid?

   • Katre

    Ahjaa, beebimonitori ma ka kunagi tahaks. Hetkel ei ole vaja, aga suvel võib-olla küll kui maal või kuskil käime. Ise väljas müttame ja laps toas magab või vastupidi.
    Une kohta mina veel aidata ei oska. :D Lihtsalt sinna tõsta, kui magab? Ja siis aeg-ajalt käia silitamas? Kui tuba nii kaugel ka, siis vast oleks ikka monitori ju vaja?
    Või tehke oma mobiiltelefonidest see. Mingid äpid on olemas, millega saab. :)

  • Katre

   Me sosistades ei räägi ja laps meie liigutuste peale voodis ka ei ilmuta ärkamismärke sellessuhtes. Filmi saame ka rahulikult vaadata. Just üritangi last pigem harjutada sellega, et ümberringi on häirivaid faktoreid, mitte lausvaikus. :D
   Meil kahjuks päris oma tuba talle pakkuda hetkel ei ole. Elame kahetoalises ja elutuba on köögiga ühenduses, seega võiks nagu ikka elutoaks jääda.
   Aga lapsele meie toas selline oma nurgake ja seni kuni imetan, on nii vist mugavam ka.

 • mutukamoos

  Oh, nii tuttav jutt tõesti :) Ka ka enne lapse sündi olin kindel, kuidas kohe lapse eraldi magama harjutan jne jne. Aga see oligi pigem teiste tarkade nõuannetest tulenev, kui laps käes, siis kuulasin pigem sisetunnet. Ja minu sisetunne ütles, et kui laps tahab lähedust, siis tuleks seda talle pakkuda. Tulemus – laps magas meiega ühes voodis (ok, lahtise küljega võrekas, mis oli meie voodiga ühenduses) kuni rinnast võõrutamiseni 1a2kuuselt ja siis kui ta oma voodi valmis saime, läks sinna ümber suunamine valutult.
  Mähkmekonteinerist ei ole ka mina puudust tundnud. Enne lisatoidu andmist tõesti lapse kaka ei haise ja peale seda hakkasin last juba potile harjutama ja mul õnnestus enamus kakasid sinna ka saada. Seega kakaseid mähkmeid oli meil kodus pigem harva. Aga eks see oleneb lapsest. Ja kuna iga asja jaoks ei ole tõesti vaja spets varustust osta, siis – mul üks tuttav soovitas mähkmekonteineri asemel kasutada seda ümmargust plastist ämbrit, milles on tihti ehitusmaterjalid (segud nt). Sellel on õhukindlalt suletav kaas. Jah, visuaalselt ei ole see kõige ilusam, aga ajab asja ära :) VH saamise ajal on ju mõttekas pigem raha säästa, sest kunagi ei tea, kaua hiljem kodus ilma rahata olema peab kuni lasteaia koha saab…
  Mul oli beebimonitor väga vajalik, sest laps magas kõik päevauned kärus akna all. Seda peab muidugi meeles pidama, et teatud miinuskraadidest alates patareidest enam kasu ei ole…

  • Katre

   Ma olen ka seda mõelnud, et lapse voodi enda voodi külge panna. Võrekas küll, kuid peaks saama ühe külje eest ära võtta ja lapsevoodi madratsi enda voodiga samale kõrgusele panna ja siis niimoodi enda voodi kõrvale kohe panna, et jääb ka selline vooditasku mulje. Ja siis noh,, tasapisi hakata sentimeetri haaval iga öö kaugemale lükkama. Et äkki selline süsteem toimib. :D

   • mutukamoos

    Mõte kaval :) Aga kui üks külg ära võtta ja vahe sisse jätta, siis põnn hakkab mingi hetk end maha keerama. Vooditasku on selles mõttes hea, et jätab endale laiutaise ruumi, samas on öine imetamine oluliselt kergem (ei pea püsti tõusma jne).
    Kui me põnnile oma voodi eraldasime, siis tegin selle lihtsalt eriliseks – uus piltidega voodipesu, oma padi (ta varem magas ilma padjata) jne. Läks väga elevil sinna ja ei protesteerinud üldse. Kui voodi oleks teises toas, siis ei tea jah… Aga meil samamoodi 2toaline korter ja seda luksust ei ole, et lapsel oma tuba.

 • roosasidrun

  Oh how I love these topics!
  Nüüd on mul jälle vastupandamatu tahtmine enda list koostada, aga et teema on piisavalt kajastatud, siis vist peaks lugejaid säästma. Mõnda aega ;)
  Seniks aga on mul suurepärane võimalus end Sinu kommentaariumis välja elada :)

  Vannitermomeeter – kas keegi üldse kasutab seda? Aga kas on mõni ema, kes poleks oma titale seda ostnud? On ikka inimesed järjepidevalt rumalad – ma ise ikka ka! :)

  Lamamistool ja tegelustekk – ma ei suuda nendeta titekasvatamist ettegi kujutada. Siia lisaks veel voodikarusselli ja kandelina (kotti ma ei usalda). Need neli asja olid ainsad, mis selle selililamava tite, kes peale olemise midagi teha ei osanud, ellu veidi värvi ja lõbu tõid! Aitäh, kes need välja mõtles! Lotte ka tänaks kindlasti :)

  Muus osas olen Sinuga vist ühte meelt. Lutt oli meil küll suur sõber, aga see oleneb juba täitsa titest endast :)

  • Katre

   Vannitermomeeter õnneks ei maksa palju jah ja kui hakata beebilistide järgi asju soetama, siis ikka poetad kotti selle. :D
   Voodikarusselli vajadus selgub mul siis kui ta oma voodisse läheb. Aga ma olen mõelnud küll sellele. Just, et tal selili lamades oleks midagi huvitav vaadata seal ja omaette siis olla natuke. :)

   Ja noh, see on tegelt suht asjakohane teema kõigil lapseootajatel. Foorumites ja igast kommuunides nagunii alati tuleb väga pikalt teemaks. Võid ju miljon erinevat versiooni lugeda. Lõpuks ongi hea kokku panna see enda list siis. :)

Leave a Reply

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga