igapäev

Detsembrihullus ehk jõulurahu my ass

Praegu peaks olema kõige ilusam aeg aastas – see maagiline detsembrikuu. Ilusad tulukesed, rõõmsad inimesed, kel kõigil mõnus ja armas jõulurahu südames. Aeg, mil kõik võtavad ringis kätest kinni ja laulavad koos jõululaule või mis iganes, kuid minu jaoks on see ausalt öeldes kõige närvilisem ja märatsemisrohkem aeg, mis üldse olemas on.

Mõtlesin täna astuda läbi Rocca al Marest, et endale ja Annabelile midagi ilusat selga vaadata. Vankriga trippides jälgin ma usinasti ikka madalapõhjaliste busside graafikut ja siit minu juurest sõidab otse Roccasse ainult üks buss ja ainult nädalavahetustel. Ja ka siis sõidab ta niivõrd harva ja vähe, et liinil on ainult üks madalapõhjaga buss, mis sõidab kord tunnis ja pidi minu peatuses olema kell 13:06.

Teadagi on lapsega kuskile pikemale ringile minek üsna suur arvestamine erinevate asjaoludega. Tahaks ju lapse söödetud ja mähitud saada vahetult enne toast väljumist, et ta ikka kõige pikema ja parema une teeks ja järgmise söögiajani vaikselt ära kannataks.

Peatusesse jõudsime me siiski natuke varem ja seal ma siis ringitasin, et ta enne bussi saabumist magama jääks. Ootasin peatuses umbes 13:12-ni, aga mida ei tulnud, oli buss. Vihastasin ja mõtlesin, et lähen ja teen siis tiiru Mustikas. Nagunii sealt ka ühtteist vaja ja ehk võiks jõuluehted juba ära osta. Kõnnin siis juba tükk maad peatusest edasi ja mis mulle vastu tuleb? Buss, mis pidi mind Roccasse viima. Oleksin ma ilma käruta olnud, oleksin ma ehk bussile kiiruga jooksnud, aga vankriga mõtlesin, et ei hakka enam trallima.

Mustikas olles ma muidugi taipasin, et eks see vist parim oligi, et ma sellele bussile üleüldse ei läinud ja ka Roccasse mitte, sest ma olen kindel, et seal on täna HULLUMAJA! Isegi Mustikas oli puupüsti rahvast täis, kus keegi midagi-kedagi tähele ei pane ja ma pidin vankriga inimeste vahelt lausa slaalomit kärutama. Rääkimata sellest, et iga pood, kuhu ma sisse astusin, omas kilomeetri pikkust järjekorda ja ma väljusin igast poest sama kiirelt kui sinna sisenesin, sest ma ei suuda ega viitsi oma aega kuskil järjekorras seistes raisata. Rääkimata muidugi ka veel sellest, et ega käruga ei mahtunudki eriti kuskil poes liiklema, sest kõik kohad olid inimmassidega täidetud.

Seejärel lõin ma ka poodides käimisele käega ja plaanisin lihtsalt toidukast läbi lipata, sest ma pole juba mitu päeva end kodust välja viitsinud vedada ja külmkapp on üsna tühjaks saamas. Alguses paistis, et Prismas on isegi üsna chill olla, kuid kui ma lõpuks jõudsin poole poe peale ja nägin, et pea KÕIK kassad on avatud ja pea KÕIKIDE kassade järjekorras seisab oma 20 inimest, jätsin ma oma ostukorvi kus see ja teine ja tulin ka Prismast tulema.

Mõtlesin, et ju siis pean siiski leppima oma majataguse rotika Grossi toidupoega ja sealt midagi endale söömiseks muretsema. Midagi head-paremat sealt väga endale lubada ei ole ja muidugi oli ka väikeses külapoekeses paras möll lahti, aga seal on see üsna igapäevane nähtus. Vähemalt oli järjekorras ainult 7 inimest korraga ja selle pidin ma lihtsalt ära kannatama.

Kahju lausa, et inimesed just detsembrikuus poodlemisega hulluks lähevad. Ma tõesti ei saa aru, miks ei võiks kõik kuidagi tavapärasem olla. Mina näiteks ei käitu ja ei poodle detsembris sugugi teistmoodi või teise graafikuga kui ma seda terve ülejäänud aasta teen. Ülejäänud kuu vältel peaksin ma nädalavahetustel ennast igatahes küll tuppa nelja seina vahele kinni lukustama, sest isegi tänavad on inimmasse täis ja ma lihtsalt ei suuda märatseda. Te ei kujuta ette kui mitu inimest ma täna oleksin tahtnud oma vankriga lihtsalt alla ajada. :D

Aga kuna ka mina pean oma vajalike asjade ostud millalgi ometi tehtud saama, siis tuleb oma käigud ilmselt nädala sees ette võtta. Ilmselt oleks kõige mõtekam seda teha ka võimalikult varajasel ajal, kuid see ei tohiks lapse kõrvalt väga probleemiks kujuneda, sest nagunii äratab ta mind hommikuti normaalsele inimesele kohaselt varakult üles.

Lõppkokkuvõttes olen nüüd kodus tagasi ja imetlen natuke nukra pilguga seda imeilusat ilma ja lund, mis taevast alla sajab ja kassin, et päeva esimene pool muudkui sisemiselt sõimates ja närveldes möödus. Et päev märatsemise käigus täielikult raisku ei läheks, valmistan endale ilmselt ühe maitsva ja sooja kakao, põletan küünlaid ja üritan unustada, missugune kaos väljaspool koduseinu aset leiab..

26 kommentaari

  • Katre

   See võib ju tunduda nii, aga nagu ma ütlesin, siis ma käin täpselt sama graafikuga nagu tavaliseltki käin. Ja terve ülejäänud aasta ikka ei ole nädalavahetustel selline hullumaja igalpool.
   Lihtsalt jõulude ajal hakkavad poodlema ka need inimesed, kes terve ülejäänud aasta ostukeskusi suhteliselt väldivad, ma arvan. :)

 • Aili

  Kusjuures mind ajas ka täna pärastlõunal kesklinn närvi. Kõik pöörduksed olid kinni blokeeritud inimmasside poolt, kobisesin veel emale, et miks kuramuse pärast nad kodus ei passi ja kakaod ei joo… ja siis taipasin, et miks ma ise sama moodi hetkel kodus ei võiks passida ja poes pean kooberdama :D

  • Katre

   No mina unustasin ära, et selline jant lahti võib olla. Ja noh, teistest erienvalt, mina keeldusin poodlemisest ja tulin tulema. Nemad aga rõõmsate ja pohhuistlike nägudega shoppasid edasi. Au ja kiitus neile minu poolt, et viitsivad.. :D

 • Printsess

  Mina vihkan üldiselt juba suuri kaubanduskeskusi, pea hakkab alati valutama seal. No kuna vahel ikka peab seal käima, siis tuleb end sundida, aga kui minu teha oleks, siis olekski meil ainult väiksed poed.

  Ainuke koht, kus mul pea ei hakka valutama, on raamatupood. Kõigis muudes kohtades hakkab (Ka suurtes toidupoodides). Ka toitu eelistan osta väiksematest kohtadest, sest kuidagi mugavam on. Retrogirl, mis teha :D

  • Katre

   Mulle meeldib toidukaupade puhul hästi suur valik. Grossis on näiteks šokolaadid ka veel müüja selja taha ära peidetud ja nagu väike laps küsin iga kord “Üks Geisha ka!” :D
   Ja raamatupoodi ma tahtsin ka täna minna, aga Mustikas on see nii torekavalalt ehitatud, et poodi pääseb ainult treppidest, ehk siis neile vankrid ei meeldi. :D

 • naine50+

  Ooo raamatupood! Tahan juba ammu sinna minna, aga Õismäel ja Mustamäel, kus ma kõige rohkem liigun ( sest elan ja töötan nendes kohtades), raamatupoodi ei ole. Ilmselt arvatakse, et magalate elanikud raamatuid ei loe.
  Niiet homme kavatsen minna Roccasse Rahva Raamatusse.
  Aga ostukeskusesse tuleb minna kas nädala sees või nädalavahetusel enne kella kahtteist.

 • roosasidrun

  Ma alati mõtlen, et mida paganat need titemammad ja pensionärid tööpäevade õhtutel ja nädalavahetustel toidupoodide sabasid koormavad! :D Mina tööinimesena ei saa käia tööpäevadel, aga nemad ju saavad!

  Kaubanduskeskustes mulle hullult meeldib, kui on rahvast! Elu käib ja tundub, nagu kõik on päris. Tühjad poed on igav. Samuti Kesklinn ja Vanalinn tunduvad nii kurvad ja nukrad, kui seal vaid üksikud inimesed kõnnivad. Ja detsembris on just lahe – tuled põlevad, kõik on kaunistatud, jõululaulud mängivad ja rahvas tormab ringi kingikottidega :-)
  Toidupoodide kohta see ei kehti, sest sealt tahaks kähku oma hädavajaliku kätte saada.

  Oot – aga kuhu Sa oma toidukorvi siis jätsid koos kaubaga?!

  • Katre

   Mul oli selleks ajaks õnneks toidukorvi sattunud vaid üks asi, mille jätsin suvalisse kohta ja korvi panin lahkudes ikka sinna korvirõngasse. Kuigi mulle oleks väga meeldinud mingi räigelt täiskuhjatud korv kuskile keset poodi vedelema jätta – meelega. :D

   • roosasidrun

    Jah. Kahe otsaga asi. Mulle meeldiks ka vahel jätta protesti märgiks täispungitud korv kuhugi riiulivahesse ja ise minema kõndida – las näevad, kuidas kliendid minema jalutavad, kui pole piisavalt müüjatele raha maksta.
    Samas kui korvis on mõni kiirestiriknev toiduaine (külmkapist, või veel hullem – sügavkülmast), siis vaatan küll neid kliente altkulmu, et niimoodi toitu raisatakse. Või äkki saan mina järgmine kord endale selle piimapaki, mis kolm tundi soojas oli seisnud.. kurb küll.
    Tahan öelda, et kõike tuleks teha mõistuse piires. Ma ei pea protesti halvaks. Aga see peaks läbimõeldud olema.

    • Katre

     Ma enamjaolt ikka panen asjad tagasi jah. Vb mitte täpselt õigesse kohta, kui pood suur, aga külmained ikka külmkappi. :)
     Seda protesti ka siiani vaid peas läbi viinud, sest mis see reaalselt ikka muudaks – midagi. :D

 • Kat

  Ei saa nagu hästi aru mille vastu lugupeetud noor daam protestis? Selle vastu, et kõik kassad töötasid aga vaatamat sellele olid järjekorrad? Või selle vastu, et pood ei olnudki emmedele reserveeritud? Üldiselt enamus inimesi käib nädala sees tööl ja suurt muud varianti, kui nädalavahetud, polegi poodlemiseks. Katsuks ehk sellest aru saada, oleks ülereageerimist ka vähem.

 • Sella

  No minu arust ka jõulude eel läheb rahvas hulluks. Ma ka ei kannata neid uimerdavaid inimesi ja hoian eemale kaubamajadest.

 • Kadi

  Kuna töötan ise ka ostukeskuses Tartus, siis näen väga hästi, mis toimub – mulle see isiklikult meeldib, sest sellise tööka mesilasena läheb tööpäev oi-oi kui ruttu ja huvitav ka – igal inimesel erinevad soovid-inimesed, kellele soovitakse pakikesi teha :)
  Käisin ise ka oma ainsal vabal päeval n-ö shoppamas, sest ema tuli kaugelt külla, ja tõesti-tõesti – inimesi oli TOHUTULT aga seda on olnud terve dets. kuu – pisut kaugemalt inimesed tulevad just nädalavahetustel oma pakikesi-jõulukleite ostma (nagu ka minu ema), nii et ei maksa imestada. Enda ostuharjumusi pole muutnud jõulude pärast – meeldib terve aasta vältel keskustes ringi kapata ja häid pakkumisi jahtida aga jah… kaugemalt tulnutel muud võimalust pole – pealegi on hetkel väga häid ja ahvatlevaid jõulupakkumisi…
  Soovitan sul just nädala sees enne kella 12 ostukeskust külastada – siis on piisavalt vähe inimesi, et käruga saaks kenasti liikuda, vähemalt Tartus on nii :)

 • Ellu

  Väga õigesti tegid, et Rocca-sse ennast ei sättinud.. Sest seal oli HULLUMAJA!
  Riideosakonna pool oli normaalne ja sai liikuda normaalselt, aga just see teine korrus, kus on home4you, lastepoed, raamatupoed jns (kus enamus inimesed kinke ostavad jõuludeks) oli hullumaja.. Õigesti tegid, et ei läinud :)

  • Katre

   Ma ka muidu, aga riideid alati ei julge tellida ja mõne asjaga on nii, et netipoest vaatan, aga tahaks koha peal oma silmaga ka vaadata, kas on ikka asi, kui selleks võimalus on.
   Pealegi nüüd jõulude eel on päris paljude netipoodide tellimisteenused ka suhteliselt umbes ja jõuluks ei pruugi asju kätte saada. :D

 • ww.minajamuud.blogspot.fi

  Mul on ka selline tunne, et kui poodi sisse astun, siis kaasneb sellega suur stress ja ma ei mäleta enam midagi, mida poest vaja oli. Absoluutselt… Täielik põmm pähe. Eriti jube kui poes on inimesi nii palju, et enamvähem nühivad üksteise pihta.
  Mul tunne, et enne jõule toimuvad suured jõuluostlemised ja siis pärast jõule tulevad suured aled, kevadeks alles rahuneb see kogu värk maha.
  Ohh jah, ma ei viitsi stressata kinkide pärast üldse see aasta.

  Kas ma ainule, kes peaaegu alati poodi läheb nii, et asjade nimekiri peab näpu vahel olema?
  Üldislt mul suht hea mälu, aga selle koha pealt on mul võimatu meeles pidada, mis mul vaja oli…

Leave a Reply

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga